Dom - fala | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dom – fala

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesne domy od LENGACHER EMMENEGGER PARTNER AG Nowoczesny
Loading admin actions …

W samym centrum szwajcarskiego miasta Lucerna, na osiedlu domów i willi jednorodzinnych, stanął budynek, który swoją formą bardziej nawiązuje do klimatów państw z dostępem do morza, niż górzystej okolicy. Dom w kształcie fali stanął na działce nietypowej, wpasowując się jednak w jej kształt i formę. Bardziej wisząc niż stojąc, budynek ten cechuje się bryłą przypominającą morską falę.

Zobaczcie, jak dokładnie wygląda ten dom z zewnątrz i w środku.

Zaokrąglony dach

Patrząc na budynek domu z zewnątrz, od razu rzuca nam się w oczy jego nietypowy, zaokrąglony dach. Jego oryginalny kształt będzie miał wpływ na to, jak prezentować będzie się wnętrze. Otaczający budynek ogród równa się z jego ostatnim piętrem- z tego poziomu dostać można się do kuchni oraz na taras znajdujący się po drugiej stronie. Dzięki swoistemu podwieszeniu budynku do urwiska, z najwyższego poziomu rozciągają się wspaniałe widoki na okolicę.

Wkomponowany w ogród

Zmieniamy nieco perspektywę i przyglądamy się budynkowi z oddali. Jest on wkomponowany w ogród, który rozciąga się na dwa poziomy. Połączone zostały one ze sobą mostkiem i betonowymi schodami. Dom ten odznacza się na tle innych w okolicy swoją prostą formą, niestandardowym dachem oraz modernistyczną elewacją. Okna zlewają się ze ścianą fasady, a ich zróżnicowane rozmiary nadają budynkowi oryginalnego charakteru.

Zaskakująca prostota

Z tej strony dom prezentują się zaskakująco prosto i standardowo. Przypomina tradycyjną sześcienną „kostkę”, choć przyglądając się uważniej dachowi, dostrzec możemy jego pofalowany kształt. Ciekawym zabiegiem jest maksymalne wywyższenie piętra tak, że jest ono powierzchniowo niemal dwa razy większe niż parter. Ten ostatni charakteryzuje się niewielkimi oknami. Zupełnie odwrotnie jest z wyższym poziomem- tutaj okna są ogromne, gwarantując maksymalne otwarcie na otoczenie i fantastyczne widoki.

Zadaszony taras

Szklane przesuwane drzwi oddzielają wnętrze domu od zadaszonego tarasu. Tym samym obszar zewnętrzny łączy się ze strefą dzienną w domu, a granica pomiędzy nimi zaciera się. Sam taras wylano betonem, dopasowując go do charakteru całej bryły domu. Niezwykle pomysłowym rozwiązaniem jest powieszona na jednym z jego końców białą kurtyna, oddzielająca jego obszar od sąsiednich domów.

Wnętrze

Otwarta strefa dzienna zlokalizowana została w pomieszczeniu w kształcie litery L. Na jednym z jej końców umieszczono duże okna, które widzieliśmy już z zewnątrz. Otwierają one wnętrze na otoczenie i dbają oto, aby było ono stale oświetlone i jasne. Użyto tutaj naturalnych materiałów, takich jak żywica na podłodze, czy drewno na suficie. Białe ściany stanowią delikatne i neutralne tło. Wyposażenie opiera się na elementach z drewna. Ich kolorystyka jest raczej stonowana, poza nielicznymi intensywnie czerwonymi akcentami. Jest tutaj dużo zieleni, wprowadzającej naturalny klimat. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowe szafki, które swoim kształtem nawiązują nieco do kształtu dachu.

Kuchnia

Niewielka, aczkolwiek bardzo nowoczesna kuchnia, zachwyca swoją elegancją i wyposażeniu opartym o najnowsze technologie. Jej charakter jest spójny i harmonijny, nie tylko pod względem kolorystycznym, ale także jeżeli chodzi o materiały. Gładkie matowe szafki w odcieniu ciemnoszarym gwarantują mnóstwo miejsca do przechowywania, a pokrywające je blaty obszerną powierzchnię roboczą. Dzięki oknom i drzwiom balkonowym prowadzącym na taras, wnętrze kuchni skąpane jest w naturalnym świetle.

Klatka schodowa

Na koniec spoglądamy na klatkę schodową, łączącą ze sobą piętra domu. Po jej lewej stronie znajdują się drzwi,przez które dostać można się do garderoby i toalety. Ciekawym elementem jest obszerna roślina wisząca tuż nad schodami. Stylistycznym nawiązaniem do zaokrąglonego kształtu bryły budynku jest półokrągła balustrada.

Przyjrzyjcie się innemu domowi o zupełnie nietypowym kształcie- homify 360°: dom na krawędzi w Krakowie.

Co myślicie o tym projekcie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu