Projekty,   zaprojektowane przez christian hacker fotodesign

6 kroków w stronę życia bez śmieci

Aśka Warchał Aśka Warchał

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Marzy Wam się czysty i schludny dom, bez ciągle przeładowanego kubła na śmieci, który trzeba opróżniać non stop? Oczywiście możemy doradzić Wam systematyczne sprzątanie, dyżury domowników w kwestii wyrzucania odpadów, ale dzisiaj zaproponujemy coś zgoła bardziej nowatorskiego: życie w stylu zero waste. Czy funkcjonowanie bez wytwarzania śmieci jest możliwe? Coraz więcej osób twierdzi, że tak i radykalnie zmienia swoje nawyki. Cele? Dbanie o środowisko oraz poprawa jakości życia – im bardziej świadomie dokonujemy naszych codziennych wyborów, tym bardziej są one dla nas korzystne.

Zaciekawieni? Oto 6 kroków w stronę całkowitego wyeliminowania śmieci!

1. Koniec z foliówkami!

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Allnatura
Allnatura

Kühlschrankmodul Culinara

Allnatura

Znajdujemy się w pięknej kuchni, o ciekawej aranżacji. Jest jasno, nowocześnie… A dlaczego jest zero waste? Na podłodze leży torba i skrzynka z zakupami, po foliówkach ani śladu. Plastikowe siatki to prawdziwe przekleństwo naszych czasów, są po prostu wszędzie, jednak najgorzej, kiedy znajdą się w morzach i oceanach – wtedy zmieniają się w mordercze pułapki dla wielu podwodnych stworzeń. Możemy coś z tym zrobić! Wystarczy zabrać ze sobą na zakupy płócienną torbę.

2. Sposoby na przechowywanie i… kupowanie

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Pierre Foulonneau - designer
Pierre Foulonneau – designer

Goodies Storage Jars for the Danish Brand RigTig

Pierre Foulonneau - designer

Innym sposobem na ograniczenie plastików w naszym codziennym życiu jest rezygnacja z jednorazowych opakowań. Niemożliwe? Jest wiele miejsc, w których kupować możemy na wagę, na placach sprzedawcy z pewnością nie będą mieli nic przeciwko zapakowaniu nam zakupionego produktu do tapera, słoika czy płóciennego woreczka. Zaleta? W większości przypadków nie będziemy musieli rozpakowywać zakupów – wszystko już przecież będzie w docelowym pojemniku.

3. Własny ogródek

Projekty,  Balkon, weranda i taras zaprojektowane przez Pop up Pallets
Pop up Pallets

pallet tuin Small: Little Planet

Pop up Pallets

Zamiast iść do sklepu możemy sami produkować potrzebne nam zioła i warzywa. Mała grządka zmieści się na balkonie, a jeśli i jego brak, to wertykalny ogródek ziołowy świetnie sprawdzi się nawet w małej kuchni. Świeże zioła będą zawsze pod ręką, wyeliminujemy foliówki… oraz problem wyrzucania żywności. Kto nigdy nie wyrzucił starego pęku kopru czy nadgniłej sałaty niech pierwszy rzuci kamień! Czas coś z tym zrobić.

4. Powrót do cerowania i robienia na drutach

Termofor obrobiony sznurkiem bawełnianym: styl , w kategorii Sypialnia zaprojektowany przez Manufaktura pracownia artystyczna
Manufaktura pracownia artystyczna

Termofor obrobiony sznurkiem bawełnianym

Manufaktura pracownia artystyczna

Życie zero waste to dawanie szans materiałom, dopóki tylko są wytrzymałe. Co to oznacza? Cerowanie skarpet, przerabianie starych ubrań, zakupy w sklepach z odzieżą używaną, prucie starych swetrów i robienie na drutach. Jeśli nie mamy zdolności krawieckich, a czasu na ich podciągnięcie wciąż nam brakuje, to zwróćmy się do sprawnych artystów lub rzemieślników z naszym zamówieniem.

5. Segregacja i butelki zwrotne

Projekty,  Pomieszczenia biurowe i magazynowe zaprojektowane przez christian hacker fotodesign
christian hacker fotodesign

old beer crate for cut flowers

christian hacker fotodesign

Pogłębianie wiedzy na temat środowiska oraz problemów związanych z wytwarzaniem odpadów często zaczyna się od segregacji śmieci. Na szczęście miejskie przedsiębiorstwa oczyszczania czynią to coraz prostszym, jednak pamiętajmy, żeby recykling nie uśpił naszego sumienia. Produkcja oraz przetworzenie każdego opakowania wymaga konkretnego zużycia energii. Dużo lepsze dla planety będzie oddawanie pustych pojemników, najpopularniejsze jest tutaj oddawanie butelek zwrotnych za kaucją.

6. Wystrój wnętrz z recyklingu

Starocie mogą dostać nowe życie w naszym wnętrzu. Przerabianie starych wiader na donice, rozbieranie na części mebli i wykorzystywanie z nich drewna w celu stworzenia czegoś zupełnie nowego. Takie działania często przynoszą projekty upcyclingowe, czy takie, dzięki którym produkt początkowy stanie się o bardziej wyrafinowany. 

Szukacie więcej inspiracji na stworzenie autorskiego wystroju z dostępnych materiałów? Koniecznie zajrzyjcie tutaj: Recykling – świetny sposób na samodzielne urządzenie domu!

Jak w Waszych domach dba się o środowisko?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu