10 najpiękniejszych domów świata - część 2 | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

10 najpiękniejszych domów świata – część 2

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesne domy od ZD+A Nowoczesny
Loading admin actions …

W poprzednim tygodniu wyruszyliśmy w podróż po najpiękniejszych rezydencjach świata, jeśli przegapiliście pierwsze pięć przystanków naszego spaceru, nic straconego! Możecie zobaczyć je tutaj: 10 najpiękniejszych domów świata – część 1. Byliśmy w Korei Południowej, Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku i Hiszpanii. Do tych ostatnich dwóch krajów udamy się również dzisiaj, bo chyba dla nas w Polsce nie ma nic tak pociągającego jak ciepły klimat… Po raz pierwszy zawitamy za to do Wielkiej Brytanii, Holandii i Brazylii. 

Ta podróż po najpiękniejszych domach świata sprawia, że zastanawiamy się, kiedy dom możemy nazwać najpiękniejszym, a nawet w ogóle pięknym. To sprawa zupełnie subiektywna czy może istnieją jakieś cechy budynku, których wszyscy poszukujemy? Po pierwszej części naszego spaceru wydawało się, że rozmiar jest kluczową kwestią. Każdy przecież marzy o nieograniczonej przestrzeni, gdzie będzie mógł zrealizować wszystkie swoje pomysły na aranżacje, gdzie zmieści się i basen, i siłownia, i ogromna biblioteka, i prywatne kino, i stadnina koni… Teraz jednak postanowiliśmy poddać to założenie w wątpliwość, na koniec czeka nas przystanek przy naprawdę zaskakującej konstrukcji – małej, a niewiarygodnie pięknej! 

Zapraszamy do poznania najpiękniejszych domów świata projektu architektów z homify!

6. Casa PN, Meksyk

Nowoczesne domy od ZD+A Nowoczesny

Projekt studia ZD+A Desarrollo + Arquitectura udowadnia, że architektura o ściśle geometrycznych formach może być nie tylko niesamowicie nowoczesna, ale także przytulna i zintegrowana z naturą. Struktura budynku to fantazyjnie rozmieszczone prostopadłościany, które sprawiają wrażenie, jakby architekci niefrasobliwie położyli je na sobie, kierując się jedynie nastrojem chwili. W stworzoną w ten sposób swobodną atmosferę idealnie wpisuje się naturalny ogród, w którym romantyczne stopnie kierują nas do salonu…

Salon w ogrodzie

Eklektyczny salon od ZD+A Eklektyczny

Kto nie marzy o salonie w ogrodzie! Ściany pomieszczenia całkowicie przeszklono, przez co nawet w zimne dni można otaczać się pięknem natury. Perspektywa schodów, prowadzących do ogrodu, jest wręcz magiczna. Jeśli poszlibyśmy o kilka kroków dalej, poprzez kolejną szklaną ścianę moglibyśmy wyjść na patio, które znajduje się już na tym samym poziomie co salon. We wnętrzach postawiono na styl eklektyczny, wpisujący się doskonale w klimat tego nieprzeciętnego budynku.

7. Dom Lary Ríos, Hiszpania

Teraz prawdziwa gratka dla miłośników brawurowej architektury nowoczesnej! Stworzenia domu dla artystki Lary Ríos podjęło się studio Miba Architects, które nie obawiało się odważnych rozwiązań. Budynek definiują łamane linie w kontraście do linii równoległych. Biel budynku podkreśla wprowadzenie ciemnego drewna oraz intensywna zieleń trawy. A jednak dom jest zintegrowany z naturą! Jeśli obeszlibyśmy go dookoła, okazałoby się, że znajduje się on na spadku, a jego dach jest pokrytym trawą tarasem…

Definicja nowoczesnego wnętrza

Wnętrze postanowiliśmy pokazać Wam z nietypowej perspektywy. Znajdujemy się u wejścia do pracowni artystki. Kiedy otworzymy drzwi, będziemy mogli zejść schodami do tej zaskakującej przestrzeni, której intrygujący sufit możemy właśnie podziwiać. Od wewnątrz łamane linie formy budynku tworzą miejsce stymulujące kreatywność. Ważne tutaj było oczywiście odpowiednie oświetlenie, które zapewnia ogromne okno oraz system lamp.

8. Villa Kogelhof, Holandia

Chcieliśmy napisać, iż pozostajemy w klimatach nowoczesnych, ale bliższe prawdy będzie stwierdzenie, że przenosimy się do przyszłości! Dom projektu studia Architectenbureau Paul de Ruiter znajduje się w holenderskiej prowincji Zeenland, na którą składa się wielu wysp i półwyspów, przecinanych przez liczne kanały i drogi wodne. To usytuowanie było motywacją do stworzenia budynku respektującego środowisko, jednocześnie w pełni wykorzystującego piękno otoczenia. Składa się on z dwóch części, podziemnej oraz jakby zawieszonego w powietrzu, przeszklonego prostopadłościanu.

Symetryczny minimalizm

W części nadziemnej, wszystkie ściany prostopadłościanu zostały przeszklone, co pozwoliło na uzyskanie efemerycznych wnętrz, skąpanych w naturalnym świetle. Strefy prywatne wydzielono, całkowicie je zabudowując i otwierając świetliki w suficie. Wystrój określa ścisła geometria, spodoba się ono zwłaszcza miłośnikom uporządkowanych przestrzeni. Idealnie pasują tutaj fotele LC2 Kubik, klasyczny projekt zaprojektowany przez Le Corbusier'a w 1928 roku.

9. La Falaise, Guernsey – Dependencja Korony Brytyjskiej

La Falaise Rustykalne domy od CCD Architects Rustykalny
CCD Architects

La Falaise

CCD Architects

Pora na powrót do teraźniejszości, a nawet do przeszłości! Nowoczesne budynki, projektowane pod batutą zdecydowanych, geometrycznych linii, nie wpisują się w gusta każdego. Dla zwolenników tradycji dobrym pomysłem będzie rewitalizacja starego budynku, tak jak zrobiło to studio CCD Architects z budynkiem na brytyjskiej wyspie Guernsey, położonej u wybrzeży Francji. Szary granit fasady w połączeniu z dachem ze strzechy, żółtymi drzwiami oraz zielenią roślinności daje prawdziwie bajkowy efekt.

Przeszłość nie rezygnuje z wygód nowoczesności

La Falaise Nowoczesny basen od CCD Architects Nowoczesny
CCD Architects

La Falaise

CCD Architects

Wnętrza bajkowej La Falaise utrzymane są w stylu wiejskim oraz rustykalnym. W wielu pomieszczeniach znajdziemy kominki oraz deski stropowe. Te decyzje aranżacyjne nie przeszkodziły jednak architektom we wkomponowaniu w posiadłość krytego basenu z siłownią. Wejście do niego ukryto kamienną konstrukcją zasypaną ziemią i obrośniętą kwiatami, której urok rodem z Shire nie pozwala się domyślić, co czeka za progiem.

10. M&M House, Brazylia

Nasze zestawienie zamyka projekt Studia MK27, należącego do jednego z najbardziej znanych architektów współczesnych, Marcio Kogan'a. Stworzył on niesamowitą kreację, w której nie istnieją granice pomiędzy przestrzenią mieszkalną a naturą. Dach staje się tarasem porośniętym trawą, fasada budynku duplikuje się poprzez swoje odbicie w wodzie basenu. Patrząc z tej perspektywy może wydać się to niemożliwe, a jednak dom znajduje się na zboczu!

Luksusowa jadalnia

Choć forma budynku jest prosta i geometryczna, we wnętrzach panuje ciepła atmosfera, która ponadto jest niezwykle luksusowa. Połączenie przytulności z luksusem to prawdziwa rzadkość! Duży stół jest przygotowany do pomieszczenia dwunastu osób. Wiszą nad nim ciekawe kolorowe lampy, urozmaicające wystrój. Warto także zwrócić uwagę na oryginalne okiennice z naturalnego materiału, przez które do wnętrza przenika światło, podczas gdy prywatność przestrzeni zostaje zachowana.

Poza konkurencją…

Na koniec naszej podróży pozostawiliśmy prawdziwe dzieło sztuki! Artysta Phillip K Smith III ze studia Royale Projects Contemporary Art całkowicie odmienił starą chatę, stojącą pośrodku kalifornijskiej pustyni. Pomiędzy drewnianymi belami umieścił pasy luster, które odbijają krajobraz. Okna i drzwi również kryją lustra z możliwością podświetlenia ich różnymi kolorami. Efekt zapiera dech w piersiach.

Który dom jest Waszym zdaniem najpiękniejszy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu