Dom z dala od codzienności | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dom z dala od codzienności

Aśka Warchał Aśka Warchał
Śródziemnomorskie domy od HARQUITECTES Śródziemnomorski
Loading admin actions …

Chociaż pod budowę dostępnych było aż 157 metrów kwadratowych działki, to zaprojektowanie wyjątkowego domu o nazwie Casa 205 na pewno nie było łatwym zadaniem dla zespołu studia H Arquitectes. Teren znajdował się bowiem na stromym zboczu, bujnie zarośniętym drzewami. Towarzyszyło im jednak szczęście: podczas pierwszych prac budowlanych odkryto solidną skałę, na której można było oprzeć konstrukcję domu, bez alternacji ukształtowania terenu.

Rzadko znamy całkowity koszt budowy domu, to często skrywany przez właścicieli sekret. Tutaj jednak wiemy, że wyniósł on aż 183.000 Euro, potrzebnych na stworzenie tej oryginalnej konstrukcji z lakierowanego drewna, przyjaznej środowisku oraz  w tak niesamowitej lokalizacji. 

Wnętrza nikogo nie pozostawią obojętnym, a zatem zapraszamy na spacer!

Szacunek dla okolicy

Dom tworzy właściwie jeden moduł, wykonany z drewna, który wspiera się na betonowych murach, tworzących fundamenty. Na poziomie tak skonstruowanej platformy znajduje się główne wejście oraz wejście do ogrodu. Jedyną skośną linią w tym krajobrazie jest rampa, praktycznie łącząca dom z ulicą. Oprócz niej, nawet rytm desek fasady podkreśla poziomy charakter budynku.

Długie belki

Architekci we współpracy ze zleceniodawcami postanowili wykorzystać małe, naturalne tarasy. W ten sposób można było zachować oryginalny wygląd lasu oraz łatwo zmocować również sztuczne platformy. 

Jeśli chodzi o fundamenty, dwie betonowe klamry-mury przytwierdzają dom do skały góry, jednocześnie tworząc otwartą przestrzeń pod domem, dzięki czemu ma on stałą wentylację. 

Dom ten zbudowano z drewna, w oparciu o lakierowane deski ułożone poziomo, łączone w ogromne panele. Dzięki temu wydaje się, że te same belki biegną przez całą fasadę budynku.

Platforma wsparta o skałę

Jeśli wcześniej mieliśmy problemy ze zrozumieniem konstrukcji domu, tak z tej perspektywy wszystko już staje się jasne. Ogromna platforma opiera się na betonowych murach i skale góry. Z jednej strony znajdziemy wejście do domu, z drugiej, widocznej tutaj, na ogród. Aby drewno fasady nie znudziło, okiennice wykonano z innego typu drzewa – sosny. Efekt końcowy tych prac możemy teraz podziwiać: drewniana, geometryczna bryła pośrodku lasu, wsparta na skale. 

Te decyzje konstrukcyjne okazały się zbawienne dla środowiska, emisja dwutlenku węgla została ograniczona do minimum. Dodatkowo, dom montowano na sucho, bez zaprawy, dzięki czemu czas i koszt pracy był najmniejszy możliwy.

Wysoka przestrzeń

Czas wejść do środka tego królestwa drewna. Podział pomieszczeń nie jest oczywisty, mają one różną wielkość i wysokość. Duże drzwi oraz szerokie korytarze pozwalają na swobodę przemieszczania się oraz tworzą przestronne wnętrza.

Wnętrza mogą być wysokie lub niskie, duże lub małe. Wszystko w zależności od potrzeb mieszkańców i fantazji architektów.

Podłużna przestrzeń

Z wysokiej przestrzeni biblioteki, połączonej z gabinetem, docieramy do salonu. Wydaje się, że pozostawione za plecami przestrzenie były jedynie korytarzem, prowadzącym do pokoju dziennego i dalej do kuchni z jadalnią. 

W prostym, bezpretensjonalnym salonie dominuje drewno oraz piękno pejzażu.

Wkorzystać przestrzeń

W naszym spacerze czas na kolejny ciekawy przystanek – kuchnię. Nie możemy się oprzeć urokowi wiejskiej chaty, tworzonemu przez wszechobecne drewno. Celem architektów było wyciągnięcie wszystkiego, co się da z wyjątkowości miejsca budowy. Parząc przez okno kuchni, chyba nie mamy wątpliwości, że się im udało.

Na górze

W górnej części budynku umiejscowiono przestrzeń najbardziej prywatną, a mianowicie sypialnie. Tutaj dobrze widać, jak korytarze w Casa 205 tak naprawdę tworzą samodzielne pomieszczenia. Rozsuwane drzwi sypialni pozwalają na połączenie w jedno oddzielnych pokoi. 

Tutaj kończy się nasze zwiedzanie. Jeśli wciąż Wam mało nadzwyczajnych domów pośrodku lasu, sprawdźcie ten polski projekt: homify 360°: dom w samym środku lasu pod Warszawą.

Lubicie drewno we wnętrzach, czy byłoby to dla Was jednak za dużo?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu