Przydomowy chill, czyli 12 pomysłów na świetny taras | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Przydomowy chill, czyli 12 pomysłów na świetny taras

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesny ogród od RVB PAYSAGE Nowoczesny
Loading admin actions …

W ostatnim czasie sporo piszemy dla Was o tarasach. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista: przy tak pięknej pogodzie chyba każdy ma ochotę spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. Super, jeśli możemy gdzieś wyjechać i cieszyć się urlopem z rodziną lub grupą przyjaciół, jednak ważne, by móc wypoczywać także w przydomowym zaciszu. A do tego potrzeba nam… pięknego tarasu. W słoneczne dni mamy więcej energii do działania. Czas na małą rewolucję na naszym tarasie lub na stworzenie go od zera. 

Do lekturze porad od naszych architektów krajobrazu od razu będziecie chcieli zabrać się do pracy! Do pracy, aby potem wypoczywać do woli w doskonałych warunkach.

1. Taras – ważna rzecz

Co powiecie na taras zbliżony rozmiarem przestrzeni mieszkalnej? To rozwiązanie sprawdzi się w projektach domków letniskowych, gniazdek singli czy osób w podeszłym wieku, które chcą przeprowadzić się do spokojnej okolicy i cieszyć bliskością natury. Zwróćmy uwagę na fantastyczną drewnianą konstrukcję oraz na niewielką wysokość.

2. Materiał wybieraj z głową

Nowoczesny ogród od homify Nowoczesny Kamień

Na ten taras wybrano bardzo wytrzymały materiał – kostkę brukową. Przed podjęciem decyzji o podłożu zastanówmy się, w jaki sposób będziemy użytkować nasz taras. Czy ma być miejscem prywatnego wypoczynku, gier i zabaw dla dzieci, spotkań z przyjaciółmi? Najmłodsi niekoniecznie polubią podłoża wysypane żwirkiem, może wręcz skończyć się to nieprzyjemnym wypadkiem.

3. Na poziomie ogrodu

Coraz bardziej popularne są tarasy projektowane na poziomie gruntu, to znaczy bez różnicy wysokości pomiędzy nimi a ogrodem. Takie rozwiązanie pozwala poczuć naturę jeszcze bliżej. W przypadku tego tarasu jedynie kontrast szarości oraz intensywnej zieleni wyznacza granicę pomiędzy strefami.

4. W głębi ogrodu

Nasz taras niekoniecznie musi znajdować się przy domu. Może bryła budynku tak nam się podoba, że nie chcemy w nią ingerować, może tak piękne są kwiatowe rabaty przy obejściu, że żal się nam z nimi rozstawać… Jeśli tylko mamy nieco większy ogród, to usytuowanie tarasu w jego głębi pomoże dobrze wydzielić tę strefę wypoczynkową od codziennego zgiełku.

5. Modnie: w betonie

Jak podoba się Wam ten szary taras? Od nowoczesnego domu wychodzi ścieżka zacieniona pergolą, prowadząca na szary taras. Nie tylko jego podłoże wykonano z betonowych płyt, materiał ten został także użyty do stworzenia ław oraz wytyczenia rabaty. Taras także może być modny!

6. Co wokół tarasu?

Przy projektowaniu trasu ważne jest, co będzie z niego widać! Nawet bardzo pomysłowa konstrukcja nie pomoże, jeśli będzie ją otaczała sucha ziemia… Jeśli już cieszymy się piękną roślinnością wokół, to i tak możemy wciąż nieco namieszać. Co powiecie na tę ceramiczną czerwoną kaczuszkę ożywiającą ogród?

Też chcielibyście urozmaicić Wasz ogród? Koniecznie przeczytajcie ten artykuł: Pomysły na rzeźby i dekoracje ogrodowe.

7. Skalniak obok tarasu

Innym pomysłem na wyróżnienie strefy przy tarasie jest stworzenie obok niego skalniaka. Pielęgnacja skalniaka to dla wielu relaksujący proces, a z tarasu będziemy mogli nacieszyć się efektami naszej pracy z bliska. Ciekawym pomysłem są skalniaki na spadku tworzonym na przeskoku wysokości poziomu tarasu i ogrodu.

8. Nie zakominajmy o oświetleniu

Przy projektowaniu tarasu nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Może ono przybrać różne formy – pojawić się na wypielęgnowanych rabatach wokół tarasu lub też zawisnąć nad naszymi głowami w postaci światełek podwieszonych na pergoli… Możliwości jest co niemiara!

9. Z parkową ławeczką

Macie duży ogród? Możemy Wam tylko pozazdrościć! Oraz doradzić: stwórzcie kilka miejsc na wypoczynek. Przestronny taras do podejmowania gości, ale także ścieżkę z parkową ławeczką do lektury w samotności. Wśród zielonego krajobrazu czyta się najprzyjemniej.

10. Taras – integralna część projektu domu

Powyższe rady odnosiły się do tarasów wciąż do zaaranżowania, jednak jeśli mamy taką możliwość, to wybierzmy projekt domu, który zawiera taras. Myślenie całościowe zawsze daje świetne efekty. Spójrzcie tylko na powyższe zdjęcie!

11. Taras w wersji DIY

Nie do wszystkich metamorfoz potrzeba pomocy profesjonalisty, chociaż oczywiście inwestując w wiedzę i doświadczenie ekspertów nigdy się nie pomylimy. Czasem jednak dobrze jest zrobić coś samemu. Dlaczego by nie miała być to wygodna kanapa z palet na taras?

12. A może altana lub weranda?

Na koniec małe przypomnienie: taras wcale nie jest jedyną możliwością na stworzenie przyjemnego miejsca na spędzanie czas w ogrodzie czy na świeżym powietrzu. Może mamy nieco więcej miejsca przy wejściu i zawsze marzyliśmy o werandzie? A może w głębi ogrodu marzy nam się altana na rodzinne podwieczorki lub nawet mały domek do zabaw dla dzieci? Wszystko jest możliwe!

Który z powyższych tarasów najbardziej Was zainspirował?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu