Piękny ogród dla zajętych! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Piękny ogród dla zajętych!

A.D. A.D.
Śródziemnomorski ogród od Viveros Pou Nou Śródziemnomorski
Loading admin actions …

Istnieje przekonanie, że ogród to nieograniczony pożeracz czasu i energii.  Przerażeni ogromem prac i obowiązków rezygnujemy z prowadzenia ogrodu. Te wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, rosnące chwasty, natłok informacji co i jak pielęgnować do tego przesadzanie, podlewanie, pielenie i nawożenia – to wszystko sprawia, że niekiedy rezygnujemy z marzeń o idealnym, zielonym, kwiecistym ogrodzie stanowiącym prywatną oazę w letnie gorące popołudnie. Dziś jednak pokażemy Wam, że można zminimalizować ilość związanych z ogrodem obowiązków. Jeśli planujecie niemalże bezobsługowy ogród – ten artykuł Was zaciekawi!

Rośliny łatwe w uprawie

Krzewy to dobre rozwiązanie dla osób które mają niewiele czasu na zajmowanie się ogrodem; raz wysadzone mogą rosnąć wiele lat w tym samym miejscu, z reguły nie ma z nimi kłopotów wyjątek stanowią róże a ich pielęgnacja zajmuje kilkanaście godzin rocznie w ogrodzie średniej wielkości. Wyjątkiem potwierdzającym regułę są róże, które wymagają sporej wiedzy i nakładu pracy. Krzewy kwitnące z reguły mają efektowne kwiaty  a krzewy zimnozielone stanowią doskonałe zielone tło ogrodu przez cały rok. Bardzo ważne jest rozmieszczenie krzewów w ogrodzie – najpewniejszy efekt daje posadzenie pojedynczego krzewu na tle trawnika. Najwięcej krzewów kwitnie na wiosnę ale są też krzewy bujnie kwitnące latem i jesienią oraz takie, które ze względu na owoce i ciekawie zabarwione pędy najefektowniej wyglądają późną jesienią i zimą. Prawdą jest, że uprawa kwiatów jest bardziej pracochłonna niż drzew i krzewów ale z drugiej strony ogród bez kwiatów wygląda smutno i monotonnie! Wybierajcie byliny ponieważ są to wieloletnie rośliny zimujące w gruncie. Ze względu na to, że wysiewa się je raz są one mniej pracochłonne niż rośliny jednoroczne czy dwuletnie ale nie należy zapominać, że wymagają one również pielęgnacji, odchwaszczania, nawożenia i co parę lat wykopywania i sadzenia na nowo.

Dobre narzędzia

Dobre narzędzia ogrodnicze są gwarancją udanej pracy w ogrodzie. Każdy ogrodnik chce, by jego grabie czy sekator były trwałe i funkcjonalne, a przy tym ładne, ergonomiczne oraz wykonane z lekkich i wytrzymałych materiałów. Po takie właśnie narzędzia najchętniej sięgamy w sklepach. Jesteśmy nawet gotowi wydać więcej pieniędzy, by mieć poczucie, że kupiliśmy rzecz nie tylko użyteczną i wygodną, ale również ładną. Ergonomia  zajmuje się przystosowaniem maszyn i narzędzi do potrzeb użytkownika, tak aby do minimum zredukować wysiłek przy wykonywanej pracy, a tym samym podnieść jej wydajność. Ten komfort zapewniają nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne – odpowiednio wyprofilowane uchwyty i ostrza sekatorów, lekkość drobnych narzędzi oraz specjalne przekładnie wspomagające siłę pracy większymi maszynami. Inwestujcie w dobre jakościowo sprzęty – posłużą Wam przez długie lata ale również przyspieszą i ułatwią pracę.

Odpowiednie rozmieszczenie roślinności

Częstym błędem, jaki popełniają ogrodnicy–amatorzy, jest kupowanie przypadkowych roślin. Wielu z nich jedzie do sklepu i po prostu kupuje te rośliny, które im się spodobają nie zwracając uwagi na takie aspekty jak ostateczna wielkość i pokrój kupionej rośliny, jej wymagania odnośnie stanowiska i gleby, czy wreszcie jej odporności na mróz. W efekcie takich eksperymentów wiele roślin nie przeżywa najbliższej zimy, bądź też wypada ze względu na źle dobrane warunki siedliskowe. Prawidłowe rozmieszczenie roślin ma kluczową rolę dla nich samych i ich prawidłowego wzrostu ale także i  dla nas – może ułatwić i skrócić prace ogrodowe. Aby uniknąć takich błędów warto powierzyć projekt ogrodu architektowi krajobrazu, lub chociaż skonsultować z nim dobór roślin. Jeśli chcecie wykonać wszystko samodzielnie kierujcie się zasadą: po pierwsze drzewka i krzewy iglaste są wręcz niezbędne w każdym ogrodzie nieważne jakiego rodzaju. Pełnią bowiem ważną rolę ozdobną, są idealnym tłem dla innych roślin oraz tworzą odpowiedni mikroklimat. Następnie krzewy – są świetnym elementem peryferyjnej części ogrodu i doskonale organizują przestrzeń. Niskie krzewy możemy wykorzystać do odznaczenia brzegu działki zarówno w miejscach nasłonecznionych jak i zaciemnionych. Łączenie kwiatów daje interesujący efekt gdy zestawicie je na zasadzie kontrastu kolorystycznego. Na koniec zadbajcie o trawnik.

Meble ogrodowe łatwe w konserwacji

Betonowe ławki. Nowoczesny ogród od Modern Line Nowoczesny
Modern Line

Betonowe ławki.

Modern Line

Drewniane meble ogrodowe wymagają pielęgnacji, która ochroni je przed działaniem deszczu lub słońca. Należy je olejować najlepiej dwa razy do roku. Odpowiednio konserwowane pozostanie piękne przez wiele lat ale jeśli zależy Wam na łatwości użytkowania nie decydujcie się na ten rozdaj wypoczynku. Łatwiejsze będą warianty plastikowe, które mogą być bardzo nowoczesne i designerskie lub bardziej klasyczne. Są odporne na działanie promieni słonecznych i deszczu, wystarczy je od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatką aby nadać im połysk. Bardzo nowoczesną alternatywą są minimalistyczne meble betonowe. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta MODERN LINE.

System nawadniający

Podlewanie ogrodu może być przyjemnością, jednak z czasem staje się codziennym uciążliwym obowiązkiem. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w ogrodzie systemu automatycznego podlewania. Taka instalacja nawadniająca wyręczy Was w podlewaniu roślin. Projektując taki system należy podzielić działkę na strefy – trawnik, rabaty z niskimi roślinami oraz część porośniętą drzewami i krzewami. Do trawnika najlepiej zaplanować zraszacze wynurzalne umieszczane tuż pod ziemią. Gdy nie pracują, są prawie niewidoczne. W momencie uruchomienia podlewania zraszacz unosi się nad powierzchnię, a po zakończeniu cyklu opada. Nad podlewaniem ogrodu czuwa programowany sterownik, który umożliwia dowolne zaprogramowanie czasu pracy poszczególnych linii nawadniających. Programujemy go, o której godzinie i na jak długo mają się włączać kolejne sekcje nawadniania.

Kompostownik

Kompostownik to ważny punkt w każdym ogrodzie – jest poniekąd sercem ogrodu. Dostarcza cennego podłoża - jednocześnie przerabiając niepotrzebne już części roślin. Nic nie powinno się marnować. Wrzucając do kompostownika ścinki trawy, obierki warzyw z kuchni czy kawałki starej tektury stworzycie pożyteczne podłoże bogate w składniki pokarmowe do ściółkowania ogrodu lub tworzenia mieszanek do wysiewu nasion czy przesadzania roślin doniczkowych. Kompostownik jest pojemnikiem bez dna, o ażurowych bocznych ściankach i litym górnym przykryciu. Do tego celu można wykorzystać stary plastikowy czy metalowy śmietnik zachowując jego pokrywę i wycinając dno lub po prostu kupić gotowy model w supermarkecie. Elementami niezbędnymi do powstawania kompostu są powietrze i woda. 

Więcej o projektowaniu ogródka przeczytacie w artykule: Jak zaprojektować ekologiczny ogródek? 

A Wy macie już swój wymarzony ogród?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu