Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Planungsbüro STEFAN LAPORT

6 prac do wykonania w ogrodzie już teraz!

Aśka Warchał Aśka Warchał

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Kiedy już osiądziemy w jednym miejscu, zadomowimy się i urządzimy własne gniazdko, wtedy przyjdzie czas odpoczynku, prawda? Błąd! Stając się właścicielami nieruchomości nieustająco coś wokół niej robimy: ulepszamy, zmieniamy, naprawiamy… Jeszcze gorzej jest z ogrodem! Tutaj cały czas znajdzie się milion zaległych prac do wykonania, jednak przyznajmy się: szczerze to kochamy, choć może nie raz zdarzy nam się narzekać na nadmiar obowiązków. W ogrodzie jest o tyle trudno, że to co możemy, czy musimy robić może być uwarunkowane nie tylko porą roku, ale nawet połową miesiąca. 

A jeśli przespaliśmy właściwy moment? Zamiast załamywać ręce i niepotrzebnie się stresować, zajmijmy się tymi pracami, do wykonania których wcale nie potrzeba precyzyjnie wybranej daty. Nasi eksperci od ogrodnictwa wybrali dzisiaj dla nas aż sześć.

1. Koszenie trawy

Na tę czynność mamy czas od przełomu marca i kwietnia aż po połowę października. Wykonujemy pierwsze koszenie, gdy źdźbło osiąga 8-10 cm, potem – z każdym kolejnym koszeniem – możemy tę wysokość stopniowo obniżać. Jedni kochają tę czynność, inni nienawidzą lecz w naszej subiektywnej opinii koszenie trawy znajduje się w sercach Polaków tuż po grillowaniu. To praca, która przynosi natychmiastową satysfakcję, a poza tym, któż nie lubi zapachu świeżo skoszonej trawy?

2. Założenie ogródka ziołowego

Nie ma nic przyjemniejszego niż zaopatrywanie się w zioła we własnym ogródku. Zioła w doniczkach kupić możemy przez cały rok i na początek wcale nie musimy znajdować miejsca na ich wkopanie. Stwórzmy dla nich ciekawy stojak na tarasie, aby przyzwyczaić się do ich używania w codziennym gotowaniu. Kiedy już się uzależnimy, wtedy wybierzmy dogodną grządkę.

3. Stworzenie placu zabaw dla dzieci

Kącik zabaw dla najmłodszych domowników jest spełnieniem marzeń i dziecka, i rodzica, któremu teraz znacznie łatwiej będzie zlokalizować swoją pociechę podczas zabaw w ogrodzie, a przy odrobinie szczęścia powstrzymać ją od wykopków na kwiatowych rabatach. Macie już takie miejsce? Potrzebuje ono stałego urozmaicenia oraz sprzątania. Nikt nie będzie przecież chciał bawić się w domku na drzewie pełnym pająków.

4. Eksperymenty z doniczkami

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Pflanzenfreude.de
Pflanzenfreude.de

Zarte Schneeball-Blüten in Kombination mit Töpfen in Lavendel

Pflanzenfreude.de

Oprócz pięknych grządek w naszych ogrodach nierzadko mamy także kwiaty i rośliny w donicach. Mają one niesamowity potencjał dekoracyjny, którego grzech nie wykorzystać. Jeśli zamarzy nam się zmiana aranżacji ogrodu czy tarasu, to inny kolor doniczek czy też na przykład wsadzenie ich w ciekawe worki może być najbardziej ekonomiczną z opcji na szybką zmianę. Stare doniczki zawsze się przydadzą na kolejne rośliny.

5. Uporządkowanie tarasu

Taras wymaga stałej opieki, niezależnie od pory roku. Oczywiście najwięcej pracy będziemy na nim mieli po zimie, jednak ważne jest ciągłe utrzymywanie go w czystości. Mamy tutaj na myśli tak podłoże, jak i meble ogrodowe. Wyszorowanie desek, przetarcie siedzeń – te prace zawsze są w cenie. Taras ma być naszą oazą na świeżym powietrzu, aby tak było, musimy po prostu o niego dbać.

6. Sadzenie roślin

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Planungsbüro STEFAN LAPORT
Planungsbüro STEFAN LAPORT

Der romantische Landhausgarten

Planungsbüro STEFAN LAPORT

Łapiecie się teraz za głowę i myślicie, że nie wiemy, o czym mówimy? Sadzenie roślin jest właśnie tą z ogrodowych prac, która wymaga wstrzelenia się w odpowiednie okienko czasowe, nie można tego robić byle kiedy. Chyba że… mówimy o bylinach. Te wieloletnie rośliny najlepiej jest sadzić jesienią, kiedy ciepła ziemia pozwala łatwo przyjąć się korzeniom. Najczęściej jednak czyni się to wiosną, bowiem obserwowanie szybkiego wzrostu jest najbardziej satysfakcjonujące. Latem również możemy je posadzić lecz nie zapomnijmy o bardzo częstym podlewaniu naszych bylin.

A może pracy wymaga kawałek ogrodu przed domem? Tutaj znajdziecie garść świetnych inspiracji: 25 ogrodów frontowych – pomysły dla każdego!

Jaką pracę w Waszym ogrodzie wykonacie po przeczytaniu tego artykułu?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu