Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez House in Rio

16 schodów do rustykalnego wnętrza marzeń

Aśka Warchał Aśka Warchał

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Styl rustykalny ma wielu fanów i to o najbardziej odmiennych osobowościach. Jest jednym z najczęściej używanych w architekturze i wystroju wnętrz. Dlaczego? Gwarantuje przytulność, domowe ciepło, wprowadza swobodną atmosferę, wykorzystuje naturalne materiały. A kto nie kocha drewna i kamienia? Połączenie ich z betonem czy stalą pozwoli na bardziej współczesny charakter wystroju. 

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji nasi architekci wnętrz zaproponują nam jak wykorzystać styl rustykalny podczas projektowania… schodów. Ich 16 niezwykłych realizacji z pewnością podsunie nam kilka pomysłów do realizacji u siebie!

1. Magia ciemnego drewna

Zaczynamy od przykładu bardzo czerpiącego z wiejskich tradycji. Schody z ciemnego drewna wyraźnie kontrastują z ceglaną ścianą malowaną na biało. Miejsce pod schodami wykorzystano do ekspozycji wiekowych przedmiotów związanych z historią gospodarstwa oraz obrazów. Znalazła się tutaj nawet stara maszyna do pisania! Styl rustykalny pozwala na oddanie się w objęcia nostalgii.

2. Kamień z betonem

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez House in Rio
House in Rio

Escada em concreto aparente

House in Rio

Czas przenieść się do współczesności. Rustykalna ściana to stary kamienny mur. Podczas renowacji budynku dopasowano do niej wspaniałe schody dywanowe z betonu. Brak balustrad sprawia, że cała nasza uwaga skupia się na dialogu pomiędzy dwoma tak różnymi materiałami, nieco złagodzonym ciepłem drewnianego parkietu podłogi.

3. Drewno i czerwona cegła

Czas na kolejne połączenie drewna i cegły, jednak będzie się ono bardzo różnić od naszego pierwszego przykładu. Ściana z czerwonej cegły stanowi tło dla eleganckich schodów zabiegowych z imponującymi balustradami z drewna i szkła. Luksus też może mieć rustykalny charakter!

4. W komunikacji z sufitem

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez ArchDesign STUDIO
ArchDesign STUDIO

​PROJETO ARQUITETÔNICO FACHADA E INTERIOR DA RESIDÊNCIA PRUNER (Fotos: Lio Simas)

ArchDesign STUDIO

A co jeśli by schody dopasować do… sufitu? W tej zapierającej dech piersiach rezydencji ogromna strefa pokoju dziennego ma podwójną wysokość. Schody prowadzące na antresolę łączą się wizualnie z drewnem odsłoniętej konstrukcji dachu. Ich balustrada przechodzi w balustradę osłaniającą przestrzeń antresoli.

5. Rustykalnie i zielono

Te schody mają nieco bardziej intymny charakter. Nowoczesny design świetnie prezentuje się na tle ściany z naturalnego kamienia. Wspaniały efekt tworzy rabata z zielonymi roślinami, która wykorzystuje przestrzeń pod schodami. To rustykalność w szykownym wydaniu.

6. Kłody pod nogi

Macie dość nowoczesnych form? Te oryginalne stopnie z pewnością przypadną Wam do gustu. Mają one kształt przeciętych drewnianych kłód, które wyrastają ze ściany niczym gałęzie. Widoczna w głębi belka stropowa doskonale do nich pasuje, a jej wykorzystanie w charakterze półki jest bardzo oryginalne.

7. W stylu kolonialnym

Kochamy latynoskie inspiracje. Elegancja i luksus miesza się w nich często właśnie z rustykalnością. Te imponujące schody zabiegowe z metalową balustradą wciskają się pomiędzy kamienne ściany, jakby dwa materiały chciały konkurować o pierwszeństwo. Drewniane meble kolonialne oraz nisze z tradycyjnymi dekoracjami dopełniają dzieła.

8. Schody drewniane, które robią wrażenie

Schody drewniane mogą nam się kojarzyć z konstrukcją lekką, która nie zabiera wiele miejsca, czasem przecież przyjmują nawet kształt bardzo zbliżony do drabiny. Mogą jednak wyglądać wręcz monumentalnie! Spójrzmy chociażby na powyższy przykład. Duża skala, dwa biegi, zdecydowana, drewniana balustrada i już mamy schody z mocą.

9. Stara cegła i nowoczesne schody

Ceglane mury we wnętrzach są bardzo modne. Może właśnie czeka Was remont i myślicie o skuciu tynków z jednej ze ścian lecz boicie się efektów? Ta realizacja może Was do tego zachęcić. Odsłonięta cegła poprzez swoją niejednolitość informuje, że mamy do czynienia z prawdziwym murem, nie z imitacją. W połączeniu z drewnianymi schodami wygląda świetnie.

10. Chropowatość cegły i gładkość stali

Tutaj mamy z kolei nowo powstały mur ceglany, wzniesiony jedynie w celach dekoracyjnych. I tak wygląda doskonale! Wyrastają z niego drewniane stopnie, które osłania szklana balustrada zakończona stalową poręczą. Chropowata faktura ściany kontrastuje z gładkością nowoczesnych materiałów.

11. Otoczaki pod betnowymi schodami

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez ArkDek
ArkDek

Escada

ArkDek

A może chcecie wprowadzić do Waszego nowoczesnego wnętrza nieco subtelniejsze, rustykalne akcenty? Pomyślcie o wykorzystaniu przestrzeni pod schodami, widzieliśmy na nią dzisiaj już kilka dobrych pomysłów. Kolejnym jest rabata wysypana otoczakami. I tyle! Kontrast pomiędzy materiałami będzie świetną dekoracją.

12. Na antresolę

Gdyby te schody i antresola wykonane były z innego materiały, mogły by przywodzić na myśl statek kosmiczny, który właśnie otwiera swoje wrota. Na szczęście drewno sprowadza nas na ziemię/Ziemię :) Piękno naturalnego materiału uwydatnia biała ściana z pomalowanego kamienia. Jest rustykalnie i współcześnie zarazem.

Zaciekawiły Was te schody? Cały domek wart jest uwagi. Czeka w nim niejedna niespodzianka: Mały dom, wielki projekt.

13. Klasyczne schody drewniane i białe ściany

Drewno samo w sobie nadaje wnętrzom rustykalny akcent. Spójrzmy na te wspaniałe stopnie wykonane z litych desek drewnianych. Widoczne sęki są niczym akcesoria w pozbawionej dekoracji przestrzeni. Jasne brązy niejednolitych stopni świetnie dopisują się do klasycznego połączenia bieli i czerni.

14. Symfonia drewna

Projekty,  Korytarz, przedpokój zaprojektowane przez Menos é Mais - Arquitectos Associados
Menos é Mais – Arquitectos Associados

Arquipélago- Centro de Artes Contemporâneas dos Açores

Menos é Mais - Arquitectos Associados

Czy rustykalność wyklucza minimalizm? Okazuje się, że niekoniecznie, czego najlepszym przykładem jest ten dom. Jedyny element dekoracyjny to tutaj wzmocnienie balustrady drewnianych schodów oraz noski stopni. Projekt prezentuje się naprawdę monumentalnie. Zielonkawy brąz drewna przecina surowe królestwo bieli i szarości.

15. 100% kamienia

Pokazaliśmy Wam kilka połączeń drewna i kamienia, ale przecież kamień z kamieniem też świetnie się sprawdzi tak w rustykalnym wnętrzu, jak i ogrodzie. Kamienne bloki wcale nie muszą wyglądać monumentalnie. Oswoi je kilka donic z roślinami.

16. Oddychać drewnem

Kończymy nasze zestawienie wspaniałymi, drewnianymi schodami we wspaniałym drewnianym salonie. Trudno znaleźć tutaj płaszczyznę, której ten naturalny materiał by nie pokrywał, siłą rzeczy więc nasze schody będą miały rustykalny charakter. Wspaniała, jednobiegowa konstrukcja sprawia, że mamy ochotę zajrzeć, co kryje się na górze…

A za co Wy kochacie styl rustykalny?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu