Dwupoziomowe mieszkanie w stylu skandynawskim: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez ZAWICKA-ID Projektowanie wnętrz

6 tajemnic Feng Shui ważnych dla Twojej łazienki

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Według Feng Shui czyli starożytnej chińskiej filozofii projektowania i aranżowania wnętrz,  łazienka stanowi najważniejszy punkt mieszkania. Woda ma bowiem szczególne znaczenie, warunkuje zdrowie, szczęście i karierę, symbolizuje płodność, oczyszczenie i odrodzenie. Wynika z tego, że zdrowie i majątek właściciela zależy w dużej mierze od jego łazienki.

Ta informacja może wydawać się szokująca, ponieważ prawdopodobnie nigdy nie myśleliście w ten sposób o swojej łazience, jednak warto wyciągnąć z tego wnioski i poświęcić jej odrobinę uwagi. Mamy dla Was 6 wskazówek, przygotowanych we współpracy z dekoratorami wnętrz, które w tym pomogą. Przeczytajcie i zastosujcie u siebie! 

1. Układ łazienki

Projekt mieszkania 63m2 w Dąbrowie Górniczej: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez Ale design Grzegorz Grzywacz
Ale design Grzegorz Grzywacz

Projekt mieszkania 63m2 w Dąbrowie Górniczej

Ale design Grzegorz Grzywacz

Według starożytnej nauki ważny jest już sam układ funkcjonalny łazienki. W świecie idealnym strefa kąpielowa oddzielona jest od strefy toaletowej czyli znajduje się osobne pomieszczenie na WC. O taki układ należy jednak zadbać na etapie projektu, w związku z tym większość nas w obecnej sytuacji nie ma na to wpływu. Jeśli nie dysponujecie osobną toaletą to korzystnie byłoby oddzielić poszczególne funkcje za pomocą przegrody – może to być ścianka murowana, parawan lub choćby wysoki kwiat w doniczce. 

W łazience ważny jest także praktycyzm. Zadbajcie o to, aby przedmioty, które nie spełniają swojej funkcji bądź się zepsuły (uszkodzone sprzęty, puste opakowania po kosmetykach), zostały jak najszybciej usunięte, mogą one bowiem rozpraszać pozytywną energię. 

2. Krążenie światła i powietrza

Feng Shui dosłownie oznacza „wiatr” i „woda”, to sztuka, która pomaga tak zaaranżować wnętrze, aby umożliwić swobodny przepływ pozytywnej energii chi, zapewniającej mieszkańcom zdrowie, spokój i szczęście. W praktyce oznacza to między innymi prawidłowe oświetlenie, wentylację i umiejętny dobór kolorów ścian. Do łazienki sprawdzą się pastele. Jasne kolory optycznie powiększają powierzchnie dlatego naszym typem jest beż. Taka kolorystyka doda mnóstwo energii rankiem, a wieczorem uspokoi zmęczony wzrok i nerwy. 

Kolejny niezwykle ważny aspekt to odpowiednia wentylacja. Ten temat jest istotny z wielu względów, pomijając Feng Shui, na pierwszym miejscu znajduje się bezpieczeństwo. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym w przypadku złego działania wentylacji, może się gromadzić wiele zanieczyszczeń oraz wilgoć. 

3. Umieszczenie lustra

Każdemu, kto kiedykolwiek interesował się Feng Shui z pewnością obiło się o uszy, że bardzo istotne dla pozytywnej energii wnętrz są lustra. Odbijają one energię chi, pozwalają na jej swobodny przepływ i sprzyjają dobrobytowi. Ponadto rozświetlają wnętrze i optycznie je powiększają. 

Łazienka jest miejscem, w którym powinno znajdować się wiele luster, przy czym najlepiej, jeśli przylegają równo do ściany, a nie odstają od niej.  Nie zaleca się także by były złożone z części, co daje niekorzystny efekt rozcięcia osoby w odbiciu. 

4. Meble z naturalnych materiałów

Harmonia z naturą zawsze wpływa pozytywnie na nasze życie. Natura to słowo-klucz także w starożytnej filozofii chińskiej, o której dziś mowa. Z tego względu materiały naturalnego pochodzenia będą idealne dla mebli łazienkowych. W łazience nie powinniśmy stosować sztucznych dodatków, takich jak foliowe zasłony prysznicowe czy gumowe podkłady. Można je zastąpić naturalnymi, np. kładąc na podłodze dywanik z wełny czy lnu. Dobrze widziane są także naturalne dodatki dekoracyjne, takie jak muszle, naturalne gąbki czy drewno.

5. Tworzenie energii chi

Oczywiście nie możemy pominąć kwestii oświetlenia łazienki. Światło naturalne sprawdzi się idealnie jako najlepszym sposób oświetlenia. Nie każdy jednak ma w swojej łazience okno, dlatego w takiej sytuacji należy odpowiednio rozświetlić łazienkę – jasne światło pobudza krążenie energii chi.

Zadbajcie o dużą ilość lamp, najlepiej z możliwością regulacji natężenia światła, dodajcie także nastrojowe kinkiety bądź ledy ukryte w obudowie wanny czy suficie. Dzięki nim stworzycie niepowtarzalny nastrój.  Pozytywnie i relaksująco będzie także oddziaływać światło świec.

6. Aromaterapia

Dwupoziomowe mieszkanie w stylu skandynawskim: styl , w kategorii Łazienka zaprojektowany przez ZAWICKA-ID Projektowanie wnętrz
ZAWICKA-ID Projektowanie wnętrz

Dwupoziomowe mieszkanie w stylu skandynawskim

ZAWICKA-ID Projektowanie wnętrz

Nie od dziś wiadomo, że olejki zapachowe czy eteryczne mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie, nastrój a nawet zdrowie. W Feng Shui ważne jest zbalansowanie energii organizmu z naturą, oczyszczenie umysłu, ciała i duszy i właśnie aromaterapia jest jedną z metod, która pozwala osiągnąć ten stan. 

Jeśli nie jesteście zwolennikami medycyny alternatywnej uwierzcie nam na słowo, że w wysprzątanej i pachnącej łazience odpoczywa się o wiele przyjemniej i efektywniej! Dlatego koniecznie odpalcie świece zapachowe, kominki aromaterapeutyczne czy kadzidła, wskoczcie do aromatycznej kąpieli i poddajcie się wpływowi pozytywnej, odurzającej aury. Nie pożałujecie! 

Jesteście zwolennikami Feng Shui? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu