10 najpiękniejszych domów świata - część 1 | homify

10 najpiękniejszych domów świata – część 1

Aśka Warchał Aśka Warchał
Mariposa House arqflores / architect Egzotyczne domy
Loading admin actions …

Za oknami słońce i niebieskie niebo, lato nareszcie zdecydowało się w pełni rozpocząć swoje królowanie. Dzieci rozpoczęły wakacje, a my odliczamy dni do upragnionych urlopów. Czeka nas czas wyjazdów i poznawania nowych, nieznanych miejsc. Zanim to jednak nastąpi, mamy prawdziwą przyjemność zaprosić Was na wirtualną podróż dookoła świata! Mamy oczywiście na myśli podróż po najpiękniejszych domach z najróżniejszych zakątków globu. 

Na homify pokazujemy Wam zazwyczaj niezwykłe kreacje polskich projektantów, architektów i dekoratorów. Mamy się czym pochwalić! Ich realizacje zaskakują i są dostosowane do naszego lokalnego klimatu oraz pewnych narodowych przyzwyczajeń, możemy więc garściami czerpać z nich pomysły. Czasem jednak warto zakosztować odrobinę egzotyki i pomarzyć, jakby to było pomieszkać, na przykład, pod palmami…

Podobno podróże kształcą, czy znajdziemy dzisiaj jakieś inspiracje do naszych domów? Przekonajmy się…

1. A House on the Cliff, Korea Południowa

A house on the cliff studio_GAON Nowoczesne domy
studio_GAON

A house on the cliff

studio_GAON

Chociaż na pierwszy rzut oka może przywodzić na myśl średniowieczny europejski zamek, A House on the Cliff, czyli Dom nad urwiskiem, znajduje się w Korei Południowej. Zanim przyjrzymy się budynkowi projektu Studia Gaon, zwróćmy uwagę na zapierającą dech w piersiach lokalizację! Dom został zbudowany na szczycie góry, na działce o imponującej działce rozmiaru 600 m², znajdującej się jedynie kilka kilometrów od Seulu. Fasada budynku została wykonana z betonu, który tutaj wydaje się lekkim i łatwym w modelunku materiałem, za sprawą zaokrąglenia kątów. Jeśli dobrze się przyjrzymy, zobaczymy na górze balustrady schodów, prowadzące na taras na dachu. Możemy sobie tylko wyobrazić, jaki widok się z niego roztacza…

Gra linii

A house on the cliff studio_GAON Nowoczesny salon
studio_GAON

A house on the cliff

studio_GAON

Wnętrze jest równie niesamowite co fasada. Gięte, falujące linie balustrady, schodów i mebli wchodzą tutaj w konwersację z liniami i kątami prostymi. W efekcie powstaje przestrzeń uporządkowana i dynamiczna zarazem. Sufit w salonie jest niezwykle wysoki, dzięki czemu można było pozwolić na wprowadzenie eleganckiego żyrandola, przełamującego nowoczesność wystroju, wprowadzającego powiew klasycznej elegancji. Wysoki sufit pozwolił również na całkowite przeszklenie ściany, która staje się ramą dla górskiego krajobrazu.

2. Jellyfish House, Hiszpania

Wiel Arets Architects to studio architektury z Holandii, któremu klient zlecił zaprojektowanie swojego domu letniskowego w hiszpańskiej Marbelli. Efekt musiał przejść jego oczekiwania! Architekci zaproponowali niesamowitą geometryczną bryłę z jasnego betonu, otoczoną palmami. Rezydencja aż kipi nowoczesnością, dzięki ostro łamanym płaszczyznom, kontrastującymi z delikatną rampą, prowadzącą do głównego wejścia oraz wjazdem do garażu. Konstrukcja ta nosi nazwę Jellyfish House, czyli Dom Meduzy. Zaraz przekonamy się dlaczego…

Basen nie z tej ziemi

Kilka kroków wgłąb domu i wszystko staje się jasne. Jasnoniebieski akcent fasady, widoczny już od ulicy, to w rzeczywistości przeszklone dno basenu! W tym nietypowym projekcie basen znalazł się na dachu, co pozwoliło na cieszenie się promieniami słońca podczas relaksu w wodzie, bez potrzeby wydzielania dodatkowej przestrzeni na działce. Jednak główną zaletą jest tutaj zdecydowanie możliwość przeszklenia dna basenu. Dzięki temu woda staje się lazurowa, naturalnie podświetlona od dwóch stron, a znajdujący się poniżej taras wygląda jak część podwodnego królestwa!

3. Lucky 4 Ranch, Stany Zjednoczone

Lucky 4 Ranch Uptic Studios Rustykalne domy
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

Ponownie opuszczamy Europę, aby dziś już do niej nie powrócić. Lucky 4 Ranch to propozycja dla tych, którzy przedkładają tradycję nad nowoczesność. Ta drewniana konstrukcja ze stalowymi dachami to przykład typowej dla górskiego krajobrazu amerykańskiej architektury. Jej piękno przekonuje nas, że jest po prostu ponadczasowa! Po raz kolejny lokalizacja zapiera dech. Dom położony jest pomiędzy wzgórzami, które zachęcają do spacerów. Na mniej aktywnych czeka przestronna weranda.

Bogactwo drewna

Lucky 4 Ranch Uptic Studios Rustykalny salon
Uptic Studios

Lucky 4 Ranch

Uptic Studios

Drewno to niesamowity materiał, o czy mieliśmy okazję nie raz się przekonać! Uptic Studios wydobyło jego najbardziej szlachetne cechy, udowadniając, że możliwy jest bogaty wystrój bez niepotrzebnej ostentacji. Kluczową rolę odgrywa tutaj klasyczny design, połączony z osobliwymi akcentami, takimi jak wzorzyste dywany czy intrygujący stolik na kółkach. Podłoga oczywiście pokryta jest drewnem, a odpowiadają jej odsłonięte belki sufitowe. Choć wnętrze utrzymane jest w stonowanych barwach, zdecydowanie ma charakter!

Stęskniliście się za Polską? Sprawdźcie jak nasi projektanci w nowoczesnym stylu wyeksponowali szlachetność drewna: homify 360°: Luksusowy dom w Rzeszowie z drewnem w roli głównej.

4. Casa Mariposa, Meksyk

Aż nie wiemy od czego zacząć! Casa Mariposa oznacza Dom Motyla i rzeczywiście, możemy porównać ją do owada, który przysiadł na zboczu góry w głębi lasu, a teraz pyszni się pięknem swoich skrzydeł. Ta niesamowita realizacja studia Arqflores zachwyca kolorem i rozmiarem. Jest ogromna, rozwijająca się aż na czterech poziomach, z trzema imponującymi tarasami. Różowo-pomarańczowy kolor, wypalane dachówki, słoma oraz zadaszenia z gałęzi nawiązują do tradycyjnej meksykańskiej architektury.

Salon z widokiem

Nawiązanie do tradycji znajdziemy również we wnętrzu, które wita nas podobną paletą jak na zewnątrz. Słomiane fotele pokrywają wygodne, wzorzyste poduszki. Ciekawa jest kanapa, która okazuje się być elementem architektonicznym, również przykrytym poduszkami. Kamienna podłoga chłodzi pomieszczenie, nie mogło się obyć również bez centralnego wiatraka. Czy wspominaliśmy już o rozpościerającym się stąd widoku..?

5. Shell House, Japonia

Pierwszą część naszej podróży po 10 najpiękniejszych domach świata kończymy w Japonii, projektem absolutnie niezwykłym. Shell House – Dom Muszli ma imponujące rozmiary, zajmuje aż 329 m², choć jego elegancka forma na pierwszy rzut oka w ogóle nie sprawia takiego wrażenia! Projekt Domu Muszli został zainspirowany naturą i akcentując swoją obecność jasnym kolorem, osiąga jednak harmonię z otaczającym go lasem. Drzewo, widoczne w głębi, staje się jego centralnym punktem.

We wnętrzu muszli

Przestrzeń pozbawiona kątów prostych – oto wyzwanie przy aranżacji! Dlatego też architekci ze studia Artechnic wzięli ją na siebie i zaproponowali ciekawą grę obłych kształtów z elementami wyposażenia o zdecydowanych geometrycznych liniach, takich jak stoliki czy szafki. Na uwagę zasługuje centralny kominek, pasujący do wnętrza idealnie. Szklane ściany sprawiają, że granica pomiędzy lasem a przestrzenią mieszkalną praktycznie nie istnieje…

W którym z tych domów najchętniej spędzilibyście wakacje?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu