Nowe życie starego i brzydkiego dworku | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nowe życie starego i brzydkiego dworku

Aśka Warchał Aśka Warchał
Dworek Mennonicki 1880 r Klasyczne domy od PROJEKT MB Klasyczny
Loading admin actions …

Urządzanie na nowo starodawnego budynku to zawsze wyzwanie. Jeśli wewnątrz nie pozostało nic z oryginalnego wystroju, mamy z jednej strony wolną rękę, możliwość dopasowania pomieszczeń do aktualnych potrzeb  mieszkańców. Z drugiej jednak, sami musimy zadecydować, jak z szacunkiem obejść się z historycznym budynkiem. 

Remontu wnętrz Dworku Mennonickiego podjęło się studio architektury wnętrz Projekt MB. Życzeniem klienta było nawiązanie w formie i stylistyce wnętrz do wiekowego charakteru budynku, który został wzniesiony w 1883 roku. Zdecydowano się na połączenie klasyki z nowoczesnością, które całkiem odmieniło dworek. Zanim to jednak zrobiono, trzeba było uwolnić rezydencję ze szpetnego wystroju, blokującego jej potencjał…

Sprawdźmy efekty pracy naszych profesjonalistów! Czy udało im się przywrócić Dworkowi Mennonickiemu dawny blask?

Kuchnia jak z koszmaru

DWOREK PRZED od PROJEKT MB
PROJEKT MB

DWOREK PRZED

PROJEKT MB

Zaczynamy od miejsca, które najbardziej potrzebowało metamorfozy! Gotowanie w tej kuchni było naprawdę przygnębiające. Brzydkie meble z materiałów słabej jakości zdobiły szkła z epoki PRL. Przy innej ekspozycji może i miałyby one pewien czar stylu retro, jednak tutaj, przeplatane naczyniami zbyt dużymi, by zmieścić się do szafek, tylko potęgowały klaustrofobiczne wrażenie przeładowania.

Kuchnia jak ze snu

Dworek Mennonicki 1880 r Klasyczna kuchnia od PROJEKT MB Klasyczny
PROJEKT MB

Dworek Mennonicki 1880 r

PROJEKT MB

Po remoncie kuchnia lśni prawdziwym blaskiem! Powstało pomieszczenie jasne i funkcjonalne, gdzie wszystko mieści się w eleganckich szafkach z drewnianymi frontonami. Na uwagę zasługują ich witrażowe przeszklenia. Ciekawym elementem jest także stylowe miejsce do siedzenia pod oknem. Dialog, toczący się pomiędzy tradycją a nowoczesnością, zauważymy, porównując ze sobą industrialną centralną lampę z eleganckim kinkietem.

Przygnębiająca bieliźniarka

DWOREK PRZED od PROJEKT MB
PROJEKT MB

DWOREK PRZED

PROJEKT MB

Naprzeciw kuchni, po drugiej stronie korytarza, znajdował się praktycznie niewykorzystywany pokój. Jedynym znajdującym się tam meblem była starodawna bieliźniarka, która kryła się w kącie. Ciężko mówić o jej praktyczności, a żółtawe ściany z pewnością nie dodawały jej uroku…

Funkcjonalna jadalnia

Dworek Mennonicki 1880 r Klasyczna jadalnia od PROJEKT MB Klasyczny
PROJEKT MB

Dworek Mennonicki 1880 r

PROJEKT MB

Po metamorfozie przestrzeń jest nie do poznania! Nareszcie odnalazła swoją funkcję. Mimo wprowadzenia tylu nowych elementów, wydaje się ona większa, dzięki wprowadzeniu jasnej podłogi oraz kolorów ścian, wraz z hojnym rozmieszczeniem gustownych lamp oraz lustrem, umiejscowionym naprzeciw okna. Siedząc na kanapie, swoim niebieskim kolorem nawiązującej do siedziska w kuchni, można podziwiać widoki podczas spożywania posiłku.

Łazienka bez pomysłu

DWOREK PRZED od PROJEKT MB
PROJEKT MB

DWOREK PRZED

PROJEKT MB

Brak słów na stan łazienki przed renowacją. Bezgustowne płytki ceramiczne otaczały pustkę, w którą wkradła się deska do prasowania. Duża, przestronna łazienka to luksus, tutaj jednak nie umiano wykrzystać jej potencjału. Do czasu… Wyobrażacie sobie, że zaraz będzie tutaj pasował wytworny żyrandol?

Elegancja i wyrafinowanie

Dworek Mennonicki 1880 r Klasyczna łazienka od PROJEKT MB Klasyczny
PROJEKT MB

Dworek Mennonicki 1880 r

PROJEKT MB

Ukończona łazienka to inne pomieszczenie! Wprowadzono jasny podział przestrzeni. Jej ściany pokryła imitacja cegły, przydająca rustykalnego uroku. Użyto bogatych materiałów: drewna i marmurów na podłogę oraz kabinę prysznicową, która jest niezwykle nowoczesna, jednak idealnie pasuje do klasycznych mebli i lamp. Z brzydkiego kaczątka wyrósł łabędź!

Salon z poprzedniej epoki

DWOREK PRZED od PROJEKT MB
PROJEKT MB

DWOREK PRZED

PROJEKT MB

Salon przed remontem pachniał myszką. Chociaż o dobrym rozplanowaniu mebli, ich styl przytłaczał, były raczej karykaturą niż prawdziwym nawiązaniem do historii eleganckiego budynku. Pistacjowa zieleń ścian wraz z brudną zielenią fotela, wprowadzała smętny nastrój, choć mogła przydawać szykowności, jak to się zaraz okaże…

Salon w stylu starodawnym

Dworek Mennonicki 1880 r Klasyczne domowe biuro i gabinet od PROJEKT MB Klasyczny
PROJEKT MB

Dworek Mennonicki 1880 r

PROJEKT MB

Jak widzimy, projektanci zdecydowali się na pozostawienie zieleni, jednak o ciemniejszym odcieniu, która łączy się z błękitem i złotem w pasach wytwornej tapety. Wprowadzono meble z jaśniejszego drewna oraz szarosrebrne fotele, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Ciemna kanapa i wzorzysty perski dywan budują domową atmosferę. Ciekawe jest użycie nowoczesnego, minimalistycznego stołu, który jednak idealnie pasuje do przestrzeni w stylu starodawnym, którą dekoracyjny stół mógłby przytłoczyć.

Dworek Mennonicki

Dworek Mennonicki z 1880 r Klasyczne domy od PROJEKT MB Klasyczny
PROJEKT MB

Dworek Mennonicki z 1880 r

PROJEKT MB

Tak wygląda Dworek Mennonicki z zewnątrz. Stylowy, pięknie odnowiony budynek. Zgodzicie się, że zasługiwał na wnętrza elegancją dorównujące fasadzie? 

Jeśli macie ochotę poczytać o innych metamorfozach, przeprowadzonych przez naszych profesjonalistów, zajrzyjcie do tego Katalogu Inspiracji: 6 niesamowitych przemian wnętrz!

Uważacie, że była to udana transformacja?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu