Dom z wycinanką w Poznaniu

Alicja Olko Alicja Olko
PERFORATED HOUSE EXTERIOR , KLUJ ARCHITEKCI KLUJ ARCHITEKCI Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Kupując typowy wykwit lat 70-tych- polską „kostkę”- inwestor domu, który Wam dzisiaj pokażemy, miał ściśle określony zamysł jego przebudowy. Chciał nadać budynkowi charakter nowoczesny, a także uczynić go wygodnym i komfortowym w użytkowaniu. Potrzebował miejsca na garaż, który byłby w stanie pomieścić dwa auta, a także pragnął wejścia od frontu. Jako miłośnik bogato zdobionych mebli secesyjnych, chciał także, aby elewacja domu oddawała ich charakter.

Zatrudnieni do tego wymagającego zadania zostali projektanci Piotr Kluj ze studia Kluj Architekci i Paweł Litwinowicz z PLplus. Jeżeli jesteście ciekawi, jak sobie z nim poradzili, zapraszamy do lektury i obejrzenia zdjęć, wykonanych przez Jeremiego Buczkowskiego i Annę B. Gregorczyk.

Bryła

Klasyczną kostkę przebudowano w taki sposób, aby nadać jej jak najprostszy kształt. Tym sposobem chciano osiągnąć wrażenie nowoczesności, a jednocześnie wpisać budynek w okoliczny krajobraz architektoniczny. Parterową część przeszklono od frontu i wysunięto na bok niczym szufladę, która przecina rampę na dwie części.

Usytuowanie domu na tylnej części działki, z dala od ulicy, umożliwiło stworzenie długiej rampy prowadzącej do garażu. Wejście do domu także znajduje się na rampie, z tym że wznosi się ona ku górze. Następnie zawija się ona dookoła budynku, usuwając konieczność budowanie schodów zewnętrznych.

Charakter

Nowoczesny charakter tego domu rozpoznajemy zwłaszcza przy porównaniu go z sąsiednim budynkiem. Elewacja to ciekawa hybryda otynkowanych na biało ścian zewnętrznych, wielkopowierzchniowych przeszkleń i paneli fornirowanych naturalnym drewnem. Całość jawi się niezwykle stylowo i modnie.

Przeszklenia

Wielkopowierzchniowe przeszklenia otwierają dom na otoczenie, zwłaszcza od strony ogrodu. Znajdują się one symetrycznie po obu stronach budynku, umożliwiając przejrzenie go na wylot. Naturalne światło wpada zatem z dwóch stron, sprawiając, że całkowicie zapanowuje we wnętrzu. Szklane elementy elewacji fantastycznie komponują się z orzechowym odcieniem drewnianych paneli.

Wycinanka

Charakterystyczna wycinanka zdobi niektóre elementy elewacji. Fantazyjne wzory wycięte zostały w fornirowanych drewnem panelach w miejscach, gdzie zlokalizowano pomieszczenia prywatne- takie jak sypialnia czy łazienka. Tym samym mieszkańcom domu zapewniono jak najwyższy poziom intymności. Kształt wycięć nawiązuje do zdobień secesyjnych mebli, które, jak zobaczycie w środku, stanowią najistotniejsze elementy wyposażenia wnętrz tego domu.

Jasne wnętrze

Wnętrze domu jest eklektyczną mieszanką stylów- nowoczesnego i secesyjnego. Bazuje na meblach czerpiących swoją estetyką zarówno z jednego, jak i drugiego kierunku. Dominuje jasna, neutralna kolorystyka oraz naturalne materiały. Kuchnia zabudowana została drewnem, a oddzielona od obszaru jadalni białą wyspą. Jawi się niezwykle elegancko i nowocześnie. Sama jadalnia także bazuje na współczesnym designie użytkowym- przeźroczystych krzesłach i stole z takowym blatem. Wprowadzono do niej jednak elementy secesji, w postaci dekoracyjnego żyrandola.

Stylowy salon

W salonie dominuje z kolei biel i czerń, czyniąc to wnętrze modnym i nowoczesnym. Nie mogło oczywiście zabraknąć prawdziwych perełek z kolekcji właścicieli- drewnianego stolika o fantazyjnych nogach, czy antycznego żyrandola. Dzięki zlokalizowaniu salonu w bezpośrednim sąsiedztwie okna, jego obszar skąpany jest w naturalnym świetle i zdaje się oddychać.

Nowoczesna biblioteczka

Wbudowany w ścianę system półek i regałów pozwala na stylowe przechowywanie setek książek. W tym domowym gabinecie antyczne biurko ustawiono tuż pod oknem, pozwalając pracować przy nim, podziwiając jednocześnie widok z niego się rozciągający. Drewniana podłoga wspaniale komponuje się z białą ścian i sufitu. O eklektycznym charakterze także i tego wnętrza świadczy połączenie nowoczesnego, przeźroczystego krzesła z secesyjną komodą i sekretarzykiem.

Elegancka sypialnia

Absolutnym hitem tego domu jest sypialnia! Jej centralnym elementem jest przepiękne łóżko o bogato zdobionej ramie, przywodzące na myśl łoża z królewskich pałaców. Całe w bieli jawi się niezwykle elegancko i stylowo. Dopasowane do niego niewielkie komody po obu stronach gwarantują dobre miejsce na przechowywanie. Biel ścian i mebli pięknie łączy się z drewnianym parkietem. Przez okno dostrzec możemy wycinankę fasady, która przesłania je, ale jednak nie blokuje dostępu naturalnego światła- wnętrze to jest jasne i przestronne.

Biała łazienka

Choć łazienka znajduje się w pomieszczeniu podłużnym i wąskim, jawi się o wiele przestronniej, niż mogłoby się wydawać. A to dzięki postawieniu na kolor biały w jej aranżacji oraz wyposażeniu jej wnętrza w duże lustra, optycznie powiększające przestrzeń. Niewielkie, ładnie udekorowane okno, wpuszcza naturalne światło i otwiera pomieszczenie na otocznie zewnętrzne.

Zobaczcie inną nowoczesną wariację na temat kostkidesignerski dom we Wrocławiu.

Jak Wam się podoba taka elewacja?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu