Domy na jesień życia: Jak budować dla seniorów?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Gwel an Mor Lodges - Cornwall (Turnkey Builds), Building With Frames Building With Frames Nowoczesne domy Drewno
Loading admin actions …

Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny oraz coraz większej świadomości w tematach zdrowotnych stajemy się coraz bardziej długowieczni. Jest się z czego cieszyć, jednak kiedy ciało powoli przestaje odmawiać posłuszeństwa, niełatwo się do tego przyzwyczaić. Być może nadszedł ten moment, gdy zaczynamy zauważać, że nasi rodzice się zestarzeli i chodzenie po schodach zaczyna sprawiać im coraz więcej problemów? A może właśnie zastanawiamy się nad budową domu, w którym sami chcielibyśmy spędzić jesień życia i nie myśleć już na stare lata o remontach? 

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji nasi architekci zaproponują nam kilka rozwiązań, dzięki którym dom stanie się przyjazny seniorom. Czy myślimy o rodzicach, dziadkach czy o sobie, warto wdrożyć je w życie…

Z przestronnym tarasem

Seniorzy z reguły uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, niestety ich zdrowie nie zawsze pozwala na wycieczki. Dlatego świetnym pomysłem będzie zbudowanie przy domu przestronnego tarasu, z którego będą mogli podziwiać swoje grządki, doglądać bawiących się w ogrodzie wnuków lub po prostu wypoczywać w słońcu.

Drewniana fantazja

Dziwi Was, że dla seniorów wybraliśmy taki labirynt? Przypatrzcie się jeszcze raz! Otóż jest to rampa, która pomaga zjechać na wózku do ogrodu. Może jej zakręty nie są idealne, jednak nie zawsze będziemy mieć możliwość budowy rampy w jednej linii. Wtedy, podczas remontu domu na potrzeby osoby starszej, musimy wykazać się kreatywnością.

Z szeroką rampą

homify Wiejskie domy

Tutaj można było zbudować szeroką rampę w jednej linii. Zanim wybierzemy takie rozwiązanie, koniecznie upewnijmy się, że spadek naszej rampy nie będzie zbyt ostry. Jak? Stopień nachylenia pochylni zależy od jej długości oraz wysokości, na jaką ma zaprowadzić. Nasza rada? Sprawdźcie wytyczne lokalnych władz w kwestii przystosowywania budynków publicznych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z dużą werandą

Chyba każdy zna osiedlowy obrazek babci opierającej się na poduszce w otwartym oknie bloku. Ona wie lepiej, co się dzieje w okolicy, niż monitoring! Przyglądanie się codziennemu życiu ulicy może stanowić przyjemną rozrywkę, która nie wymaga wiele fizycznego wysiłku. Pomoże też zachować kontakty z sąsiadami. Duża weranda świetnie się sprawdzi.

Wygodne obejście wokół domu

homify Wiejskie domy

Jest jedna rzecz, której osoby starsze nie znoszą, chociaż tak naprawdę to nikt jej nie lubi: przeciskanie się. Gdy mamy problemy z chodzeniem, ciasne, przeładowane korytarze czy obejście wokół domu pełne niepotrzebnych szpei, po prostu nie jest dla nas. Pomóżmy naszym seniorom pozbyć się niepotrzebnych gratów, by miały większy komfort korzystania z tych przestrzeni.

W stylu klasycznym

Wizualizacja projektu domu Malinowy homify Wiejskie domy

Zastanawiając się nad projektem domu na jesień życia, wybierzmy taki, który nam się nie znudzi. Klasyczne kształty przetrwają próbę czasu i naszym seniorom na pewno się spodobają. Gdy projektujemy dla siebie, wtedy możemy poszaleć. Musimy jednak być w naszym domu całkowicie zakochani – wtedy minimalizm czy eklektyzm są dozwolone!

Naturalne materiały

Dobrej jakości naturalne materiały będą z nami na lata. Mają też jeszcze jedną cechę: budowane z nich domy są zdrowe. Decydując się na zatrudnienie naturalnych budowniczych, stosujących tylko organiczne materiały, wybieramy brak toksyn w wydychanym powietrzu i nasze lepsze samopoczucie.

Zadaszenie

Osoby starsze są szczególnie wrażliwe na słońce i upały, chociaż oczywiście niektóre będą wciąż lubować się w kąpielach słonecznych. Jakkolwiek by nie było, w domu dla seniora nie powinno zabraknąć zacienionego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Furtka, którą łatwo otworzyć

homify Dom jednorodzinny

Na ten temat zwróćmy uwagę zwłaszcza, jeśli dzisiejszy artykuł czytamy, by pomóc naszym rodzicom usprawnić coś w ich domu lub mieszkaniu. Co z tego, że wewnątrz wszystko odbywa się na poziomie parteru, że pod prysznicem czeka wygodny stołek… jeśli do tego wnętrza trudno jest wejść? Stara, zardzewiała furtka, którą kiedyś wystarczyło mocniej pociągnąć, teraz może stanowić barierę nie do sforsowania. Podobnie rzecz się ma z mieszkaniami w blokach – wtedy zwróćmy uwagę administratora i zaproponujmy pomoc w rozwiązaniu problemu.

Zadbany dom

Na koniec rada dla wszystkich dzieci i wnucząt! Pomagajmy naszym seniorom w sprzątaniu. Kiedyś sami radzili sobie świetnie w doskonałym utrzymaniu ich domu, teraz może przychodzić im to z trudem, a zdanie sobie sprawy z widocznych zaniedbań z pewnością nie będzie miłym doświadczeniem. Cotygodniowa czy nawet co dwutygodniowa inwazja wnuków z odkurzaczem, mopem i grabiami może zdziałać cuda!

Szukacie porad dotyczących wnętrz? Znajdziecie je tutaj: Jak urządzić mieszkanie dla starszej osoby?

A Wy? Jakie ulepszenia wprowadziliście do domów Waszych dziadków?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu