Weranda - 10 pomysłów na aranżację | homify

Weranda – 10 pomysłów na aranżację

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
interiordave Balkon, weranda i tarasAkcesoria i dekoracje
Loading admin actions …

Weranda to miejsce, gdzie w przeciwieństwie do tarasu czy balkonu możemy spędzać czas nie tylko w gorące, letnie dni, ale również ciepłą wiosną i jesienią. Jest to rodzaj dobudówki znajdującej się przy jednej z elewacji, najczęściej przy wejściu, przykryta daszkiem lub całkowicie zabudowana, z drewna, kamienia lub szkła. Weranda jest pomieszczeniem, które przede wszystkim spełnia funkcję wypoczynkową. Często nie przywiązujemy wagi do jej wyglądu, a jest to pierwsze pomieszczenie, przez które przechodzą odwiedzający nas goście. Warto zadbać o to, żeby stała się wizytówką naszego domu.

Co zrobić, aby weranda ładnie wyglądała, a przy tym dobrze spełniała swoje funkcje? Jak sprawić, żeby przebywanie na niej sprawiało przyjemność? – przeczytajcie nasze pomysły!

Meble

3 Brown STILL WOOD stolik kawowy D2 Studio Balkon, weranda i tarasMeble
D2 Studio

3 Brown STILL WOOD stolik kawowy

D2 Studio

Jakie meble wybrać, aby weranda dobrze się prezentowała? Mamy wybór pomiędzy wieloma różnymi materiałami, drewniane, metalowe, rattanowe, a może plastikowe? Wyposażenie powinno być przede wszystkim zgodne ze stylem w jakim wybudowana została weranda. Plastikowe meble choć bardzo praktyczne w ogrodzie, tu nie będą dobrze wyglądały. Do tych wzniesionych z drewna oczywiście najlepiej będą pasowały meble wiklinowe, rattanowe czy te z naturalnego drewna. Podczas zakupu metalowych mebli należy zwrócić uwagę czy otwarta weranda nie skierowana jest na południową stronę, ponieważ meble mogą się wtedy zbytnio nagrzewać.

Duże przeszklenia

Nowoczesna weranda w przeciwieństwie do tradycyjnej, wykonanej przede wszystkim z drewna jest obecnie coraz częściej zabudowywana szkłem. Daje to możliwość lepszego przepływu światła i większego kontaktu z otaczającą przyrodą. Weranda na zdjęciu zadaszona została szklanym daszkiem na konstrukcji aluminiowej, a jej boczne ściany wypełniają duże tafle szkła. W jej wnętrzu urządzono salon z małym stoliczkiem, fotelami i kanapą wykonaną z rattanu. Jest to materiał bardzo chętnie używany do produkcji mebli na taras czy werandę. Choć droższe od wiklinowych, wykonane z rattanu meble są bardziej wytrzymałe, a dzięki ich barwie, którą zawdzięczają zawartym we włóknach naturalnych barwnikom, dużo lepiej się prezentuje. W zestawieniu z filetowymi poduszkami, sprawiają że weranda jest bardzo przytulna i elegancka.

Podłoga werandy

Aranżacje płytek cementowych w salach i na tarasach Kolory Maroka Śródziemnomorski balkon, taras i weranda
Kolory Maroka

Aranżacje płytek cementowych w salach i na tarasach

Kolory Maroka

Jest kilka możliwości jaki rodzaj podłogi wybrać. Wybór zależy od wielu czynników – od stylu domu, od tego czy weranda jest całkowicie zabudowana czy tylko zadaszona, wreszcie od tego z jakiego materiału wykonana została jej konstrukcja. Tradycyjne drewniane werandy posiadają również drewnianą podłogę, ale tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się jeżeli dobierzemy zły gatunek drewna lub prawidłowo go nie zabezpieczymy. Taras, weranda czy balkon to miejsca, których podłoga narażona jest opady, silne wahania temperatury czy mróz, dlatego warto zadbać, aby odpowiednio została wykończona. Jednym z najlepszych sposobów jest zastosowanie ceramicznych, mrozoodpornych płytek tarasowych.

Hamak

Weranda to miejsce gdzie powinniśmy się czuć komfortowo. Warto zatem postarać się urządzić ją tak, aby chwile na niej spędzone były jak najbardziej przyjemne. Idealnym na to sposobem jest zainstalowanie hamaka. Na zamontowanie go w jego tradycyjnej formie możemy sobie pozwolić jeżeli weranda jest wystarczająco duża. Istnieją jednak równie wygodne fotele o wyglądzie hamaka, siedzenie na których może sprawić nie mniejszą przyjemność.

Stojąca huśtawka

Elegancka ławeczko-huśtawka na tarasie. Meble Gdańskie - Zbigniew Żurawski Balkon, weranda i tarasMeble
Meble Gdańskie – Zbigniew Żurawski

Elegancka ławeczko-huśtawka na tarasie.

Meble Gdańskie - Zbigniew Żurawski

Stojąca huśtawka jest bardzo popularnym meblem ogrodowym. Możemy ją też wykorzystać do aranżacji werandy. Choć wykonana z bardzo dobrego materiału, może być nie małym wydatkiem, warto zainwestować w tego rodzaju mebel, który będzie nam służył przez wiele lat. Weranda z huśtawką z pewnością będzie miejscem, w którym spędzimy wiele godzin na podziwianiu zachodzącego słońca czy prowadząc długie rozmowy. 

Klimatyczne oświetlenie

Weranda to miejsce, gdzie przebywamy nie tylko w ciągu dnia, dlatego warto pomyśleć o jej wieczornym oświetleniu. Romantyczne lampy, świece czy lampiony nadadzą pomieszczeniu magicznej atmosfery. Weranda będzie wyglądała bardzo malowniczo jeśli do jej dekoracji użyjemy np. lampionów pokazanych na zdjęciu. Świeczniki na wkłady typu tealight, w formie kulistych baniek zawieszone zostały przy suficie na linkach dekorowanych krótkimi patyczkami z drewna. Takie lampiony nie tylko przepięknie wyglądają, ale i oświetlają wnętrze werandy.

Fotel z palet

Meble z palet to bardzo dobry pomysł na to, żeby weranda nabrała niebanalnego charakteru. Przedmioty wykonane z materiałów z odzysku są w ostatnich latach bardzo popularne. Niepotrzebne do niczego, stare palety designerzy przemieniają w oryginalne meble jak np. przedstawiony na zdjęciu fotel. Dzięki polakierowaniu drewna i wyposażenia podstawy fotela w miękkie poduszki o wyrazistych kolorach powstał elegancki mebel o nowoczesnych formach. Zamontowanie u jego podstawy kółek sprawiło, że fotel jest bardzo praktyczny, ponieważ weranda czy taras to miejsca, gdzie meble musimy dość często przestawiać.

Jeżeli podobają się Wam meble z palet zajrzyjcie do Katalogu inspiracji - 6 mebli z drewnianych palet, które możesz stworzyć już dziś!

Sztuczne palenisko

Palenisko ogrodowe Happy Cocooning Happy Cocooning Poland Balkon, weranda i tarasMeble
Happy Cocooning Poland

Palenisko ogrodowe Happy Cocooning

Happy Cocooning Poland

Bardzo dobrym pomysłem, aby weranda nabrała bardziej luksusowego charakteru jest zainstalowanie paleniska gazowego, będącego alternatywą dla standardowych ognisk. Zaprojektowane w formie nowoczesnego stolika, nie wytwarza żadnych iskier ani dymu, dzięki czemu może być stosowane na wpółotwartych przestrzeniach jakimi są taras, balkon czy weranda. Palenisko wyposażone zostało w palnik regulujący wielkość płomieni oraz ma zamontowany specjalny system bezpieczeństwa, który zapobiega przed przypadkowym wyciekiem gazu. Stosując palenisko gazowe nie będziemy musieli martwić się o to, że zaprószy się ogień czy zgaśnie jego płomień. Weranda dzięki takiej dekoracji staje się bardzo przytulna i zachęca do spędzania w niej czasu.

Cichy kącik

DOM W STYLU FRANCUSKIEJ WERANDY W WESOŁEJ YNOX Architektura Wnętrz Skandynawski ogród zimowy
YNOX Architektura Wnętrz

DOM W STYLU FRANCUSKIEJ WERANDY W WESOŁEJ

YNOX Architektura Wnętrz

Weranda to idealna przestrzeń, gdzie w spokoju możemy nacieszyć się ulubioną lekturą. Dlatego warto urządzić tu cichy kącik, gdzie moglibyśmy usiąść z ulubioną książką. Ciepły koc, wygodny fotel i kubek gorącej herbaty pozwolą nam się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Na zdjęciu widzimy niewielki, biały stolik i delikatny, ażurowy fotel z dużą ilością dekoracyjnych poduszek. Jasny koc i wykończenie podłogi miękką wykładziną sprawiło, że wnętrze jest bardzo przytulne. Oczywiście zamontowanie wykładziny możliwe jest jedynie w przypadku zabudowanej werandy, do której środka nie dostaną się żadne opady atmosferyczne, a wnętrze nie będzie narażone na wysokie wahania temperatury.

Dużo zieleni

Rośliny są jedną z najważniejszych dekoracji werandy. Nie powinniśmy zapomnieć więc o dużej ilości kwiatów i roślin doniczkowych. Weranda stanie się wtedy przedłużeniem naszego ogrodu. Dzięki dobremu, naturalnemu oświetleniu zieleń bujnie się tu rozwijają i będzie cieszyć nasze oko przez cały sezon. Warto zastanowić się również nad zakupem roślin zimnotrwałych, które przetrwają kilka sezonów, bez konieczności przenoszenia ich do innych części domu. Weranda jest zazwyczaj otwarta i narażona na chłodną pogodę. Należy więc pamiętać, aby odpowiednio zabezpieczyć rośliny przez nadejściem dużych mrozów, ponieważ te w donicach są dużo bardziej wrażliwsze niż te zasadzone w gruncie. 

Który pomysł spodobał się Wam najbardziej?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu