Żywe drzewko do salonu - jak je wybrać? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Żywe drzewko do salonu – jak je wybrać?

A.D. A.D.
od Desnivel Arquitectos Nowoczesny
Loading admin actions …

Większość z nas lubi rośliny – ich soczystą i orzeźwiającą zieleń, ich energię, czasami zapach lub piękno kwiatów. Są one naprawdę wyjątkowym dodatkiem, bo swoją obecnością potrafią kompletnie odmienić całe wnętrze, skupić na sobie uwagę, odwrócić wzrok od defektów lub niedociągnięć. Roślinność we wnętrzu ma bardzo korzystny wpływ na mieszkańców – nie tylko działa kojąco i uspokajająco ale również wytwarza tlen i oczyszcza powietrze. Poza stosowaniem nowoczesnym urządzeń czyszczących i częstym wietrzeniem pomieszczeń, dużą pomocą w oczyszczaniu powietrza może być uprawa roślin. Udowodniono, że zieleń działa jak naturalne filtry dezaktywując wiele niewidocznych gołym okiem toksyn i fal z urządzeń elektronicznych. Dodatkowo rośliny niwelują w pewnym stopniu niekorzystne działanie drobnoustrojów i alergenów. Siła oddziaływania jest różna w zależności od gatunku. Bardzo dobre działanie mają draceny,  fikusy, bluszcze oraz paprocie. Wybierając kwiaty do mieszkania czy biura, kierujcie się również ich wyglądem i łatwością w utrzymaniu. Najwspanialszą i najbardziej okazałą ozdobą salonu czy sypialni będzie drzewko lub nawet kilka drzewek tworzących ciekawą aranżację. Zobaczcie czym się kierować wybierając roślinność.

Gdzie postawić drzewko?

Zielony akcent dekoracyjny czy gwóźdź programu, centralny punkt aranżacyjny? Zastanówcie się czy chcecie aby Wasze drzewko stanowiło jedynie ciekawą nutę, delikatny ton podkreślający charakter pomieszczania niczym ładna rama wokół obrazu a może wolicie aby stanowiło ono o naturze Waszej przestrzeni? Od Was zależy czy umieścicie je w centralnym punkcie salonu a może zajmie ono miejsce w którymś z rogów pokoju. Musicie być świadomi wymogów klimatycznych jakie dana roślina posiada – nasłonecznienie, temperatura, wilgotność – to wszystko jest bardzo istotne dla odpowiedniego wzrostu rośliny. Jeśli macie zwierzęta domowe lub malutkie dzieci zastanówcie się nad doborem miejsca wyjątkowo uważnie. Po pierwsze roślina musi być tak ustawiona aby niełatwo było ją uszkodzić czy przewrócić a po drugie dostęp do niej musi być utrudniony – zmniejszy to szanse na to, że zwierzę lub maluch się w niej rozsmakuje. Pamiętajcie, że niektóre rośliny są trujące dlatego jest to bardzo istotne!

Drzewo bananowe

W warunkach domowych uprawiane są specjalnie wyhodowane odmiany karłowe. Osiągają one wysokość do 2 metrów. Przy sprzyjających warunkach możliwe jest wyhodowanie owoców, ale jest to dość trudne. Owocują dorosłe, starsze okazy. Bananowiec wbrew obiegowym opiniom jest rośliną dość prosta w uprawie, wymaga jednak dość dużej ilości miejsca. Lubi stanowisko ciepłe i słoneczne – roślina wymaga ciepła przez cały rok, lecz w okresie zimowym optymalna temperatura powinna oscylować w granicach 14-17ºC. Bananowiec wymaga dość częstego podlewania w okresie intensywnego wzrostu, w zimie gdy przebywa w niższej temperaturze możemy ograniczyć podlewanie. Wskazane jest nawożenie 2 razy w miesiącu w okresie letnim w zimie rzadziej. Banan jako roślina dość szybko rosnąca wymaga częstego przesadzania. Wygląda bardzo okazale i efektownie – stworzy niepowtarzalny, tropikalny klimat w Waszym salonie. Wakacje pod palmami staną się codziennością.

Yucca

Yucca to dobrze znana i bardzo popularna roślina doniczkowa. Jej egzotyczna uroda sprawia, że doskonale prezentuje się w nowoczesnym wnętrzu. Wystarczy tylko dobrać odpowiednią doniczkę i odpowiednio ją pielęgnować. Nazwa yucca to jej gatunkowy, łaciński termin. W Polsce występuje również pod nazwą juka lub jukka a także krępla. Ta ostatnia jest rzadko spotykana i nie popularna jednak warto wiedzieć, że dotyczy tego samego gatunku. Roślina potrzebuje dużo światła, dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie. W lecie juka lubi bardzo jasne, słoneczne i ciepłe miejsce. W lecie doskonale rośnie w temperaturze pokojowej, w zimie należy przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia – Zimą juki najlepiej rosną w temperaturze około 15°C, minimalna temperatura zimą to 10 ºC. Juka stojąca w domu lubi umiarkowane podlewanie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Zimą należy podlewać tylko tyle, aby nie dopuścić do całkowitego wyschnięcie podłoża w doniczce.

Bonsai

Jeśli zdecydujecie się na zakup drzewka bonsai będzie ono oczekiwało od Was znacznie więcej uwagi niż inne rośliny domowe zdobiące mieszkania. Niewątpliwie odwdzięczy się doskonałym wyglądem, bardzo charakterystycznym i nowoczesnym kształtem i minimalistyczną estetyką. Zacznijcie od wyboru odpowiedniego położenia rośliny. Miejsce dla bonsai zależy przede wszystkim od wymagań gatunku rośliny, jednak zdecydowana większość drzewek bonsai najlepiej czuje się na parapecie okiennym, gdzie przez kilka godzin dziennie operuje niezbyt silne, lekko rozproszone światło słoneczne. Drzewka bonsai sadzone są najczęściej w płaskich doniczkach. Niestety, w płaskim pojemniku jest niewiele podłoża. Sprawia to, że ich system korzeniowy jest bardzo wrażliwy na przesychanie. Z tego powodu do uprawy bonsai wykorzystuje się specjalne podłoże będące mieszanką gliny, torfu i gruboziarnistego piasku. Wiele gatunków roślin formowanych jako bonsai jest bardzo wrażliwych na przesuszenie, dlatego większość z nich należy podlewać codziennie tak, aby podłoże w doniczce nigdy całkowicie nie przeschło. Nadmiar wody trzeba wylać z podstawki, by nie dopuścić do rozwoju chorób gnilnych systemu korzeniowego. Drzewko należy również regularnie nawozić.

Drzewo oliwne

Oliwka należy do roślin niezwykle cenionych przez człowieka i uprawianych przez niego od wieków. W naturze występuje ona w krajach śródziemnomorskich ale możliwa jest również uprawa w warunkach domowych. Drzewko oliwne w uprawie doniczkowej w domu osiąga wysokość do 2 góra 3 metrów. W razie potrzeby można je również odpowiednio przycinać. Jednym z najważniejszych warunków powodzenia uprawy oliwki w domu jest zapewnienie roślinie jak najbardziej widnego i słonecznego stanowiska. Pozostałe warunki wzrostu dzrewka oliwnego w doniczce nie są już trudne do spełnienia. Najlepsza dla niego temperatura wynosi 20–24 st.C, ale roślina znosi nieduże odchylenia w obie strony. Drzewko oliwne lubi regularne podlewanie, dobrze jednak znosi także czasowe przesuszenie podłoża, toleruje także niską wilgotność powietrza. Jest dosyć łatwe w uprawie i jak widzicie bardzo efektowne pod względem estetycznym.

Dracena

Draceny występują w bardzo wielu odmianach: dracena smocza – w warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet do dwudziestu metrów, dracena wonna - zamieszkuje Afrykę, występuje zarówno we wschodniej jak i zachodniej jej części, dracena obrzeżona – najpopularniejsza w Polskich domach. Draceny lubią jasne, oświetlone rozproszonym światłem stanowiska. Wskazane są parapety zachodnich i wschodnich okien. Nie wymaga zbyt obfitego podlewania. Latem wystarczy zadbać aby ziemia w doniczce była lekko wilgotna, zimą natomiast należy nie doprowadzić do całkowitego wyschnięcia. Rośliny te dobrze się czują w podłożu próchnicznym, w lekkiej ziemi. Na dnie doniczki powinien znajdować się drenaż w celu odprowadzenia nadmiaru wody.

Rośliny w terrarium

Najnowszy trend w ogrodnictwie to właśnie domowe terrarium dla roślin. W klasycznym znaczeniu terrarium to instalacja specjalnie stworzona, by odtwarzać naturalne warunki bytowania niektórych gatunków roślin i zwierząt. Terrarium powinno zapewnić idealne warunki życia organizmom poza ich naturalnym środowiskiem bytowania. Obecnie w wielu domach terrarium, jak i szklarnia ozdobna są używane jako element dekoracyjny mogą nawet zawierać sztuczne rośliny. Terrarium może posiadać różne rozmiary i kształty. Osiąga wielkość ogromnego akwarium lub butelki olejku kwiatowego. Terraria dla roślin i mchów to głównie element dekoracyjny. Są one stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Jeśli jednak to nadal zbyt dużo pracy – możesz wzbogacić swoje mieszkanie o terrarium ze sztucznymi kwiatami, nie wymaga prawie żadnej opieki oprócz wycierania kurzu, a rośliny wyglądają zawsze dobrze i oryginalnie. Terrarium ze zdjęcia zostało stworzone przez PIL TASARIM.

Suche drzewo

od homify Nowoczesny

Jeśli nie macie tyle cierpliwości i chęci aby opiekować się żywą rośliną możecie pomyśleć o dekoracji zrobionej z suchych gałązek. Nie będzie posiadać takich zdrowotnych i oczyszczających powietrze właściwości co żywa roślina ale może równie ciekawie prezentować się we wnętrzu. Dekoracje z suchych gałązek są popularne i mają wielu zwolenników. Stanowią namiastkę naturalnych drzewek nie wymagających specjalnych nakładów pracy. Pamiętajcie jednak, że są dobrym środowiskiem dla kurzu dlatego nie będą dobrym rozwiązaniem w domu alergików.

Przeczytajcie również artykuł: 10 super pomysłów na rośliny w domu!

Które z drzewek przypadło Wam najbardziej do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu