Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Dotto Francesco consulting Green

Urocze europejskie ogrody za niewielkie pieniądze – 14 inspiracji

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Ogród może być wspaniałą ozdobą domu, jeśli tylko odrobinę o niego zadbamy. Część osób uważa, że najlepiej w ogóle nie zajmować się tym miejscem i nic do niego nie kupować. To duży błąd! Nawet stawiając na minimalizm możemy stworzyć coś pięknego i cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu. Projektując europejskie ogrody specjaliści skupiają się szczególnie na komforcie użytkowania oraz początkowej fazie prac. To właśnie wtedy czeka nas najwięcej kosztów oraz pracy, za to oszczędzi to problemów później. Nawet, jeśli nasz ogród bazuje głównie na zadbanym trawniku i kilku drzewkach, warto zapoznać się z naszym dzisiejszym artykułem. Oto 14 propozycji, dzięki którym stworzycie cudowny ogród w europejskim stylu, w dodatku nie wydając fortuny!

1. Rustykalny grill

Jak wszyscy wiemy, letnia kuchnia z wbudowanym grillem to spore koszty, na które nie każdego stać. Szczerze mówiąc, stać tylko nielicznych. Na szczęście niekoniecznie musimy od razu budować całą kuchnię! Znacząco obniżymy wydatki, jeśli zdecydujemy się jedynie na gliniany grill w rustykalnym stylu. Glina, cegła oraz żelazne palenisko nie kosztują fortuny, a dzięki nim uzyskacie wspaniałe miejsce na rodzinne spotkania.

2. Ogrodowa kuchnia zbudowana samodzielnie

Taka kuchnia nie jest trudna do stworzenia samodzielnie! Wystarczy mocna podstawa z cementu, a pozostałe części dobudowano z użyciem drewna i cegły. W ten sposób zyskujemy świetny piec do wypieku pizzy lub grillowania mięsa, który może również służyć jako kuchnia na świeżym powietrzu.

3. Kamienna posadzka

Kamienna podłoga w ogrodzie wygląda niezwykle elegancko, a jednocześnie solidnie. Zrezygnowanie ze żwiru i piasku jako podstawy byłoby niemożliwe, ale za to warto spróbować zaoszczędzić na najdroższym materiale, czyli kamieniu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, poszukajmy płaskich kamieni w rzece lub na łące. Są za duże? Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozbić je na mniejsze kawałki! Czyż ta posadzka w śródziemnomorskim stylu nie wygląda przepięknie?

4. Oświetlenie bez elektryczności

Do ogrodu ciężko jest doprowadzić elektryczność, warto więc zainteresować się lampami solarnymi. Ważne jest ich odpowiednie umieszczenie, nie mogą stać bowiem w cieniu. Ich światło nie jest mocne, więc najlepiej będzie rozmieścić 5 do 10 sztuk porozstawianych w różnych częściach ogrodu.

5. Rośliny pnące

Pnące róże, bluszcz, groszek, te rośliny oplatające altanę lub pergolę zawsze wyglądają oszałamiająco. Spójrz tylko na tą konstrukcję, która prezentuje się jak żywcem wyjęta z tajemniczego ogrodu! Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu, które podkreśli urodę roślin. Girlanda świetlna lub lampki z barwionego szkła jeszcze podbiją nastrojowy urok.

6. Romantyczny staw

By stworzyć najprostszą sadzawkę wystarczy nam odpowiednio głęboki otwór oraz folia PCV, którą go wyłożymy. Folia nie kosztuje dużo, a może służyć nawet do 15 lat! Następnie zabezpieczamy brzeg przy pomocy kamieni lub drewna i pozostaje nam już tylko zdobienie. Pięknie będą wyglądać rośliny jak irysy, trzciny lub pałki wodne. Pamiętajcie, że wodę w takiej sadzawce należy wymieniać co najmniej dwa razy w roku, a odpłaci nam przyjemnym szumem wody i niezwykłą atmosferą ogrodu.

7. Zadaszony stolik

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Studio HAUS
Studio HAUS

Patio esterno

Studio HAUS

Nawet mając ograniczony budżet warto rozważyć zakup najtańszego stolika oraz kilku krzeseł. Komplet z białego plastiku może nie wygląda pięknie, ale spełnia swoje zadanie. Tego typu meble, jakie widzimy na zdjęciu, są już około dwa razy droższe, ale za to posłużą nam dłużej. Jeśli stolik ma być zlokalizowany w miejscu narażonym na słońce, koniecznie zainwestujmy w parasol!

8. Taras

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Aquajoy water gardens ltd
Aquajoy water gardens ltd

Reflection pond in Richmond Surrey

Aquajoy water gardens ltd

Niestety nie jest łatwo wykonać taras samodzielnie i są to koszty, które ciężko pominąć. Jeśli nie zależy nam na nim szczególnie, może lepiej będzie postawić na balkon lub po prostu przyjemne, wydzielone miejsce w ogrodzie.

9. Dekoracyjny trawnik

Tego typu ozdoba wygląda bardzo efektownie, a można ją wykonać bardzo tanim kosztem. Wystarczy ułożyć kamienie w wybrany wcześniej wzór i gotowe!

10. Zadaszony kącik

Każdy ogród powinien dysponować co najmniej jednym osłoniętym przed słońcem miejscem. W przeciwnym wypadku nie będziemy mogli go używać w najbardziej nasłonecznionym czasie, a to przecież w lecie najprzyjemniej jest spędzać czas na zewnątrz. Zadaszenie nie musi być koniecznie skomplikowane i drogie, Równie dobrze posłużą drewniane belki nakryte lekkim dachem z naturalnych materiałów, na przykład trzciny. Taki rustykalny styl bardzo dobrze prezentuje się w ogrodzie!

11. Ścieżki

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez GK Architects Ltd
GK Architects Ltd

Whitton Drive

GK Architects Ltd

Ścieżki to element, który wyróżnia europejskie ogrody. Są nie tylko praktyczne, ale też bardzo dekoracyjne. Jeśli zależy nam na oszczędności, wykorzystajmy kamień. Granit lub płytki to już poważniejsza inwestycja, a kamień wyróżnia się trwałością i odpornością.

12. Skalniak

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez italiagiardini
italiagiardini

Giardino mediterraneo

italiagiardini

Ta urocza dekoracja powstała praktycznie za darmo, wykorzystano tu bowiem leżący nieopodal kamień. Obsadzono go kilkoma gatunkami roślin, co dało bardzo uroczy efekt.

13. Kwietniki

Kwiaty posadzone w drewnianych skrzynkach lub starych garnkach to groszowy koszt. Ich wesołe kolory wspaniale ożywiają ogród.

14. Girlandy i lampiony

Powieśmy kilka lampek na drzewach lub ustawmy między kwiatami. Nastrojowy efekt gwarantowany!

Interesuje Was aranżacja ogrodów? W takim razie koniecznie przeczytajcie o 10 rzeczach, które każdy chciałby mieć w swoim ogrodzie.

Kto z Was marzy o ogrodowym grillu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu