Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Komody – 10 propozycji w stylu retro

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
Loading admin actions …

Komody – piękne meble z duszą znów wracają do mody, w szczególności te w stylu vintage cieszą się niesłabnącą popularnością już od kilku sezonów. Wiele z nas marzy o takim niezwykłym meblu rodem nie z tej epoki, w którym moglibyśmy schować ulubione ubrania. 

Pierwsze komody powstały w poł. XVII wieku we Francji poprzez umieszczenie w ścianie bocznej skrzyni szeregu szuflad. Przez wieki zmieniała się jej forma i sposób dekoracji, ale wciąż pozostawała niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz. Sytuacja zmieniła się w 2 poł. XX wieku, kiedy do mody weszły meblościanki, zabudowując całe ściany i wypierając z użycia tradycyjne wyposażenie wnętrz – komody, pojedyncze szafy czy sekretarzyki. Dziś coraz częściej wracamy do dawnych dawnych sprzętów, doceniając ich niezwykły design i kunszt wykonania. Styl retro króluje na salonach, a stare meble, w tym komody, dzięki renowacji otrzymują nowe życie. 

Mała szyfoniera z lat 60.

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez Gigi Sweetvintage
Gigi Sweetvintage

Chiffonnier vintage des années 60

Gigi Sweetvintage

Szyfoniera to wysoki, wąski mebel, różniący się od tradycyjnej komody przede wszystkim większą ilością szuflad. Jej nazwa pochodzi od francuskiego słowa chiffoner czyli mebla, w którym przechowywane są 'szmatki' – ubrania, bielizna, chusteczki czy inne wyroby pasmanteryjne. Ten typ komody powstał w poł. XVIII wieku we Francji. Szyfoniera zazwyczaj posiadała 5 lub 6 szuflad, 7 szufladowa zwana z francuskiego semanier posiadała jedną szufladę na każdy dzień tygodnia. Na zdjęciu obok widzimy odrestaurowaną szyfonierę z lat 60. Ze względu na swój niewielki rozmiar ma jedynie 4 szuflady. Została odnowiona poprzez pomalowanie lic szuflad na ciemny granatowy kolor, pozostawiając skrzynię i nóżki w pierwotnej barwie.

Przed i po

Jak można odmienić stary mebel i nadać mu nowego blasku możemy zobaczyć na przykładzie komody Edison odrestaurowanej przez firmę LE ROUGE ET NOIR. Zabytkowy mebel dzięki odmalowaniu i pomysłowym dodatkom zyskał drugie życie i nabrał całkiem nowego charakteru. Z prostej, czarnej komody stał się ekskluzywnym meblem z okuciami, ozdobnymi uchwytami i dekoracją z kół zębatych nawiązującej w swojej idei do postaci słynnego wynalazcy.

Klasyczne komody

Jak wyglądały klasyczne komody? Forma komody wyewoluowała z używanej od najdawniejszych czasów i służącej do przechowywania przedmiotów skrzyni. Powstała po przez wprowadzenie do jednej z jej ścian bocznych rzędu szuflad. Klasyczna komoda miała zazwyczaj 3 szuflady oraz była szersza niż wyższa – tak jak komoda przedstawiona na zdjęciu. Te żółty mebel z czarnymi zdobieniami, choć wykonany współcześnie nawiązuję do klasycznych, dawnych form. Może być idealną dekoracją wnętrz rustykalnych oraz dzięki swojej wyrazistej barwnie wpasuje się również w niektóre typowo nowoczesne.

W stylu wersalskim

Ten mebel to kolejny przykład inspiracji dawnymi formami komody. Nawiązująca do stylu wersalskiego, klasyczna z trzema szufladami, stojąca na długi nóżkach komódka, wykonana została z drewna sosnowego. Nie jest to mebel odnawiany, lecz współczesny zaprojektowany z myślą o dekoracji wnętrz w stylu vintage. Będzie świetnym uzupełnieniem sypialni w stylu rustykalnym, wzbogaci wnętrze, w którym dominuje drewno i jasne dodatki. 

Klasyczne komody w nowoczesnym wydaniu

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez Antik & Kunst Nermesan
Antik & Kunst Nermesan

Design-Kommode 1920

Antik & Kunst Nermesan

Nawet dawne komody możemy uwspółcześnić po przez odpowiednią dekorację. Trudno w to uwierzyć, ale przedstawiony na zdjęciu mebel powstał w 1920 roku. Dzięki renowacji nabrał całkiem współczesnego charakteru. Pomalowany na biało zyskał więcej lekkości. Ozdobienie komody współczesnymi, romantycznymi rysunkami zmieniło ją nie do poznania. W swoim nowym wydaniu może stać się ulubionym meblem w dziewczęcym pokoju. 

Powrót do przeszłości

RUSTYKALNIE: styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez IMPAST
IMPAST

RUSTYKALNIE

IMPAST

Dawne meble lub współczesne stylizowane na stare wprowadzają do wnętrza specjalną atmosferę. Nieco nostalgiczne i melancholijne sprzęty sprawiają, że choć na chwilę możemy przenieś się z powrotem w dawne czasy. W tym mieszkaniu każdy sprzęt został dobrany z myślą stworzenia aranżacji przywołującej na myśl minione chwile. Lekko przetarte komody, ramki ze starymi zdjęciami, bibeloty sugerujące, że pochodzą z innej epoki, z dalekiej przeszłości. Wszystko wokół stara się nas przekonać, że to co było dawniej było lepsze i dlatego lepiej się z tym nie rozstawać.

Komody w stylu art deco

Współcześni designerzy i twórcy mebli często sięgają swoimi inspiracjami do stylu art deco. Był to styl, który posługiwał się syntetyczną formą, poszukiwał piękna w funkcji przedmiotu oraz przykładał bardzo dużą wagę do jakości jego wykonania. Przedstawiona na zdjęciu komoda zaprojektowana została na sprzęt RTV. Za drzwiczkami z siatką mosiężną znajduje się miejsce na odtwarzacz CD lub inne urządzenie RTV. Otaczają je z czterech stron szuflady przeznaczone na przechowywanie kolekcji płyt. Mebel wykonany został z płyty meblowej i wykończony fornirem z drewna orzecha europejskiego. 

Komoda w stylu shabby chic

Projekty,  Korytarz, hol i schody zaprojektowane przez Livinxsten
Livinxsten

Kommode für Mädchen :-)

Livinxsten

Shabby chic to styl, który łączy nowoczesność z elementami retro. Wykorzystuje technikę dekorowania mebli, polegającą na wielokrotnym nakładaniu farby, tak by pod nową warstwą prześwitywała stara. Stosuje również liczne przetarcia i sposoby na sztuczne postarzanie przedmiotów. Efekt tego typu działań możemy zauważyć na przykładzie komody znajdującej się na zdjęciu. Wyjątkowa komoda, w jasnych, pastelowych kolorach została delikatnie postarzona, dzięki czemu mebel nabrał delikatnego i romantycznego charakteru.

Komoda V

Komoda V jest jest kolejnym przykładem mebla współczesnego nawiązującego w swoje formie do dawnego designu. Wyjątkowa, o pięknych modernistycznych kształtach zwęża się ku dołowi tworząc literę V. Wykonana została z jasnego drewna czereśni europejskiej. Do wykonania uchwytów i przednich nóżek komody wykorzystano afrykańskie drewno wenge, o zdecydowanej ciemniejszej barwie. Dzięki swojemu zwężającemu się kształtowi ma cztery szuflady o różnej wielkości, które możemy przeznaczyć na przechowywanie przedmiotów o zróżnicowanych rozmiarach.

Komody z lat 50.

Projekty,  Sypialnia zaprojektowane przez Chouette Fabrique
Chouette Fabrique

Sybille, la commode, chiffonnier, des années 50

Chouette Fabrique

Ta przepiękna komoda z lat 50. to przykład na to, że warto dać szansę starym meblom i spróbować przywrócić im blask w nowej formie. Nóżki komody i brzegi z drewna dębowego zostały zabarwione i wypolerowane, a skrzynia i szuflady pomalowane matową, jasno żółtą farbą. Wnętrza szuflad wypełnione zostały barwnymi wzorami w stylu lat 70. Ten uroczy mebel łatwo znajdzie miejsce w sypialni, łazience czy salonie i nada wnętrzu unikalnego charakteru. Ta tak jak i inne odnawiane komody została wyprodukowana ponad pół wieku temu, dlatego możemy zauważyć na niej drobne defekty, są one jednak częścią życia i osobowości tego niezwykłego przedmiotu.

Jeżeli podobają Wam się meble z lat 50. zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - Dziesięć pomysłów na wystrój w stylu lat 50tych.

Która komoda najbardziej przypadła Wam do gustu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu