Wejdź w nowy rok z czystym...mieszkaniem! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Wejdź w nowy rok z czystym… mieszkaniem!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Klasyczny salon od homify Klasyczny
Loading admin actions …

Niektórym z nas świetnie udaje się utrzymać dom w doskonałym porządku, zaś inni, i będzie to pewnie większość z nas, potrzebują do tego odrobinę zachęty. Może czas na ważne noworoczne postanowienie? Z pewnością problem tkwi w tym, że po świętach oraz sylwestrowej imprezie nasz dom pogrążony jest w chaosie. Jak stworzyć zatem czystą i przyjemną atmosferę w domu? Jeśli zdecydowaliśmy, że Nowy Rok będzie rokiem porządku i zorganizowania, to zrobiliśmy pierwszy ważny krok. Czas więc na krok drugi, ku przyjemniejszej codzienności – wejdźmy w 2015 rok z czystym mieszkaniem! Od czego zacząć? Oto kilka podpowiedzi!

Nowy Rok, czysty dom!

Rozglądasz się po domu i nie masz pojęcia, co najpierw należałoby uporządkować. Wydaje się, że wszystko wymaga sprzątania! Weźmy głęboki oddech. Ponownie się zastanówmy: od czego zacząć? Od dobrego planu – Noworocznego Planu Porządku. Jeśli chcemy by wszystkie z naszych noworocznych postanowień weszły w życie, nie wystarczą intencje i dobre chęci – potrzebne jest samozaparcie, by cieszyć się czystym i dobrze zorganizowanym domem. Jeśli rozłożymy nasze zadania w czasie nie będziemy czuć się aż tak przytłoczeni czyszczeniem. Dzielenie pracy na jednorazowe etapy umili nam sprzątanie. Zatem jednego dnia myjemy podłogi, drugiego układamy ubrania, a trzeciego porządkujemy sztućce. Inaczej nie będziemy mieć siły dokończyć to, co zaczęliśmy. Wkrótce osiągniemy wewnętrzny spokój i będziemy dumni z siebie oraz z efektów naszej pracy. Zaczynajmy!

Z góry na dół

Zwykle sprzątamy najbardziej oczywiste rejony – wycieramy kurze w widocznych miejscach, przecieramy glazurę w łazience i myjemy podłogi. Noworoczne sprzątanie wymaga jednak trochę więcej wysiłku. Zacznijmy zatem od ściany w naszych pokojach – salonie, sypialni, jadalni i pokoju gościnnym wycierając je delikatnie wilgotną szmatką. Pomocny będzie do tego kij od szczotki, dzięki któremu sięgniemy do wyższych partii ścian. W łatwy sposób możemy pozbyć się również pajęczyn – w tym zadaniu niezastąpiony będzie odkurzacz! Poradzi on sobie doskonale także z kurzem na suficie! Pamiętajmy żeby ze sprzątać od góry, kierując się ku dołowi!

Od szafki do szafki

Cornforth White Shaker Kitchen Klasyczna kuchnia od homify Klasyczny
homify

Cornforth White Shaker Kitchen

homify

Zwykle sprzątanie szafek trwa najdłużej, dlatego sprzątanie podzielmy również pod względem pomieszczeń. Nie pomijajmy żadnego miejsca – to ważne by doczyścić każdy zabrudzony element, więc zajrzyjmy do wszystkich zakamarków. Każdy mebel należy opróżnić, a także dokładnie powycierać wszystkie elementy dekoracyjne. Gdy będziemy wyjmować rzeczy z szafek koniecznie wyrzućmy lub oddajmy część z nich – to zawsze mnie przedmiotów do uprzątnięcia. Z pewnością powinniśmy pozbyć sie dawno nienoszonych ubrań, starych butów, głęboko schowanych ozdób, makulatury, pustych opakowań, przeterminowane leków, czy zepsutych zabawek. Z większości przedmiotów i tak pewnie nie korzystamy lub nawet zapomnieliśmy o ich istnieniu. Pamiętajmy natomiast o odkurzeniu wszystkich książek!

Mycie okien

Klasyczny salon od homify Klasyczny

Mycie okien, gdy jest tak zimno? To zadanie dla wytrwałych! Jeśli wolimy sobie odpuścić, umyjmy okna od środka. Zacznijmy od wytarcia ram. Jeśli szyby są bardzo brudne zacznij od umycia ich płynem i ciepłą wodą, dopiero później sięgnij po specjalne preparaty z alkoholem, które sprawiają, żeby szyby schną błyskawicznie. Do szyb najlepiej używać ściereczek z mikrofibry. Nie zapominajmy o karniszach! Jeśli firany i zasłony również należałoby odświeżyć, to zdejmujmy je ostrożnie, zwijając do środka. Dzięki temu ograniczymy roznoszenie się kurzu po mieszkaniu.

Podłogi

Podłogi również myjemy dopiero wtedy, gdy uprzątniemy pomieszczenie. Od razu wynieśmy wszystkie przedmioty i meble które będą nam przeszkadzały. Koniecznie powinniśmy pozbyć się kurzu spod sof, foteli, łóżek oraz szafek. Każda podłoga będzie wymagała użycia dostosowanego do materiału wykonania preparatu. Na pewno powinniśmy wytrzepać wszystkie chodniki i dywany. Przy okazji zajmijmy się zabrudzeniami na tapicerkach. Na homify znajdziemy kilka sposobów, jak czyścić obicia mebli. Może przydałoby się wytrzepać materace oraz pościel, by dodać im trochę świeżości?

Czyszczenie łazienki

Znów zacznijmy od wyrzucenia niepotrzebnych przedmiotów – opakowań, nieużywanych kosmetyków, starych ręczników, czy zużytych akcesoriów. Następnie dokładnie wyczyśćmy fugi, dalej płytki oraz urządzenia sanitarne. Wypolerujmy armaturę – łazienka ze lśniąca armaturą zawsze wygląda znacznie lepiej! Zastanówmy się też, czy któryś element nie powinien zostać wymieniony – może uchwyty, wieszaki, stare półki? Czasem takie niewielkie zmiany sprawią, że łazienka będzie prezentowała się znacznie schludniej. Pamiętajmy, by łazienkę zawsze sprzątać na końcu, dzięki temu oszczędzimy sobie dodatkowej pracy, ponieważ wcześniej uprzątniemy pozostałe części domu.

Proste sposoby na szybkie sprzątanie

Salon w Bristolu od onemarket.pl Klasyczny
onemarket.pl

Salon w Bristolu

onemarket.pl

Zawsze ciężko zmotywować się do niezbyt przyjemnej pracy. Ułatwmy to sobie, gdy brakuje nam czasu. Jeśli zrobimy listę wszystkich zadań do wykonania, usuńmy z nich te, które nie są koniecznością. Pamiętajmy jednak, że sprzątanie zawsze możemy sobie umilić, więc może nie ma sensu odkładać obowiązków na inny czas? One nie znikną. Włączmy zatem energetyczną muzykę, która nas ożywi i zachęci do działania. Kupmy też środki czystości o naszych ulubionych zapachach – uprzyjemnią nam  bieganie ze ściereczką. Do odkurzacza również możemy włożyć specjalny odświeżacz lub worek skropić olejkiem eterycznym, którego aromat będzie unosił się podczas odkurzania. Gdy skończysz sprzątanie obiecaj wynagrodzić sobie włożony wysiłek – może czas udać się na zakupy? 

Dom trudno doprowadzić do porządku, łatwo jednak w nim nabałaganić. Nie pozwólmy, by efekty naszej pracy szybko stały się niewidoczne – wszystkie przedmioty odkładajmy na miejsce oraz zmywajmy od razu po posiłku. Dzięki temu oszczędzimy sobie pracy. Pamiętajmy też, że nie tylko my korzystamy z pomieszczeń w mieszkaniu, dlatego do sprzątania włączmy domowników. Obowiązki zawsze wydają się przyjemniejsze, gdy możemy z kimś je dzielić, a co najważniejsze – szybciej się z nimi uporamy i z radością i czystym mieszkaniem rozpoczniemy Nowy Rok pełen spełniających się postanowień!

Jakie są Wasze sposoby na czysty dom?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu