Kompletny przewodnik po izolacji domu! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Kompletny przewodnik po izolacji domu!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Nowoczesne domy od brügel_eickholt architekten gmbh Nowoczesny
Loading admin actions …

Izolacja domu działa jak ochronna bariera. Moderuje przy tym przepływ energii i jest niezbędna do utrzymania ciepła w pomieszczeniach w okresie zimy oraz zapewnia przyjemny chłód latem. Izolacja domu sprawi, że będzie on znacznie bardziej energooszczędny. Jest ona szczególnie ważna, jeśli nasz dom pochodzi z lat 80. lub został wybudowany jeszcze wcześniej. Takie budynki zwykle nie spełniają norm energooszczędności i narażają  mieszkańców na duże koszty związane z ogrzewaniem. Dobrze ocieplony i dobrze zaprojektowany dom zapewni komfort użytkowania przez cały rok, pomagając jednocześnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz obniżając temperature wewnątrz latem nawet o połowę. To z kolei zmniejsza emisję gazów cieplarnianych – dzięki izolacji naszego domu możemy być bardziej eko! Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o izolacji domu? Co możemy zrobić, by nie tracić cennej energii? Jak obniżyć koszty życia w domu jednorodzinnym? Sprawdźmy to!

Jak izolować dom?

Ocieplanie budynku w dzisiejszych czasach jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla naszego środowiska. I możemy tego dokonać mając szeroki wachlarz materiałów do wyboru! Warstwy izolacyjne mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, czy surowców pochodzenia naturalnego, takich jak bawełna, owcza wełna, czy nawet gazety. Większość z dostępnych możliwości jest jeszcze bardziej przyjazna naturalnemu środowisku niż  kiedyś: są wolne od szkodliwego formaldehydu lub pochodzą z recyklingu. Nawet tradycyjne włókno szklane zostało ulepszone! Jednak to, w jaki sposób będziemy izolować dom decydują przede wszystkim warunki klimatyczne w jakich żyjemy, ponieważ izolacja musi być dostosowana zarówno do codziennych, ja i sezonowych wahań temperatury. Może nam ona również pomóc wyeliminować problemy z wilgocią, która jest szczególnie uciążliwa przy zmienności oddziałujących czynników atmosferycznych. Niektóre formy izolacji domu pomagają również uporać się z nieznośnymi hałasami, pochodzącym z zewnątrz!

Izolacja ścian

Izolację możemy dodać do już istniejącego budynku, biorąc pod uwagę, koszty oraz konstrukcję budynku. To izolacja ścian jest jedną z trudniejszych metod ocieplania budynków, ponieważ wymaga ona usunięcia niektórych warstw muru. Dlatego też ocieplenie najlepiej instalować podczas kompleksowych remontów.  Do izolacji zewnętrznych ścian zazwyczaj wykorzystuje się dwa rodzaje materiałów. Do wyboru mamy wełnę mineralną lub styropian, których jakość oraz właściwości izolacyjne są zbliżone. Na jaki materiał się zdecydujemy mogą mieć wpływ sposób oraz technologia wykonywania ociepleń, a także ich ceny.  Oba ze wspomnianych wyżej materiałów posiadają kilka wad. W przypadku wełny mineralnej jest nią zagrożenie wilgocią, która sprawia, że wełna traci swoje właściwości termoizolacyjne oraz sprzyja rozwojowi grzybów. Z tym problemem doskonale radzi sobie styropian, jako materiał o niskiej nasiąkliwości. Z kolei wełna jest bardzo elastyczna, z łatwością dopasowuje się do zakamarków, tworzy bardzo szczelną barierę, a co najważniejsze – nie pali się. By izolacja termiczna była efektywna powinna osiągać od 25 do 30 cm grubości materiału.

Izolacja podłóg

Izolacja podłóg nie zawsze jest potrzebna, zwłaszcza w przypadku pokoi znajdujących się na piętrze. Warto zatem rozważyć izolację podłóg w pomieszczeniach, które znajdują się ponad nieogrzewanymi miejscami budynku, na przykładam garażami. Również izolacja budynków niepodpiwniczonych ma olbrzymie znaczenie dla ograniczenia kosztów ogrzewania. Wykonanie ocieplenia podłogi na gruncie ograniczy niekorzystne dla nas wyrównywanie temperatury pomiędzy zimnym podłożem a ocieplonym domem. Rodzaj wykorzystanych materiałów także zależy od przyjętej strategii wykonywania izolacji. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie podłogi na warstwie betonowej użyjmy do tego styropianu lub twardej wełny mineralnej. Ich grubość nie może być mniejsza niż 10 centymetrów, by izolacja była skuteczna! Gdy zdecydujemy się zaś na warstwę podsypki wybierzmy styropian o obniżonej chłonności, który polecany jest szczególnie do bardziej wilgotnych gruntów.

Energooszczędne okna

Energooszczędne okna wyglądają tak samo jako oka tradycyjne. Jednak ich wyróżnikiem jest parametr przepuszczalności termicznej. Skonstruowane są one większej ilości materiałów, gwarantujących dużą szczelność oknom, a tym samym zatrzymanie ciepłej energii. Koszt okien energooszczędnych jest zdecydowanie wyższy od cen okien klasycznych, zapewniają on jednak oszczędności w innych aspektach oraz w dłuższej perspektywie. Ponieważ okna te mają niską przepuszczalność termiczną, szczególnie zadbać powinniśmy o właściwą wentylację pomieszczeń.

Wentylacja

Dbałość o niską wilgotność budynku jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów oszczędzania energii oraz pieniędzy w naszym gospodarstwie domowym. Zarówno osuszanie budynku jak i dobra wentylacja wprowadzą świeże i zdrowe powietrze do Twojego domu. Odpowiednie wentylowanie pomieszczeń pomaga zmniejszyć wilgoć oraz skraplanie, dzięki czemu zimne powietrze nie dominuje w pomieszczeniach oraz nie zabiera ciepła. By dom był odporny na wilgoć należy zadbać o izolację niepożądanych szczelin, które umożliwiają ucieczkę ciepłu na zewnątrz. Szczeliny te znajdują się w takich miejscach jak okna, drzwi, czy wejście na strych. Gdy w domu pojawia się wilgoć, może ona być przyczyną braku odpowiedniej izolacji fundamentów lub podpiwniczenia. Niekiedy dotychczasowe izolacje zużyły się bądź są za słabe na panujące warunki. Nawet podczas codziennego użytkowania domu pojawia się wilgoć, przed którą uchronić nas może właśnie dobra wentylacja bądź profesjonalne osuszanie budynków.

Jak instalować izolację termiczną?

Powierzchnia ocieplanych elementów budynku musi być odpowiednio przygotowana do tego procesu. Zwłaszcza ściany powinny być wystarczająco nośne, gładkie oraz równe, by dobrze trzymały klej. Wymagają one też dokładnego oczyszczenia z pleśni oraz wypełnienia wszelkich ubytków. Niezwykle istotna jest kolejność wykonywanych czynności, by instalacja nie skutkowała pękaniem tynku oraz nierówną elewacją. Prawidłowy montaż również wpływa na wartość ocieplenia – zatem zadbajmy o to, by  zajęli się nim profesjonaliści. W przeciwnym razie nasza termoizolacja nie będzie wystarczająco skuteczna.

Ile można zaoszczędzić na izolacji domu?

Z punktu widzenia oszczędności finansowych najbardziej opłacalne jest instalowanie izolacji termicznej podczas konstrukcji domu. Jednak to najczęściej starsze domu najbardziej jej potrzebują. Wkład finansowy na ocieplenie domu powinien zwrócić się dość szybko, jednak zawsze powinniśmy dokładnie policzyć koszty i racjonalnie ocenić zasadność montowania izolacji. W sieci możemy znaleźć specjalne kalkulatory, które pomogą nam ocenić, czy rzeczywiście powinniśmy podjąć się tej inwestycji. Izolacja domu, jak już wspomnieliśmy, nie tylko obejmuje ocieplenie ścian, dachów oraz podłóg, ale także wymianę lub remont okien i drzwi, poprawę wentylacji, czy unowocześnienie instalacji grzewczej. Możemy wybrać zatem taką metodę, na którą stać nas obecnie, a z biegiem lat dokonywać kolejnych modernizacji.

By lepiej poznać koszty ocieplenia domu zajrzyjcie do artykułu Koszt ocieplenia domu – co musimy wziąć pod uwagę?

Czy u Was któraś z  metod sprawdziła się?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu