Piękny ogród na 4 pory roku! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Piękny ogród na 4 pory roku!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Eklektyczny ogród od ésverd - jardineria & paisatgisme Eklektyczny
Loading admin actions …

Każdy amator roślin pragnie, by jego ogród wyglądał pięknie o każdej porze roku oraz by mógł cieszyć się nim cały czas. Wiosna to okres, kiedy do naszego codziennego życia wkradają się nowe kolory i aromaty, dzięki nowo wzrastającym i pachnącym świeżością roślinom. Latem zaś zachwycamy się kolorami kwitnących kwiatów skąpanych w promieniach gorącego słońca, zaś jesień to moment ukojenia, w którym stonowane barwy roślin powoli odchodzą do zimy. Zima zaś potrafi być przytłaczająca, zwłaszcza dla ogrodów, które pozostają szare i nieatrakcyjne przez kilka chłodnych miesięcy. Znamy jednak kilka sposobów na to, by cieszyć się pięknym ogrodem cały rok!

Piękny ogród przez cały rok

Dla wielu miłośników zieleni zima jest niemal utrapieniem, ale może to tylko błędne przekonanie? Zmienność pogody i pór roku jest fascynująca – ma ogromny wpływ na kalejdoskop barw roślin  w naszych ogrodach, wiec po prostu wykorzystajmy ten fakt najlepiej jak potrafimy. To nie wada, a ogromna zaleta! Sposobem na wydobycie, tego co najlepsze z każdego sezonu jest aranżacja ogrodu na cztery pory roku. Dzięki niemu nasza posiadłość będzie atrakcyjna każdego miesiąca, pozostając przy tym niezwykle różnorodną!

O ogrodzie pomyśl całościowo

Ogrodu nie możemy tworzyć go bez odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza, gdy naszym celem jest ogrodu czterech pór roku. Jego projektowanie wymaga znacznie więcej zorganizowania przygotowań. Jednak efekt tego wzmożonego wysiłku może znacznie przekroczyć nasze oczekiwania! Zima jest dobrym momentem na rozpoczęcie planowania ogrodu – zacznijmy więc od poszukiwania inspiracji na nadchodzący rok. Zanim przystąpimy do pracy stwórzmy nasz prywatny kalendarz ogrodowy, dzięki któremu rozplanujemy nasze działania na cały rok, zapisując potrzebne wskazówki. W ten sposób łatwiej tez zidentyfikujemy rośliny rozkwitające w danym momencie, z łatwością określając jednocześnie ich ilość w stosunku do pozostałych kwiatów.

Zdefiniuj przestrzeń

Podzielmy zatem wybrane rośliny na grupy – wyróżnimy te, które preferują chłodniejsze temperatury oraz takie, które wolą wyższe. Te ostatnie najczęściej giną, gdy pojawi się przymrozek, a rosną zdrowo, gdy dni są ciepłe i słoneczne. Zawsze najlepiej sprawdzą się drzewa i krzewy zimozielone, które są atrakcyjne cały rok. Wprowadzenie ich do projektu ogrodu zapewni nam wiecznie zielony ogród, tworzący doskonałe tło dla zmieniających się wraz z sezonami kwiatów. Jednocześnie docierające do iglastych roślin światło słoneczne także urozmaicać będzie ich kolorystykę, dodając różnorodności do całości aranżacji. Iglaki stworzą ramy organizacyjne dla przestrzeni naszego ogrodu.

Coś według fantazji

Teraz czas na różnorodność! Od wiosny możemy oczekiwać soczystych i żywych zieleni traw oraz młodych liści. By iglaki oraz zieleniące się drzewa i krzewy wyglądały jeszcze piękniej w naszym ogrodzie pokierujmy sie fantazją i do nich dobierzmy jak najbardziej kolorowe kwiaty, które zakwitną na wiosnę. Wśród nich mogą znaleźć się na przykład byliny: krokusy, tulipany, hiacynty, szafirki czy narcyze. Niektóre z nich musimy zasadzić już jesienią. Latem zaś nasz ogród może wybuchnąć feerią barw, pochodzących od takich kwiatów, jak: chabry, kocimiętka, czy krwawniki. Część z nich kwitnie cały sezon! Jesienią zaś zachwyćmy się złocącymi się liśćmi pięknych drzew i krzewów oraz astrami, wrzosami, daliami czy chryzantemami. Jesienny, barwny ogród z wyspą projektu autorstwa centrum ogrodniczego Ogrody Resgal wygląda imponująco! Nie zapominajmy również o aromatycznych ziołach! Zimą rośliny także potrafią nas zaskoczyć i rozkwitnąć nagle, wyróżniając się swoją zachwycającą barwą spod białej warstwy śniegu. Do wyboru mamy na przykład ciemiernika, wrzośce, czy wonną kalinę. Wśród roślin na zimę dobrym wyborem okażą się drzewa i krzewy, których pędy mają nietypowe ubawienie, zwykle niedostrzegane, gdy są one obficie pokryte liśćmi.

Rośliny pnące

Wspaniałym pomysłem do ogrodu są rośliny pnące, które zaczarują każdą ścianę i odmienią najbardziej pospolity budynek. Potrzebują one dużej ilości światła i nie wszystkie są mrozoodporne, za to pięknie wyglądać będą również przy altankach. Tworzą one przestrzeń pełną bujnej zieleni, wiele z nich zakwita, tworząc wiszący barwny ogród. Ich liście zmieniają swoje ubarwienie jesienią na złociste, brązowe, pomarańczowe czy czerwone, dodając uroku zakątkom ogrodów. Możemy zdecydować się także na pnącza zimozielone, które zimą nie tracą swoich liści.

Kilka dodatków na cały rok

Oprócz roślin, klimat ogrodu tworzą też elementy będące wytworem rąk człowieka. Zarówno płoty, huśtawki, altany, trejaże czy pergole mogą pomóc stworzyć w ogrodzie intymną i magiczną atmosferę. A dzięki zasadzonym wokół nich roślinom meble ogrodowe również będą zmieniać się cały rok. Podobnie uroku naszej aranżacji w ogrodzie dodawać będą rzeźby, drewniane lub kute ławki, żeliwne stoliki ogrodowe, które dodatkowo dekorować możemy przenośnymi kompozycjami świeżych kwiatów, zebranych w sezonie warzyw i owoców. Dbajmy o te dodatkowe elementy dekoracyjne w naszym ogrodzie, ponieważ będą one się wyróżniać na tle ogrodowej roślinności.

Jeśli szukasz inspiracji ogrodowych sprawdź 7 sposobów na ciekawszy ogród!

Czy podoba Wam się idea ogrodu na cztery pory roku?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu