Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Mała lecz praktyczna: 11 świetnych kuchni

Aśka Warchał Aśka Warchał
Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Eightytwo Pte Ltd
Loading admin actions …

Raz po raz staramy się przekonać Was, że małe mieszkanie to nie problem lecz wyzwanie! Jego urządzenie wymagać będzie przemyślanych decyzji, nieco więcej rozwagi. Nie ma miejsca na przypadkowość, dzięki czemu przestrzeń często jest dużo lepiej uporządkowana, bardziej funkcjonalna niż w mieszkaniach o większym metrażu. Najtrudniejsze i najbardziej wymagające są łazienki oraz kuchnie, na których skupimy się dzisiaj. 

Małe kuchnie nie mogą być ciasne! Myślicie, że to przecież nie zależy od Was? Błąd! Nawet najmniejsze miejsce do przygotowywania posiłków, można urządzić tak, by czynność ta dawała nam przyjemność. Zaraz przekonają Was do tego nasi architekci wnętrz

1. Przechowywanie pod sufitem

W małej kuchni liczy się każdy metr sześcienny – nawet te pod sufitem! Chociaż meble zabudowy zazwyczaj stają na wysokości zadania, to często zostawiamy miejsce nad wyspą czy barkiem. Niesłusznie, bowiem półka o ciekawym designie może tutaj prezentować się naprawdę świetnie.

2. Jasne podziały

Mała, niemała, każda kuchnia potrzebuje jasnego podziału na strefy. Musimy mieć miejsce do przygotowywania posiłków, do krojenia, przyrządzania, najlepiej umiejscowione obok płyty elektrycznej lub gazowej. Przy zlewie z kolei musi być miejsce na ociekacz albo kawałek blatu na te naczynia, których z różnych względów nie będziemy chcieli myć w zmywarce.

3. Połyskujące powierzchnie

Przy ograniczonym metrażu naszym sprzymierzeńcem jest światło. To znaczy, powinno być naszym sprzymierzeńcem, ale jeśli nie poświęcimy mu dość uwagi może szybko stać się wrogiem! Wybierajmy jasne kolory i błyszczące powierzchnie: zabudowę na wysoki połysk, ale także polerowany kamień w charakterze blatu czy połyskującą lodówkę – wszystko, co odbija światło.

4. Z oknem

Nie ma to jak gotowanie przy naturalnym świetle! Kuchnia bez okna może być przyjemna, jednak nigdy nie dorówna atmosferze kuchni z oknem, a najlepiej kilkoma… Tutaj można przyjrzeć się życiu osiedla w trakcie czekania na ugotowanie się składników potraw, można wpuścić nieco zieleni do wnętrza.

5. Równolegle

Wąskie kuchnie nie są łatwe do zaaranżowania, jednak jeśli na końcu korytarza czeka przeszklenie, to sugerujemy Wam już więcej się nie zastanawiać i w ciemno nam zaufać: postawcie na układ równoległy. Dwa pasy zabudowy spełnią wszystkie Wasze potrzeby. W przypadku szczególnie długich kuchni można na jednej ze ścian stworzyć małą strefę śniadaniową.

6. Prostota przede wszystkim

Szaleć z wystrojem… w małej kuchni to ryzykowne. Oczywiście jeśli macie w głowie wymarzony, eklektyczny projekt, nie będziemy odwodzić Was od tego pomysłu. Jednak prostota, styl minimalistyczny bądź nowoczesny doskonale sprawdzają się przy małym metrażu – dobrze o tym pamiętać.

7. Bieli nigdy dość

Naszym największym sprzymierzeńcem w walce z ciasnotą jest biel! Nie ma nic gorszego niż pomalowany na ciemny kolor sufit w małym pomieszczeniu – wierzcie nam, znamy to z doświadczenia. Jeśli zastanawiacie się nad remontem, warstwa białej farby może wszystko odmienić. Uważajmy tylko, by nie przesadzić z jednorodnością. Niech w naszej kuchni coś się dzieje.

8. Meble na wymiar

Chociaż polecamy je do każdej kuchni, to w przypadku tych najmniejszych będą szczególnie wskazane: meble na wymiar. Zaufajmy stolarzowi, projektantowi wnętrz czy też firmie meblarskiej oferującej takie rozwiązania – profesjonaliści naprawdę wiedzą, co robią i z pewnością wykorzystają dostępną przestrzeń w stu procentach!

9. Sztuka wielofuncyjności

Spójrzmy na to mieszkanie. Wejście do mieszkania, wychodzimy z przedpokoju, po naszej lewej barek, na którym zostawić możemy cenne przedmioty. Za barkiem chowa się kuchnia o planie litery U z wygodną strefą śniadaniową. Jej blat może oczywiście stać się również miejscem do pracy czy do przygotowywania posiłków – wszystko w zależności od pory dnia.

10. Pas koloru

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Ambientta Arquitetura
Ambientta Arquitetura

PROJETO COZINHA APARTAMENTO MB – Tristeza/ Porto Alegre

Ambientta Arquitetura

Mimo małego metrażu chcielibyście jakoś wyróżnić przestrzeń Waszej kuchni? Postawcie na kolor! Powyższa kuchnia to prawdziwe arcydzieło. Intensywna żółć na ścianie oraz podłodze, na której stoją intensywnie niebieskie stołki, przerywa neutralność zabudowy. Jest elektryzująco!

11. W połączeniu z jadalnią

Bardzo modne są strefy śniadaniowe, ale może marzycie o wygodnej jadalni w małym mieszkaniu? Wtedy proponujemy ograniczenie zabudowy kuchni do szerokości jednej ściany oraz wybór takiego stołu jadalni, który będzie mógł przemieniać się w miejsce do przygotowywania posiłków.

Nie możecie doczekać się, żeby wyrwać się z miasta? Remont tej wiejskiej kuchni zainspiruje Was do zmian: Kuchnia na wsi, której pozazdroszczą mieszczuchy.

Która z powyższych kuchni najbardziej się Wam spodobała?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu