Aranżacja małej łazienki – sprytne rozwiązania

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
CSDA Arquitetura e Interiores Nowoczesna łazienka
Loading admin actions …

Przestronne mieszkania to dla wielu z nas luksus, którego niestety nierzadko nam brakuje. Rozplanowując małe przestrzenie czasami staramy się jak najbardziej powiększyć pomieszczenia dzienne, lub te, w których spędzamy najwięcej czasu kosztem, na przykład łazienki. Wtedy nieraz okazuje się, że jedynym ruchem jakim jesteśmy w stanie tam zrobić jest obrót wokół własnej osi. Tak rodzi się trudne zadanie pod tytułem Aranżacja małej łazienki.

Użytkowość małej łazienki sprowadza się do umieszczenia tylko niezbędnych przyborów. Z tego względu decydujemy się na odjęcie jej kilku funkcji i podłączenie pralki w innym miejscu, chociażby w kuchni, a stanowisko do wykonywania codziennego makijażu eksportujemy do sypialni przy toaletce. 

Pierwszą myślą jaka przychodzi nam do głowy, gdy mała łazienka sprawia problem z zagospodarowaniem wszystkich elementów, jest zainstalowanie zminiaturyzowanych urządzeń sanitarnych. Owszem, jest to metoda, ale nie jedyna. Nie tylko o wymiarach powinniśmy pamiętać. Poniższe przykłady podpowiadają jakie zastosować komponenty i rozwiązania by niewielka łazienka była i wydawała się przestronniejsza.

Aranżacja małej łazienki z wiszącą umywalką

Szafki i regały podumywalkowe to praktyczne zastosowania, które dają miejsce do przechowywania i zasłaniają podłączenie instalacji wodnej. Jeśli chodzi o przechowywanie większych rzeczy, takich jak ręczników lub chemicznych środków czyszczących, w przypadku małej łazienki do tego celu warto rozważyć  inne miejsce w naszym domu. Tak jak było wspomniane wcześniej, najlepiej ograniczyć funkcje niedużej łazienki do minimum. Wisząca umywalka odsłania podłogę, dodaje więcej centymetrów kwadratowych płaszczyźnie posadzki. Efekt – przestronniejsza i niezagracona aranżacja małej łazienki.

Aranżacja małej łazienki dużymi lustrami

Nadwiślańska 11 - 37m2 UNQO Nowoczesna łazienka
UNQO

Nadwiślańska 11 – 37m2

UNQO

Oszukując nasze oko, pójdźmy o krok dalej. Duże lustra to dobra sztuczka nadająca skromnej łazience iluzorycznej przestrzeni. Jeśli znajdują się one na więcej niż jednej ścianie, odbijają się w sobie i nadają jej głębi. Do tego świetnie też odbija się w nich światło, co nadaje niewielkiej łazience dodatkowej jasności, a przy zastosowaniu pięknie oprawionych punktów świetlnych – atrakcyjności. Aranżacja małej łazienki przy pomocy prostego triku!

Aranżacja małej łazienki w jasnych kolorach

Kolor funkcjonalny to taki, który nadaje pomieszczeniu pewnego wrażenia. W przypadku małej łazienki, zasada oszukująca nasze oko, czyli jasne barwy, więcej miejsca sprawdza się bezsprzecznie. Nie powinniśmy obawiać się i mieć wątpliwości co do funkcjonalności jasnych płytek. Szarości, błękity (kolor wody) i biele bardzo pasują do tego wnętrza.  

Kilka pomysłów na urządzenie łazienki w typowej skandynawskiej bieli możecie znaleźć w Katalogu Inspiracji 5 pięknych białych łazienek.

Aranżacja małej łazienki bez brodzika

44m2 dla dwójki! idea projekt Skandynawska łazienka
idea projekt

44m2 dla dwójki!

idea projekt

Czasami warto zastanowić się nad rezygnacją z zabierającej cenne centymetry powierzchni wanny lub brodzika prysznicowego i zdecydować się na zbudowanie odpływu wody w podłodze. Kiedy nie korzystamy z kąpieli, przestrzeń ta daje nam pole swobodniejszego manewru wewnątrz małej łazienki. Jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne dla tej kwestii, tańsze, bo rezygnujemy z zakupu akcesoria łazienkowego, ale też ciekawe z punktu widzenia wnętrzarskiego, a mianowicie doboru dodatków. Jest wiele rodzajów zasłon prysznicowych, które w połączeniu z innymi drobniejszymi elementami totalnie zmienią wystrój i charakter łazienki o ograniczonym metrażu. Zasłonka prysznicowa jest prosta w utrzymaniu, ponieważ można ją łatwo wyprać, a jej wzory i kolory mogą być też wesołym, niekoniecznie poważnym akcentem w malutkiej łazience. Aranżacja małej łazienki z użyciem przestrzeni pod prysznicem jako miejsca komunikacji!

Aranżacja małej łazienki z grzejnikiem

Obowiązkowym wyposażeniem do osuszania i ogrzewania łazienki jest grzejnik. W małej łazience niestety nie mamy na niego zbyt wiele miejsca, jednak możemy sprytnie wykorzystać do tego celu niewielkie lub wąskie powierzchnie na ścianie. Takim rozwiązaniem może być zamontowanie nietypowych, długich grzejników wiszących, sięgających, na przykład swoją wysokością niemal od podłoża do sufitu. 

Grzejnik łazienkowy dla wielu projektantów tych urządzeń jest dziś nie lada wyzwaniem, lecz także polem do popisu. Dostępne na rynku propozycje grzejników mogą w niczym nie przypominać standardowego i być bardzo designerską ozdobą wnętrza. Aranżacja małej łazienki z takim oryginalnym dodatkiem zyska na efektowności.

Takim przykładem jest grzejnik zastosowany w warszawskim lofcie, który jest odzwierciedleniem surowej instalacji lub propozycja modernistycznego grzejnika w intensywnym, czerwonym kolorze Archinside Studio Katarzyny Przymies.

Aranżacja małej łazienki w akcesoria o nietypowych kształtach

Architektoniczne WC idea projekt Minimalistyczna łazienka
idea projekt

Architektoniczne WC

idea projekt

Gdy w niewielkiej łazience rozmieszczenie odpływów jest bardzo niefortunne, znajdują się, na przykład blisko ściany lub drzwi i nie możemy nic z tym zrobić, dobrym rozwiązaniem są akcesoria o dość nietypowych kształtach, które na szczęście też są dostępne w ofertach sprzedażowych. Pamiętajmy, że w przypadku umywalki, od jej krawędzi powinna być zachowana minimalna odległość manewrowa rąk do innych mebli dla jej swobodnego użytkowania – przynajmniej 30 cm z każdej strony. Wanna narożna, przesunięta umywalka to metoda na tego rodzaju dylematy i ciasne zakamarki. Warto czasami poświęcić więcej czasu na przemyślenie i znalezienie najwygodniejszych wariantów wyposażeniowych dla małej łazienki.

Aranżacja małej łazienki z zachowaniem proporcji

WC dla brodacza idea projekt Nowoczesna łazienka
idea projekt

WC dla brodacza

idea projekt

Kontynuacją powyższej myśli jest taki dobór sprzętów, by w łazience o niewielkiej powierzchni lub nietypowym kształcie, nie zostały zachwiane proporcje. Dlatego możemy zastanowić się nad umieszczeniem węższej, a dłuższej umywalki tak by teren komunikacji był możliwie jak największy, a wystające meble łazienkowe nie utrudniały nam przejścia. W skrócie – starajmy się montować urządzenia o takiej formie i w taki sposób, by teren do poruszania się nie był dla nas torem przeszkód.

Aranżacja małej łazienki z płytkimi półkami

REMONT DOMU Z LAT 70-TYCH anna jaje Nowoczesna łazienka
anna jaje

REMONT DOMU Z LAT 70-TYCH

anna jaje

Płytkie półki na powierzchni nawet niewielkiej ściany to świetny pomysł. Nie potrzebujemy przecież głębokich szuflad na kosmetyki. Jeszcze lepiej gdy możemy zbudować ją we wnęce tak jak widać na powyższym przykładzie. Nie wystaje, nie zabiera miejsca. Rzeczy do pielęgnacji ciała, niekiedy w pięknych buteleczkach mogą być wyeksponowane, co może być dodatkową ozdobą, a i również otwarta półka zmobilizuje nas do utrzymywania na niej porządku. Pamiętajmy, że w niedużych przestrzeniach, mniej znaczy więcej, a aranżacja małej łazienki zyska lepszego wrażenia!

Aranżacja małej łazienki z szafką z lustrem

Aranżacja małej łazienki wymaga abyśmy wybierali meble, które łączą w sobie jak najwięcej funkcji. Najbardziej popularnym i modnym przykładem tego typu jest lustro pełniące funkcję drzwiczek szafki. Ukrytą półkę pod lustrem możemy połączyć z wiszącą umywalką i kłopot z przechowywaniem najpotrzebniejszych rzeczy w niewielkiej łazience już nas nie dotyczy. Proste, zgrabne i jak bardzo praktyczne!

Aranżacja małej łazienki na poddaszu

Co w wypadku kiedy mamy malutką łazienkę i do tego na poddaszu ze skosem dachu? Kiedy umywalka zamocowana jest tuż przy nim lub pod oknem i nie ma miejsca na choćby kawałek lustra nad nią? Mobilne lusterko obustronne na wyciąganym ramieniu przytwierdzone obok umywalki, nie tylko może spełniać rolę lupy przy czynnościach wymagających większej precyzji w makijażu, czy zakładaniu soczewek kontaktowych, ale może być też lekiem na takie ekstremalne przypadki, teoretycznie pozbawione rozwiązania.

Aranżacja małej łazienki z wiszącymi dodatkami

Gdy umywalka jest niewielka, nic się na niej nie mieści i nie mamy miejsca na choćby niewielką półeczkę pod lustrem zastosujmy wiszące uchwyty na kubki i dozownik mydła. To nie tylko oszczędność miejsca, ale także sposób na ograniczenie zbędnych rzeczy, zachowanie porządku i gwarancja, że nic się nam nie ześlizgnie i nie stłucze.

Aranżacja małej łazienki, dzięki tym sposobom, nie będzie już kojarzyła się nam z kłopotliwym problemem.

A jak Wy poradzilibyście sobie z urządzeniem ciasnej łazienki?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu