Jak urządzić przytulny salon?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Salon ECO, Meble Gdańskie - Zbigniew Żurawski Meble Gdańskie - Zbigniew Żurawski Rustykalny salon
Loading admin actions …

Każdy z nas inaczej wyobraża sobie swój wymarzony salon. Dla jednego będzie to głównie miejsce wypoczynku, gdzie przed telewizorem będzie zrzucał z siebie trudy dnia, dla innego salon to z kolei przestrzeń do podejmowania gości. Nasze idealne salony będą różniły się nie tylko przez wzgląd na czynności, na które zamierzamy go przeznaczyć. Wszyscy mamy inne gusta, a chyba zwłaszcza w salonie chcemy otaczać się tym, co piękne i co wyraża naszą indywidualność. 

A jednak jest jedna rzecz, co do której wszyscy chyba się zgodzimy. Salon powinien być przede wszystkim przytulny! Co konkretnie definiuje ten przymiotnik? Słownik języka polskiego PWN ma prostą odpowiedź: przytulne wnętrze to takie, w którym jest wygodnie i miło. Kto nie chciałby usłyszeć takiego komplementu o swoim salonie? Niezależnie od tego, czy lubimy spędzać w nim czas sami czy z rodziną lub przyjaciółmi, chcemy czuć się komfortowo i przyjemnie oraz by ewentualni goście podzielali ten błogi stan. Salon to nie miejsce oficjalne, gdzie siedzimy wyprostowani. Jakkolwiek go użytkujemy, w każdym domu jest miejscem przede wszystkim do relaksu.

Jak sprawić, żeby w naszym salonie było wygodnie i miło?

Mały, jasny salon

Małe salony są trudne w aranżacji. Mają jednak pewną zaletę, a mianowicie ograniczony metraż siłą rzeczy przybliża. Trzeba jednak umieć uciec wrażeniu ciasnoty. Naszą uwagę zwróciła przepiękna aranżacja salonu z wykorzystaniem Mebli Gdańskich Zbigniewa Żurawskiego. Ściany, sufit oraz poduszki kanapy są śnieżnobiałe, dzięki czemu wykorzystano potencjał małego pomieszczenia – jego znakomite oświetlenie. Biel jednak kojarzy się raczej ze świeżością niż z przytulnością. Sprawiono, że jest wygodnie i miło dzięki bogatemu użyciu drewna oraz różnych tekstur materiałów, w tym na przykład sztucznego futra. Uwagę jednak zwracają przede wszystkim piękne meble, wykorzystujące naturalną fakturę drewna.

Duży, ciemny salon

Jeśli mamy do dyspozycji duży metraż, możemy pozwolić sobie na salon utrzymany w ciemnych kolorach. Chociaż normalnie staramy się, aby pomieszczenia w naszym domu były jasne i przestronne, tak salon może być odstępstwem od tej reguły. Ciepłe brązy, stonowane ciemne zielenie oraz czerwień tworzą niezwykle przytulną atmosferę, wymarzoną na krótką drzemkę. Efektu dopełni kominek, na przykład od Ilumia.pl.

Salon w szarościach

Prezentowany powyżej salon charakteryzuje niesamowita betonowa ściana od Contractors. Czy w pomieszczeniu z silnym industrialnym akcentem może być przytulnie? Szara kanapa i biały, lśniący stolik nie wydają się być pomocne! A jednak poszukiwany przez nas efekt zostaje osiągnięty przez wprowadzenie kanarkowożółtych, pikowanych poduszek. Dzięki tym akcentom ciepłego koloru nagle zaczynamy zauważać ciepło drewnianej podłogi, a szara kanapa nagle wydaje się nie chłodna, a niezwykle wygodna. Tak wiele przez tak niewiele!

Ceglana ściana

Sama ściana w salonie nie musi być wyzwaniem, ale może pomóc nam w stworzeniu przytulnego pomieszczenia. Takim pomysłem na ścianę jest oczywiście cegła. Decydujący jest tutaj jej ciepły kolor, ale także nieregularność, wprowadzająca uczucie swojskości, jak w tej aranżacji od Tarna Design Studios. Możemy albo odsłonić oryginalną, ceglaną ścianę, albo zdecydować się na jej imitację – to coraz popularniejszy trend w wystrojach wnętrz.

Wygodna kanapa

Kluczowym elementem wyposażenia przytulnego salonu jest wygodna kanapa, nie mogłoby być inaczej! To na niej będziemy spędzać większość czasu przeznaczonego na relaks, musi zatem być komfortowa, dopasowana do naszych potrzeb. Lubimy oglądać telewizję leżąc na wprost odbiornika czy na boku? Mamy skłonność do ucinania sobie drzemki w ciągu dnia? Wolimy wysokie czy niskie oparcia? Dobrym pomysłem będzie dopełnienie idealnej kanapy idealną liczbą poduszek, jak w powyższej aranżacji od Livinghome Wnętrza Katarzyna Syblińska.

Dywan

Miękkie tkaniny naturalnie wprowadzają przytulną atmosferę. Dlatego też w naszych salonach często decydujemy się na dywan, który oswaja przestrzeń. Na koniec prezentujemy Wam wygodny i miły projekt wnętrza prosto z Hiszpanii od Taller Estilo Architectura. Nie tylko zdecydowano się tutaj na dywan w ciepłych kolorach, oryginalne tekstylia zdobią kanapę a nawet ściany!

Jeśli nie jesteście pewni, czy dywan to rozwiązanie dla Was, sprawdźcie ten Katalog Inspiracji: Dywany do każdego pomieszczenia.

W którym z prezentowanych salonów jest Waszym zdaniem najprzytulniej?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu