Jak stworzyć wymarzony dom w stylu skandynawskim? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak stworzyć wymarzony dom w stylu skandynawskim?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Klasyczne domy od STEINMETZDEMEYER architectes urbanistes Klasyczny
Loading admin actions …

Jeżeli czeka Cię budowa domu to musisz przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Ilość papierów jaka jest niezbędna do przedstawienia w urzędach jest w zasadzie niezliczona. Podstawą do rozpoczęcia jakichkolwiek prac jest projekt budowlany. I to na samym początku powinno nas najbardziej interesować. 

Budowa domu nie jest wcale łatwym zadaniem nawet dla osób, które zajmują się tym na co dzień. Każdy etap niesie za sobą pewnego rodzaju ryzyko czy niebezpieczeństwo, że coś może się nie powieść. Podstawą jest zorganizowana ekipa budowlana, o wzorowej opinii na rynku. Mając tę pewność możemy spać spokojnie, wiedząc, że nasz dom będzie posiadał solidny oraz stabilny fundament. Co później? Później musimy wybrać odpowiednią działkę na nasz dom, zadanie należy do najprzyjemniejszych. Tutaj liczy się głównie czy jest to działka rolna czy pod zabudowę domu oraz w jakiej lokalizacji się znajduje. Oczywiście miejsce jest kwestią indywidualną każdego z nas. Mając działkę możemy rozpocząć przygotowania do stworzenia projektu budowlanego. Projekt ten jest niezbędnym dokumentem do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Składa się z projektu zagospodarowania przestrzennego działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Niestety sami nie mamy odpowiednich uprawnień do podjęcia się tego zadania. Osoba, która wykonuje projekt musi posiadać uprawnienia budowlane do projektowania oraz być wpisana na listę członków okręgowej izby samorządu zawodowego. Te wszystkie papiery musi załączyć do projektu. Wiedząc już co i w jakiej kolejności należy wykonać musimy również zastanowić się jaki styl architektoniczny ma posiadać nasz wymarzony dom. My dzisiaj postaramy Wam się przedstawić podstawowe elementy konstrukcji oraz wyglądu zewnętrznego budynku, który jest wykonany zgodnie ze stylem skandynawskim. Co jest jego podstawą, jakie czynniki składają się na styl skandynawski oraz pokażemy Wam jak wyglądają idealne domy wykonane zgodnie z założeniami tego stylu. 

Drewniana konstrukcja

Styl skandynawski coraz częściej podbija nasze serca i staje się stylem, który nie tylko przoduje w aranżacjach naszych mieszkań, wnętrz, reprezentuje nasz dom od zewnątrz. To już nie tylko styl aranżacji wnętrz, ale także styl architektoniczny. Co jest jego podstawą? Przede wszystkim fundamentem jego wykonania jest drewno. Właściciele takich konstrukcji cenią sobie naturalny wygląd oraz prostą formę, stylem nawiązującą do minimalistycznych konstrukcji budynków. Niepowtarzalny zapach drewna na myśl przywodzi nam wspomnienia z wakacji, kojarzy nam się z czymś wyjątkowym. 

Nie jest to propozycja dla osób ceniących sobie pałacowy wygląd czy domy utrzymane w stylu podmiejskiej willi. To surowy wygląd, jednak dzięki wykorzystaniu drewna obiekt wydaje się być niezwykle ciepły, przytulny, a co najważniejsze spójnie zgrany ze środowiskiem naturalnym. 

Kolorowa fasada

Na początek wyjaśnimy Wam co oznacza słowo fasada, abyście mieli pełny obraz tego o czym będziemy pisać. Fasada to główna oraz najbardziej efektowna część budynku, która wyróżnia się dużą dekoracyjnością. Spełnia funkcję reprezentacyjne, a więc ogólny wygląd budynku zależy właśnie od fasady, inaczej zwaną elewacją. Fasada oprócz bogatych zdobień może posiadać również dodatkowe, zdobne elementy architektoniczne, jak kolumny, nadając tym samym antyczny charakter budowli. Fasada może również wyróżniać się niestandardowym kolorem. Większość domów utrzymana jest w jasnym odcieniu drewna bądź w tradycyjnej bieli. Chcąc jednak nadać nieszablonowego charakteru naszej fasadzie wystarczy przemalować ją kolor np. ciemnoczerwony, bordowy, jak dom widoczny na zdjęciu powyżej. Projekt tego domu został wykonany przez niemieckich architektów z pracowni Emko Conzeptbau, którym fantastycznie udało się połaczyć białe okiennice z bordową elewacją budynku. Całość prezentuje się zjawiskowo!

Ganek i balkon

Ganek jest to tak zwana przybudówka zewnętrzna nakryta daszkiem oraz podparta słupkami. Ganek może być otwarty lub zamknięty ścianami z oknami. Często na stropie budynku znajduje się niewielki balkon, który jest charakterystyczny dla dworków szlacheckich z XVI wieku. Ganek jest niezwykle praktyczną częścią budynku mieszkalnego, ponieważ w deszczowe dni może służyć jako altana czy miejsce do wspólnych posiłków na świeżym powietrzu. Oprócz praktycznej funkcji posiada również funkcję dekoracyjną, nadając budynkowi ciekawego wyglądu oraz sprawiając, że wyróżnia się on na tle innych posiadłości.

Szczyty

Szczytami są określane ściany na wysokości poddasza. Bardzo często stanowią one ozdobną część budynku, która wyróżnia go i nadaje mu oryginalnego charakteru. Szczyty mogą być zarówno bogato zdobione, jak np. ściany szczytowe kościołów czy starych kamiennic bądź utrzymane w surowym, minimalistycznym stylu, z otworem okiennym, tak jak jest to przedstawione na zdjęciu powyżej. Sposób zaaranżowania szczytów zależy wyłącznie od naszej koncepcji architektonicznej budynku. Domy urządzone w stylu skandynawskim zazwyczaj posiadają bardzo skromne szczyty, które nie zaburzają koncepcji stylistycznej, pełnią funkcję bardzo skromnej ozdoby.

Okiennice

Każdy element architektoniczny, ozdobny w projekcie domu w stylu skandynawskim ma olbrzymie znaczenie i pełni odpowiednią funkcję. W przypadku okiennic, pełnią one podwójną funkcję. Po pierwsze duża ilość okien ma wpuszczać do przestrzeni ogrom światła dziennego, tak aby wnętrze było jasne, otulone i podkreślone ciepłą barwą światła naturalnego. Ekologiczny wygląd, elementy konstrukcji czy wyposażenia wnętrza pełnią olbrzymią rolę w domach skandynawskich. Drugą funkcją okiennic jest funkcja ozdobna. Dla podkreślenia indywidualnego oraz oryginalnego charakteru budynku często wyróżnia się je innym kolorem.Biel, czerwień bądź błękit, wybór odpowiedniego koloru okiennic jest kwestią gustu, natomiast powinien spójnie współgrać z całym wyglądem zewnętrznym budynku.

Oświetlenie wnętrza

Oświetlenie naszej przestrzerni dziennej odgrywa niezwykle istotną rolę. Podstawą aranżacji naszych wnętrz, prócz doboru wyjątkowego kompletu wypoczynkowego, mebli czy dodatków jest odpowiednie oświetlenie. To ono definiuje klimat we wnętrzu, podkreśla jego zalety, uwydatnia te elementy, które są warte uwagi. Światło w przestrzeni użytkowej prócz funkcji dekoracyjnej jest odpowiedzialne również za nasz nastrój czy samopoczucie. Ważne jest, aby dobrać prawidłowy stopień natężenia oraz barwę. Zbyt jaskrawe oświetlenie może wywałać w nas frustrację, rozdrażnienie, agresję. Najważniejsze, aby w naszym mieszkaniu znajdowała się odpowiednia ilość okien, które zapewnią nam dostęp do naturalnego światła. Tym samym nie będziemy musieli wykorzystywać do tego niezliczonej ilości lamp, halogenów itp. form oświetlenia.

Bujny ogród

Bujny, kolorowy ogród to ozdoba każdego domu, o każdej porze dnia czy roku. Latem przepełniony jest soczystymi, żywymi kolorami, które podkreślają naturalny oraz ekologiczny charakter budynku natomiast zimą, otulone śnieżną bielą stanowią tło dla naszego domu. Wyróżniają go oraz podkreślają jego niesamowitą konstrukcję, architekturę, kolor itp. Ogród to niesamowite miejsce, które nie tylko pełni dekorację naszej działki, ale także daje nam możliwość odprężenia się, zrelaksowania oraz spędzenia aktywnie czasu wolnego. Każdy kto posiada zielony teren wokół swojego domu powinien odpowiednio o niego zadbać, ponieważ ta część działki również zdobi nasz skandynawski budynek.

Co sądzicie o domach w stylu skandynawskim?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu