7 pomysłów na jadalnię w stylu wiejskim

Aśka Warchał Aśka Warchał
Wiejska chata Studio Projektowe RoRO interior + design Wiejska jadalnia
Loading admin actions …

Do stylu wiejskiego wracamy zarówno w chłodne zimowe wieczory, jak i w okresie wakacyjnym, kiedy podróżujemy poza miasto, spędzamy czas w domkach letniskowych. Kojarzy on się z wygodą i tradycją, z poczuciem swojskości i bezpieczeństwa. Styl wiejski to także przywiązanie do natury, życie w zgodzie z jej rytmem, a nie według harmonogramu korporacji. Pomieszczenia w nim utrzymane są przytulne, czy lato czy zima, nie mamy ochoty ich opuszczać. Jak osiągnąć ten efekt? Zaraz się przekonamy na przykładzie jadalni w aranżacjach naszych profesjonalistów. 

Jadalnia to pomieszczenie samo w sobie interesujące. Dla niektórych to luksus, na którego posiadanie nie pozwala zbyt mały metraż. Jednak nawet w dużych domach coraz rzadziej wydziela się na nią osobny pokój na rzecz otwartej przestrzeni. Wydaje się, że w gnającym na przód, nowoczesnym świecie nie jesteśmy w stanie skupić się jedynie na spożywaniu posiłku i rozmowie. Poza tym, czy ktoś jeszcze organizuje przyjęcia? W tok takiego lekko nostalgicznego myślenia idealnie wpisują się jadalnie w stylu wiejskim, które przeniosą nas i naszych gości do innej epoki.

Przedstawiamy Wam 7 pomysłów na urządzenie jadalni w stylu wiejskim od profesjonalistów z homify!

Posiłek myśliwego

Georgian Farmhouse Etons of Bath Wiejska jadalnia
Etons of Bath

Georgian Farmhouse

Etons of Bath

Rozpoczynamy zdjęciem jadalni z angielskiej wiejskiej rezydencji. Projektanci z Latham Interiors udowadniają, że styl wiejski może być wyszukany i elegancki, nie tracąc przy tym swojej swojskości. Jadalnia w ich aranżacji staje się miejscem posiłku dla myśliwego, wydaje się tylko czekać na podanie dań ze świeżo upolowanej zwierzyny. Zwrócono tutaj uwagę na najmniejsze szczegóły, światło z lampek żyrandolu, wykonanego z rogów jelenia, jest stonowane przez abażury, które wyklejono piórkami ptaków.

Spokój i wygoda

Patrząc na powyższe zdjęcie jadalni od DF Interior, trudno sobie wyobrazić, aby w tym wnętrzu kiedykolwiek mógł pojawić się stres i pośpiech. Czas zdaje się tu wolniej płynąć, a wszystko to dzięki magii stylu wiejskiego. Choć jest on tradycyjny, zdecydowano się na projekt z otwartą przestrzenią, dzięki czemu i w jadalni można cieszyć się pięknym kominkiem, który widzimy na pierwszym planie. W głębi uwagę zwraca interesująca betonowa ściana, w której umocowano kamienie. Tego typu dekoracje to kwintesencja stylu wiejskiego, cechuje je nieregularność i atmosfera zabawy. Intuicyjnie czujemy, że rozmieszczenie kamieni było efektem fantazji budowniczego, nie było szczegółowo zaplanowane z wyprzedzeniem. W jadalni nie mogło oczywiście zabraknąć drewnianego stołu i krzeseł.

Ława i elementy natury

Zmieniliśmy perspektywę i porę dnia, wciąż jednak pozostajemy w tej samej jadalni. Zrobiliśmy kilka kroków na przód, aby móc docenić mebel typowy dla stylu wiejskiego – drewnianą ławę. Tutaj wykonana jest ona z surowego drewna, ale w naszej jadalni możemy również zdecydować się na ławę malowaną na przykład w folkowe wzory. Na uwagę zasługują oryginalne dekoracje z gałęzi brzóz oraz z wysokich traw. Trudno o bliższy kontakt z naturą we wnętrzu.

Bogactwo drewna

Po intymnej wręcz aranżacji przychodzi pora na kolejną jadalnię prawdziwie wystawną. Długi, drewniany stół jest w stanie wygodnie pomieścić aż osiem osób. To idealne miejsce na rodzinne spotkanie. W tej jadalni uwagę zwraca hojne użycie drewna, oprócz mebli, znajdziemy je na podłodze, oknach, wzmocnieniach ścian oraz suficie. A każde ma inny odcień! Dzięki tej różnorodności wnętrze od Studia Projektowego Roro Interior + Design staje się jeszcze ciekawsze. Odsłonięta ceglana ściana to charakterystyczny element stylu wiejskiego.

Oryginalne dekoracje

RUSTYKALNIE homify Rustykalna jadalnia
homify

RUSTYKALNIE

homify

Decydując się na styl wiejski, tak jak i na każdy inny styl, możemy zdecydować się na indywidualne jego wariacje. Może niekoniecznie mamy ochotę na wyłożenie drewnem całego pomieszczenia albo nie przepadamy za drewnianymi krzesłami? Warto ukryć nasze alternacje poprzez wprowadzenie dekoracji silnie związanych ze stylem wiejskim – na przykład malując ścianę w tradycyjny, kwiatowy wzór lub wysługując się gustowną tapetą. W powyższej aranżacji od studia Impast, wzór ten przedłużają niejako żywe kwiaty na stole.

Detale

Ceramika Bolesławiec Folkstar JadalniaSztućce i szkło
Folkstar

Ceramika Bolesławiec

Folkstar

Aranżacja jadalni w stylu wiejskim nie będzie ukończona, jeśli na stole nie znajdzie się odpowiednia zastawa. Tradycyjna ceramika z Bolesławca od Folkstar sprawdzi się idealnie. Kobaltowy błękit z bielą wypada niesamowicie na tle drewnianych mebli. Bolesławieckie groszki to ponadczasowy design. 

Jeśli wybraliście styl wiejski do projektu Waszej jadalni, koniecznie dopasujcie do niego kuchnię: 6 pomysłów na kuchnię w stylu wiejskim.

Co sądzicie o stylu wiejskim?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu