Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak pięknie pomalować meble ogrodowe? 10 praktycznych porad

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify
Projekty,  Taras zaprojektowane przez La Bocheria
Loading admin actions …

W homify często radzimy Wam, jak wykonać coś samodzielnie. To niesamowita satysfakcja i oszczędność pieniędzy. Oprócz tego możemy wszystko zrobić idealnie tak, jak to sobie wymarzyliśmy. Dziś zajmiemy się meblami ogrodowymi, które są wspaniałym sposobem na wzbogacenie ogrodu. Dzięki obecności krzeseł i stołu, drewnianej ławy lub leżaków możemy nie tylko relaksować się w słoneczny dzień, ale też zorganizować przyjęcie lub grilla w ogrodzie. 

Pokażemy Wam, jak przygotować meble do malowania i jakiego typu farb używać. Pamiętajcie, że meble stojące na zewnątrz potrzebują zupełnie innych materiałów, by oparły się różnym warunkom atmosferycznym. Proces malowania może się z początku wydać skomplikowany, ale krok po kroku każdy sobie poradzi! Uwierzcie nam, że efekty będą niesamowite!

1. Potrzebne materiały

Projekty,  Taras zaprojektowane przez CATO creative
CATO creative

Rear Garden

CATO creative

W zależności od materiału, z jakiego stworzone są nasze meble i wybranego typu farby, powinniśmy rozważyć różne opcje. Przedmioty wykonane z surowego drewna lub drewna pomalowanego farbą, plastiku czy metalu potrzebują zupełnie innych technik! I tak, przed użyciem farby nakładanej szczotką warto użyć specjalnego podkładu. Inne materiały wolą być nakładane miękkim pędzlem lub szmatką. 

W przypadku malowania powierzchni metalowej lub drewnianej, najpierw usuńmy starą farbę, by uzyskać lepszą przyczepność. Możemy to zrobić przy użyciu papieru ściernego lub drucianej szczotki. W trakcie szlifowania koniecznie pamiętajmy o czyszczeniu mebli z pyłu, idealna do tego będzie wilgotna, miękka szmatka. Jak widać, musimy pamiętać o wielu różnych szczegółach.

2. Przygotowanie

Przygotowanie powierzchni wygląda różnie w zależności od materiału, z jakiego jest zrobiony nasz mebel. Część w nich nie wymaga stosowania podkładu, co zaoszczędzi nam czas i pieniądze. Ogromnym ułatwieniem są podkłady w aerozolu, które zasychają szybciej i nie musimy wszystkiego mozolnie nakładać szczotką.

Drewno lepiej jest pokryć bazą, która je uszczelni i wypełni porowatość. Dzięki temu uzyskamy przyjemne i gładkie wykończenie, bez żadnych nierówności.

3. Rodzaje farb

Pamiętaj, aby trzymać się wskazówek zamieszczonych na etykiecie od farby. Użycie produktu według instrukcji zapewni właściwą przyczepność do powierzchni mebli. Plastikowe przedmioty wymagają specjalnej farby zaprojektowanej do przylegania do plastikowych i twardych powierzchni. Wiele farb ogólnego przeznaczenia nada się do większości materiałów, z wyjątkiem tworzyw sztucznych. 

Jeśli chodzi o rattan lub wiklinę, farby w aerozolu zapewniają lepsze wykończenie i lepiej dostają się do trudno dostępnych miejsc.

4. Profilaktyka przeciw rdzy

Projekty,  Taras zaprojektowane przez Uptic Studios
Uptic Studios

Upper Falls Condo 603

Uptic Studios

Farby przeznaczone do powierzchni metalowych zazwyczaj od razu posiadają w składzie składniki do ochrony przed rdzą. Po prostu upewnij się, że kupiona przez Ciebie puszka posiada takie zabezpieczenia.

Wraz ze zmianami pór roku, wrogiem stają się też promienie UV. Nie tylko atakują naszą skórę, ale mogą też niszczyć nasze meble! Istnieją na rynku specjalne farby do mebli stojących na zewnątrz, które wyposażono również w ochronę przeciwsłoneczną. Prócz tego w okresie jesienno – zimowym, jeśli meble nie są używane, należy przechowywać je w szopie lub w garażu. Nie dysponujesz miejscem, gdzie by się zmieściły? Sprawdzą się też mocne plandeki lub specjalne pokrywy.

5. Metody malarskie

Metoda malowania, jaką wybierzemy, zależy głównie od naszych preferencji. Oczywiście istnieją pewne reguły, jak na przykład to, że farby w sprayu świetnie sprawdzą się przy pokrywaniu mebli wiklinowych.

6. Rodzaj wykończenia

Większość firm produkujących farby i lakiery oferuje różnorodne wykończenia – satynowe, błyszczące, matowe, metaliczne i inne. Dopóki używasz farby odpowiedniej do powierzchni zewnętrznej i postępujesz zgodnie z instrukcjami, możesz wybrać dowolne wykończenie. Tu najważniejszy jest Twój gust.

7. Ilość warstw

Projekty,  Taras zaprojektowane przez Des Ewing Residential Architects
Des Ewing Residential Architects

Restoration of Edwardian Home with Extensive Additions Blended Seamlessly

Des Ewing Residential Architects

Nawet jeśli w przypadku większości farb poleca się kładzenie dwóch warstw, lepiej dokładnie sprawdzić instrukcję na puszce. Podczas malowania pamiętaj o jednej zasadzie -  cienkie warstwy są lepsze, ponieważ wysychają szybciej i tworzą mocniejsze wykończenie.

8. Jak wybrać pędzel?

Czy posiadasz odpowiedni pędzel do posiadanej farby? Farby olejowe wymagają innych narzędzi niż lateksowe. Na szczęście etykieta na pędzlu z pewnością skieruje Cię na dobre tory. 

A czy odpowiednio dobrałeś pędzel do malowanej powierzchni? Malując meble, lepsze będą mniejsze narzędzia. I upewnij się, czy wybrany pędzel zmieści się w puszcze! W przypadku dużych, płaskich powierzchni można także użyć wałka, a unikniesz widocznych śladów pociągnięć pędzla.

9. Weź pod uwagę pogodę

Podczas malowania pogoda zdecydowanie odgrywa dużą rolę. W większości przypadków temperatura, która powoduje oparzenia słoneczne, jest zbyt wysoka na pracę. Powoduje to, że farba będzie wysychać zbyt szybko. Z kolei duży wiatr utrudni użycie farb w aerozolu. Wtedy lepiej poczekać, aż wiatr ucichnie lub stworzyć osłonę, na przykład z kartonu. Pamiętajmy też o wilgotności, która może wywołać niedoskonałości na powierzchni malowanych mebli. Zbierając te wszystkie dane, około 21 stopni i 50% wilgotności są uważane za doskonałe warunki.

10. Ostatnie wskazówki

Projekty,  Taras zaprojektowane przez Mark Waghorn Design
Mark Waghorn Design

Three Glens, Dumfries

Mark Waghorn Design

Pamiętaj, by zawsze chronić pobliskie obiekty, na przykład stosując taśmę maskującą lub folię. Najważniejsze jest jednak to, by niezależnie od projektu uważnie czytać etykiety produktów i postępować zgodnie ze wskazówkami. Będziesz mieć wtedy największe szanse, że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Powodzenia i miłej zabawy!

Lubisz majsterkować? Co powiesz na praktyczne meble, które łatwo wykonać ze starych palet?

Kto z Was chciałby własnoręcznie pomalować meble?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu