Warszawa / Praga Południe: styl , w kategorii Salon zaprojektowany przez Michał Młynarczyk Fotograf Wnętrz

7 typowych błędów, popełnianych przy projektowaniu części wypoczynkowej

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Trudno wyobrazić sobie salon bez foteli i sofy. Są niezastąpione podczas wizyty gości, jak i wieczornego wypoczynku przed telewizorem. Komplet wypoczynkowy składający się z foteli oraz kanapy, mniejszych lub większych rozmiarów, to obowiązkowy zestaw mebli do każdego salonu. Ponieważ są one fundamentem salonu, właściwie można śmiało stwierdzić że toczy się wokoło nich życie. Dlatego muszą one być przede wszystkim wygodne, co oznacza że przy kupnie trzeba zwrócić uwagę na ich podstawowe cechy, tj. wysokość oparcia, głębokość siedziska, rodzaj tapicerki oraz materiał z jakiego komplet wypoczynkowy jest wykonany.

Ale co dzieje się wtedy, gdy meble nie zostały odpowiednio dobrane, i zamiast służyć, jak sama nazwa wskazuje, wypoczynkowi, stanowią niepotrzebny klamot? 

Jest kilka błędów, które często popełniamy przy zakupie kanapy i foteli. Ich skutki są bardzo nieprzyjemne i potrafią wyprowadzać z równowagi każdego dnia, dlatego lepiej unikać ich jak ognia, a do tematu wypoczynku salonowego podejść z odpowiednim poszanowaniem. Na pewno warto zrobić porządne rozeznanie i poświęcić trochę czasu na rekonesans. Pierwszym jego etapem niech będzie przeczytanie naszych porad.

1. Sofa podpiera ściany

Projekty,   zaprojektowane przez HOME Make Up
HOME Make Up

Soggiorno dopo 2

HOME Make Up

Dobre umeblowanie salonu to dość trudne zadanie. Ta kwestia przysparza zazwyczaj wiele problemów i trudności, a zadanie jest tym trudniejsze im mniejsza przestrzeń jest do zagospodarowania. Popełniamy wtedy jeden z najczęstszych błędów i wykorzystujemy sprawdzone od lat, starodawne ustawienie, w którym sofa przylega plecami do ściany. 

W zasadzie wydawać by się mogło, że to nic złego, ponieważ zostaje spora przestrzeń, którą można wykorzystać do innych celów, problem w tym, że zazwyczaj nie aranżujemy jej już w żaden sposób, pozostawiamy jedynie pustą i niezagospodarowaną. Taki rodzaj salonu wyszedł już z mody i żaden dobry architekt wnętrz Wam go w ten sposób nie zaprojektuje.

Jeżeli jest to możliwe, uwolnijcie niektóre ściany od mebli i wprowadźcie do wnętrza więcej „oddechu”. Oczywiście to nie oznacza, że nie należy umieszczać pod ścianami żadnych mebli, po prostu nie należy ustawiać tam wszystkich.

2. Rozlokownie mebli po kątach

Skoro nie jesteśmy zwolennikami sytuowania mebli przy ścianie, to nie inaczej sprawa ma się w kwestii kątów. 

W aranżacji salonu możemy wykorzystać kanapy narożne. Te, często bardzo atrakcyjne meble, narzucają ów narożny sposób sytuowania także pozostałym elementom wyposażenia. W rezultacie mamy wszystko rozstawione po kątach: kanapa w jednym, regał w drugim, telewizor w trzecim, kominek w czwartym. Nie zawsze daje to dobry efekt. 

3. Niewłaściwy kąt i odległość od TV

Odległość, która będzie gwarantowała komfortowe oglądanie telewizji, zależy od wielkości ekranu i jego rozdzielczości. Im większy telewizor, tym dalej należy umieścić siedzisko. Z kolei im większa rozdzielczość ekranu, z tym mniejszej odległości możemy go oglądać bez wrażenia, że widzimy każdy piksel oddzielnie. Te informacje będą bardzo przydatne zarówno podczas kupna odbiornika, jak i w momencie ustawiania kanapy. 

Oczywiście należy także zwrócić uwagę na kąt z jakiego będziemy musieli spoglądać na ekran, najlepiej jeśli TV znajdzie się na wprost kanapy czy kompletu wypoczynkowego, dzięki tym zabiegom relaks przy wieczornym filmie będzie bardzo komfortowy. 

4. Nieodpowiednia proporcja mebli do wielkości salonu

Jeśli marzycie o sofie, która ma 4 metry długości, jednakże Wasz pokój ma 4 metry długości w sumie, niestety musicie pożegnać się z tym pragnieniem i zacząć twardo stąpać po ziemi. Zawsze musicie myśleć o proporcjach i o tym, by po wstawieniu mebla, można było z łatwością poruszać po się pokoju. 

Kiedy dysponujemy małym mieszkaniem, możemy kupić mniej rozłożyste sofy i fotele, modele z niskimi oparciami lub zastąpić jeden z foteli pufem. Meble w salonie muszą być dopasowane skalą do jego rozmiaru inaczej będą przytłaczać i zagracać wnętrze. 

5. Zbyt duża ilość mebli

Przestań musi oddychać i odpocząć. Nie zagracajcie swoich salonów, w tym pomieszczeniu powinny się znaleźć tylko podstawowe i charakterystyczne dla niego meble: kanapy, fotele, stolik, komoda. Zamiast wielu regalików, szafek, półek lepiej postawić jeden zgrabnie usytuowany na tle ściany mebel.

To samo dotyczy dekoracji. W małych wnętrzach warto kierować się zasadą mniej znaczy więcej

6. Za duży zestaw wypoczynkowy

Projekty,   zaprojektowane przez homeswitchome
homeswitchome

PRIMA – Salotto

homeswitchome

Wnętrze oczywiście potrzebuje jakichś mebli, ale łatwo przesadzić z ich ilością. Wiele osób niepotrzebnie stara się zapełnić całą dostępną im przestrzeń – w konsekwencji jest ciężko się w ogóle ruszyć. W takim wnętrzu nie da się wypocząć dlatego musicie dostosować się do panujących warunków, anie, za wszelką cenę, kupować ogromny zestaw wypoczynkowy. 

Pamiętajcie także, aby nigdy nie blokować meblami okien, drzwi lub wyjść na taras czy balkon. Wnętrze musi być spójnie połączone z przestrzenią na zewnątrz.

7. Niewygodna kanapa

Projekty,   zaprojektowane przez Sabrina Home Stager
Sabrina Home Stager

soggiorno prima

Sabrina Home Stager

No i wreszcie, na końcu przechodzimy do samego mebla. Jak już wcześniej pisaliśmy, tutaj liczy się przede wszystkim komfort użytkowania. Jaka zatem powinna być sofa? Na pewno wygodna. Taka, na której można się swobodnie położyć, nawet zdrzemnąć, a najlepiej jeszcze żeby obok było miejsce dla innego domownika. 

Równie ważne jest także łatwe utrzymanie mebla w czystości, dlatego pokrycie kanapy powinno być dostosowane do warunków mieszkalnych. Zobaczcie te 10 cudownych kanap do salonów. 

Jesteście na kupnie kanapy? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu