Od starej stodoły do stylowej willi z charakterem | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Od starej stodoły do stylowej willi z charakterem

Alicja Olko Alicja Olko
Dom na południu Francji od ZIZI STUDIO Magdalena Latos
Loading admin actions …

Właściciele starych budynków gospodarczych w regionach wiejskich znają problemy, jakie one nastręczają- nieużywane, popadają w ruinę, oszpecając działkę i zajmując wartościowy metraż. Najczęściej zostają one wyburzone, jednakże przed podjęciem tych drastycznych działań, warto zastanowić się, czy aby na pewno nie kryje się w nich nie lada potencjał mieszkaniowy.

Takie niespodziewane walory dostrzegła projektantka Magdalena Latos ze studia projektowania wnętrz Zizi, która podjęła się renowacji starej, zaniedbanej stodoły. Przeistoczyła ją w pełni funkcjonalny dom o eleganckim i stylowym wnętrzu, które nie zatracił w procesie metamorfozy swojego wiejskiego charakteru.

Zobaczcie, jakie efekty osiągnęła!

Przed: prosty budynek gospodarczy

Od strony ogrodu budynek bardzo przypominał stodołę- zarówno w odniesieniu do kształtu, jak i elementów wykończeniowych, takich jak charakterystyczne drzwi. Prezentował się raczej nieciekawie, dość staro i zaniedbanie. Krył w sobie jednak potencjał, który dostrzegło profesjonalne oko architekta.

Po: domek z drewnianym tarasem

Największą zmianę w tej części gospodarstwa dostrzegamy od strony wejścia na ogród. Niewielką stodołę przemieniono w malutki domek z własnym, drewnianym tarasem. Dzięki temu poszerzono przestrzeń mieszkalną o dodatkowy metraż na zewnątrz, gdzie rozkoszować można się ciepłem promieni słonecznych w pogodny dzień.

Przed: stary dom

Główny budynek na tej posiadłości także swoje najlepsze dni miał już dawno za sobą. Przerażała poszarzała, brudna fasada, tak zatrważająca w otaczającym dom pieknym krajobrazie. Wymienić należało także okna, aby zapewnić wnętrzu lepszą izolację.

Po: stylowa fasada

Fasadę zewnętrzną budynku wyłożono naturalnym kamieniem o różnych odcieniach beżu i brązów. Dzięki temu wspaniale komponuje się ona z naturalnym otoczeniem Wymieniono także okna, decydując się na nowoczesne, plastikowe. Ci spostrzegawczy zauważyli z pewnością, że stworzono nowe otwory na okna dachowe, co pozwoliło na doświetlenie poddasza.

Przed: staromodny salon

Urządzony bez smaku, zagracony i staromodny- tak pokrótce opisać można salon przed metamorfozą. Razi zwłaszcza mdły kolor ścian oraz mnogość gratów i rupieci, które zawalają przestrzeń tego pomieszczenia. Wbudowany w ścianę kominek zieje pustką i z pewnością był w ogóle niewykorzystywany. Ozdoby i dekoracje o zatrważającej liczbie i wątpliwych walorach estetycznych nie wpływały korzystnie na wizualny odbiór tego wnętrza.

Po: elegancko i klimatycznie

Zdecydowano się na totalną metamorfozę tego pomieszczenia, całkowicie odchodząc od dekoracyjnego przepychu i kolorystycznego chaosu, widocznego na poprzednim zdjęciu. W zamian stworzono wnętrze eleganckie i klasyczne, zdominowane przez biel. Gładkie białe ściany, naturalny kamień na posadzce, a także liczne drewniane elementy utrzymują to wnętrze w czarującym wiejskim klimacie, ale jednak nadają mu nowoczesny i świeży charakter. Na pierwszy plan wysuwa się piękny kominek, otoczony drewnem i kamieniem.

Przed: staroświecka kuchnia

Tak jak i prezentowany wcześniej salon, tak i kuchnia była przepełniona meblami i sprzętami AGD. Jej staromodna zabudowa nie gwarantowała wystarczającej ilości miejsc do przechowywania, co sprawiało, ze większość akcesoriów i przyborów kuchennych zawalała blaty, czyniąc niemal niemożliwym przygotowywanie tutaj potraw. Staromodny klimat spotęgowany był przez charakter ścian- w połowie wyłożonych kafelkami w babciny wzór, a w połowie wytapetowanych niemodna tapetą.

Po: nowoczesne wnętrze

Białe, neutralne ściany stanowią doskonałe tło dla nowej, stylowej zabudowy z jasnego drewna. Dzięki temu kuchnia jawi się bardziej przestronnie. Okno zapewnia dopływ naturalnego światła, rozjaśniając wnętrze. W kuchni tej stworzono także wygodne miejsce do siedzenia, czyniąc z niej serce domu!

Przed: brudny pokój

Ciężko zorientować się po tym zdjęciu, jakie funkcje pełnił prezentowany na nim pokój. Jedyne, co można o nim powiedzieć, to fakt, iż znajdował się on w okropnym stanie i z pewnością nie nadawał się do zamieszkania. Ściany pokrywała pleśń, kominek ział pustką, a zgromadzone w nim graty zapełniały wnętrze.

Po: klimatyczna sypialnia

Metamorfoza tego pomieszczenia jest niesamowita! W miejsce zapleśniałego pokoju stworzono klimatyczną i stylową sypialnię. Kominek obudowano drewnem i wyłożono kamieniem, a w środku umieszczono stylowy piecyk. Proste drewniane łóżko stanowi jedyny element wyposażenia tej sypialni, nadając jej nieco ascetyczny charakter, czyniący z niej jednak doskonałe miejsce na błogi sen.

Przed: stare poddasze

Stare poddasze nie nadawało się do zamieszkania. Dach był nieodpowiednio wyizolowany, pomiędzy deskami były przerwy, przez które do środka wpadało zimne powietrze oraz wlewała się woda. Zniszczona podłoga i odpadająca ze ścian farba nie pozwalały użytkować tego pomieszczenia.

Po: pokój dziecięcy

Stare poddasze przeistoczono w wygodny pokój dla rodzeństwa. Sufit wyłożono nowymi deskami, które pomalowano na biało, a ściany pokryto farba w kolorze przyjemnego błękitu. Piętrowe drewniane łóżko pozwala zaoszczędzić miejsce. Kolorowe komplety pościeli wprowadzają do wnętrza radosny akcent.

Przed: nieładna łazienka

Łazienka prezentowała się niezwykle staromodnie. Takiego charakteru nadawały jej głównie kafelki w staroświecki wzór, zlewające się w jedną mdłą całość. Wnętrze to musiało przejść kompletną transformację, aby dopasować się charakterem do pozostałych pomieszczeń w nowym domu!

Po: łazienka w skandynawskim stylu

W nowej łazience postawiono na biel i drewno, tworząc pomieszczenie o stylowym i świeżym charakterze. Białe ściany świetnie komponują się z drewnianymi meblami. Łazienkę tę wyposażono we wszystkie niezbędne elementy, w tym także dużą, narożnikową wannę z hydromasażem!

Obejrzyjcie inną metamorfozę starych wiejskich budynków- Metamorfoza wiejskiej zagrody na Podlasiu.

Jak Wam się podobają efekty tej metamorfozy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu