Ogród zen – 13 pomysłów na przydomową oazę relaksu

Alicja Olko Alicja Olko
JARDIM ORIENTAL COM LAGO PARA CARPAS, Eduardo Luppi Paisagismo Ltda. Eduardo Luppi Paisagismo Ltda. Azjatycki ogród
Loading admin actions …

Ogród zen to idealne miejsce dla tych, którzy pragną się totalnie zrelaksować, wyciszyć, wypoczywać w zgodzie z naturą. Nie musi być on duże czy bogato wyposażony – liczy się kilka kluczowych elementów, które wprowadzą konkretny nastrój na obszar wokół domu.

Ogrody zen to ogrody czerpiące silnie z estetyki azjatyckiej. Najważniejszymi elementami, które koniecznie muszą się w nich pojawić, są kamień, woda i piasek.

Obejrzyjcie trzynaście projektów ogrodów zen- mamy nadzieję, że zainspirują Was do stworzenia własnego.

1. Budda i bonsai

Podręcznikowo zaprojektowany ogród zen- posąg Buddy, drzewka bonsai oraz źródło wody, dzięki któremu na obszarze ogrodu panuje harmonia i spokój. Istotna jest nie tyle sama obecność wody w ogrodzie, ale jej dźwięk- dlatego warto zainstalować w nim fontannę.

2. Kamień

Naturalny charakter tego niewielkiego obszaru pomiędzy zewnętrznymi ścianami domu został zwiększony przez naturalne kamienia o kolistych kształtach. Pozostawiono także trochę miejsca na drzewka i niskie krzewy.

3. Fontanna

Fontanna to obowiązkowy element każdego ogrodu zen- tutaj w wydaniu ultra nowoczesnym.

4. Kompozycja z kamieni w różnych rozmiarach

homify Minimalistyczny ogród

Podłoże w tym ogrodzie wykonano z różnego rodzaju kamienia. Niewielki obszar zieleni wysypano korą i obsadzono niskimi krzewami.

5. Staw z rybami

Żywe organizmy mają specjalny status a ogrodach azjatyckich- są symbolem życia, oznaczają pomyślność i szczęście. Staw z rybami to zatem świetny pomysł do ogrodu zen.

6. Piasek

Brak wody w ogrodzie można zrekompensować piaskiem, na którym narysuje się linie imitujące częstotliwość występowania fal i ich wibracje.

7. Patio

Zielone patio, które swoim spokojem emanuje także na obszar salonu- a wszystko to dzięki wielkoformatowym przeszkleniom.

8. Harmonia na balkonie

Niewielki balkon także może stać się oazą zen. Najlepszym sposobem na jego zaaranżowanie na niewielkiej przestrzeni jest stworzenie ogrodu wertykalnego.

9. Kompozycja z ogrodem wertykalnym w roli głównej

A tak prezentuje się ogród wertykalny na tym niewielkim obszarze. Świetnie zaprojektowano także miejsce na ziemi, wysypując je małymi, białymi kamyczkami i tworząc kształtne klomby.

10. Dziedziniec z niewielkim drzewkiem

Prostota to klucz do stworzenia idealnego ogrodu zen. W tym przypadku jedno niewielkie drzewko wystarczyło, aby odmienić charakter smutnego dziedzińca.

11. Azjatycki ogród na tarasie

Ściana zieleni, podłoże z kamyczków, drewniane, proste meble, klimatyczne dodatki- świetny ogród zen na niewielkim tarasie.

12. Z miejscem na relaks

Drewniany taras zlokalizowano nad stawem rybnym. Otoczono go naturalnym kamieniem i obsadzono egzotyczną roślinnością. W tym ogrodzie zen brakuje tylko posągu Buddy.

13. W kolorze

Na koniec idealne miejsce na relaks w kolorze- intensywnie fioletowa posadzka ożywia ten obszar i nadaje mu wyjątkowego charakteru.

Podobają Wam się ogrody zen?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu