Jak urządzić mieszkanie dla starszej osoby?

Aśka Warchał Aśka Warchał
homify Klasyczna kuchnia
Loading admin actions …

Czasem zdarza się tak, że potrzebujemy urządzić mieszkanie nie sobie, ale innej osobie, potrzebującej naszej pomocy. Często są to nasi rodzicie w podeszłym wieku, którym chcemy ułatwić i uprzyjemnić jesień życia. Z biegiem lat nasze potrzeby się zmieniają, a codzienne czynności zaczynają zajmować coraz więcej czasu, wręcz sprawiać trudność. Jednak dla osoby starszej pozostanie niezależną jak najdłużej to możliwe, jest sprawą najwyższej wagi. Powinno taką stać się i dla nas, dlatego, remontując rodzicom mieszkanie, powinniśmy myśleć o tym, jak najwygodniej byłoby się im po nim poruszać samodzielnie. 

Zanim przejdziemy do kwestii praktycznych, pamiętajmy, że najważniejsza przy takim remoncie jest empatia. Bądźmy delikatni, ponieważ nie ma trudniejszej rzeczy, niż zaakceptowanie słabości własnego ciała, przyznanie się do niej nawet przed najbliższymi wymaga odwagi. Niektórzy są bardziej otwarci na przyjęcie pomocy, inni mniej. Musimy zaoferować ją z wyczuciem. Jeśli wiemy, że zostanie automatycznie odrzucona, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że zmiany są absolutnie konieczne, bądźmy kreatywni! Może uda się wykonać remont podczas pobytu starszej osoby w sanatorium?

Podobnie mają się sprawy z aranżacją. Już dla samych siebie trudno jest projektować i zdać sobie zawczasu sprawę z naszych własnych potrzeb. W tym przypadku musimy odkryć potrzeby innych. Przyglądajmy się z uwagą ich zachowaniu oraz słuchajmy tego, co mają nam do powiedzenia. Jeśli starsza osoba ma na przykład swój ulubiony fotel, lepiej oddać go do renowacji niż wymienić na nowy.

Remont mieszkania jako prezent dla starszej osoby to piękny gest. Jak sprawić, by był jak najlepiej dostosowany do jej potrzeb? Przekonajmy się!

Fotel

Skoro już we wstępie wspomnieliśmy o fotelu, zacznijmy od niego! Nie powinno nas dziwić, że to ukochany mebel starszych osób. Jest wygodny, a przy tym elegancki. Czym się kierować przy jego wyborze (oczywiście wtedy, kiedy nie oddajemy starego do renowacji)? Przede wszystkim stabilnością. Ta cecha powinna charakteryzować wszystkie meble w mieszkaniu starszej osoby. Fotel z powyższej aranżacji od studia Lidia Sarad sprawdzi się szczególnie, ponieważ podtrzyma głowę siedzącego, jeśli ten przyśnie, na przykład oglądając telewizję.

Stonowana paleta

NOSTALGIA homify Klasyczny salon

Mieszkanie starszej osoby to nie miejsce na eksperymenty, chyba że ma ekscentryczną osobowość, której chcemy oddać hołd. Przeważnie jednak warto trzymać się sprawdzonej, stonowanej gamy barwnej, obejmującej brązy, szarości, błękity i blady róż. Takie połączenia kolorów, jak w projekcie od Impast, sprawi, że wnętrze będzie jasne i przytulne, a przy tym utrzymane w klasycznym, niekrzykliwym stylu. W dobrze mebli również kierujmy się prostotą oraz dbajmy o ich odpowiednią od siebie odległość, by starsza osoba mogła bez problemu się przemieszczać.

Praktyczna kuchnia

homify Klasyczna kuchnia Meble do przechowywania

Kuchnia powinna być przede wszystkim praktyczna, tak jak powyższa, urządzona z wykorzystaniem Mebli Ideal. Najważniejsza zasada: jak najmniej schylania się! Wszystko, co się tylko da, spakujmy do górnych szafek i szuflad. Postarajmy się także, by piekarnik, mikrofalówka i lodówka były na wyższym poziomie niż zazwyczaj. Wyjmowanie ciężkich, gorących potraw czy ciast z piekarnika okaże się wtedy znacznie prostsze. Z lodówki z kolei korzysta się najczęściej, a zatem znacząco zminimalizujemy dzienną konieczność schylania się przez starszą osobę. Jej plecy odczują różnicę! Możemy także pomyśleć o czujnikach gazu.

Bezpieczna sypialnia

Sypialnia powinna być przytulna i bezpieczna. To tutaj starsza osoba jest najsłabsza: albo jeszcze się nie rozchodziła, albo jest już zmęczona trudami dnia. Większość osób ma problemy ze wstawaniem z łóżka, dlatego stolik nocny może okazać się nieocenioną podporą – musi być stabilny. Na zdjęciu projektu studia Tika Architektura Wnętrz i Krajobrazu widzimy stromy sufit, który często jest problematyczny. W tym przypadku może zapewnić on poczucie bezpieczeństwa w przypadku zachwiania się. Dobrze i do tej przestrzeni wprowadzić fotel, na którym starsza osoba może przygotowywać sobie ubiór na kolejne dni lub po prostu odpocząć. Bardzo ważna jest podłoga, która szczególnie w sypialni powinna zapewnić miękkie lądowanie w razie ewentualnego wypadku.

Łazienka – punkt krytyczny

Często głównym punktem remontu mieszkania starszej osoby jest łazienka. To tutaj proste czynności nabierają nowego wymiaru! Trudna staje się zwłaszcza kąpiel. Na szczęście, modne obecnie otwarte prysznice doskonale wpisują się w potrzeby osób starszych. Powyższa łazienka w aranżacji Pracowni Projektowej Hanny Kłyk jest wręcz idealna! Prysznic osłonięty jest tylko jedną szklaną ścianą, nie ma trudności z otwarciem kabiny, ani żadnego progu, o który można by się potknąć. Dodatkowo, bardzo łatwo wyobrazić tu sobie plastikowe krzesło, jeśliby zaszła taka potrzeba. Oczywiście spędzimy trochę czasu, przekonując starszą osobę do nowoczesnego projektu, ale naprawdę warto!

Więcej pomysłów na prysznic znajdziecie tutaj: Nowoczesne prysznice- 7 propozycji.

Czy Wy macie własne sposoby na pomoc rodzicom?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu