Projekty,  Jadalnia zaprojektowane przez 田村建築設計工房

13 wspaniałych rozwiązań zaczerpniętych z tradycyjnej japońskiej architektury

Katarzyna Świątoniowska Katarzyna Świątoniowska
Loading admin actions …

Tradycyjna japońska architektura jest pełna bardzo wygodnych i praktycznych rozwiązań, rozsądnego planowania i metod, które nadal są wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Początkowo japońskie domy były bardzo niskie i składały się z kwadratowych pomieszczeń, które były oddzielone od siebie za pomocą papierowych, suwanych drzwi umieszczonych na drewnianej ramie. Okazuje się, że nie było różnicy pomiędzy ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Bardzo ważną częścią domu były natomiast tarasy. Rozwiązania używane w tradycyjnych japońskich domach nadal mogą być dla nas przydatne, a na dodatek pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Spójrzcie sami!

Brak poddasza

Płaski dach bez żadnego poddasza to doskonałe rozwiązanie zaczerpnięte z japońskiej architektury. Nie musimy wydawać pieniędzy na wylanie stropu, pokoje są znacznie wyższe i bardzo łatwo doświetlić je dodatkowo dzięki oknom w dachu.  

Małe pokoje i duże okna

Jasne pomieszczenia sprawiają, że czujemy się lepiej, dlatego przeszklone ściany są doskonałym rozwiązaniem. Dzięki temu pomieszczenia wydają się otwarte, a przez co dużo większe niż w rzeczywistości.

Zadaszenia zamiast garaży

Przylegające do domu zadaszenie jest znacznie tańszym rozwiązaniem, niż budowanie wolnostojącego garażu. Musimy ponieść tylko koszty postawienia dwóch filarów i dachu. Musicie zgodzić się, że to naprawdę duża oszczędność.

Otwarty układ z wyraźnym podziałem na strefy

Projekty,  Jadalnia zaprojektowane przez 田村建築設計工房
田村建築設計工房

「Lがつなぐ家」 群馬県前橋市

田村建築設計工房

Zbitka: salon, kuchnia i jadalnia, jest bardzo popularna w japońskich domach. Ważny jest jednak podział na strefy, które zapobiegają powstawaniu chaosu. Układ kwadratowych stref położonych obok siebie bardzo przypomina tradycyjny dom.

Patio w centrum domu

Obecność ogrodowym patio, które może być widoczne z salonu i kuchni znacznie ułatwia opiekę nad dziećmi bawiące się na zewnątrz. Jest to więc idealne rozwiązanie dla młodych rodzin. 

Ganek i taras w jednym

Ganek z dodatkowym tarasem to tradycyjne rozwiązanie rodem z Japonii. To również doskonałe miejsce, by mieć na oku bawiące się przed domem dzieci.

Prosty wystrój i umeblowanie

Nie pełne przepychu, drogie meble z USA, czy Włoch, które jednocześnie zajmują połowę pomieszczenia, a proste, najczęściej drewniane meble i przejrzysty układ to cechy charakterystyczne japońskiego budownictwa. Dobrze rozumiany minimalizm i dbałość o detale, takie jak elegancka, drewniana podłoga, która nadaje pomieszczeniu ciepła. Oto przepis na sukces. 

Małe okna w sypialni

W japońskich domach sypialnia znajduje się zazwyczaj od strony podwórka, w najbardziej zacisznym i odosobnionym pomieszczeniu. Takie położenie, w połączeniu z małymi oknami, sprawiało że sypialnia była miejscem bardzo prywatnym i intymnym. Duże okna w salonie, małe w sypialni. Zapamiętajcie to koniecznie!

Proste dekoracje ścian

Dekorowanie przede wszystkim kolorem, bez skomplikowanych faktur, nisz, czy innych tego tupu ozdób.

Bar śniadaniowy

We współczesnym japońskim domu, oprócz jadalni, zawsze jest miejsce na jedzenie śniadania.To doskonały sposób na zachowania porządku w kuchni oraz na przyspieszenie porannej rutyny. 

Kompaktowość i funkcjonalność

Japońskie domy bardzo często mają naprawdę niewielki metraż. Dzięki dobremu zagospodarowaniu przestrzeni uzyskuje się maksimum funkcjonalności. Nie musimy tłumaczyć, że małe domy są znacznie tańsze, niż duże wille. 

Mini taras wzdłuż domu

Bardzo tania, a przyjemna i funkcjonalna opcja, która sprawdzi się nawet na bardzo małej działce.

Wykorzystanie miejsca w 100%

Najważniejsza lekcja, którą daje nam tak tradycyjna, jak i współczesna japońska architektura to nie marnowanie miejsca. Japończycy nie mogą sobie na to pozwolić i my również powinniśmy brać z nich przykład. Dzięki temu nasz dom będzie bardziej funkcjonalny i oszczędny. 

Może zainteresuje Cię również: Stary japoński dom w nowoczesnym stylu

Które rozwiązanie wydaje Wam się najbardziej przydatne?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Darmowa konsultacja

Znajdź inspirację do Twojego domu