Jaki rodzaj domu najlepiej do Ciebie pasuje? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jaki rodzaj domu najlepiej do Ciebie pasuje?

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Vipp Shelter od Vipp Industrialny
Loading admin actions …

Planujecie zakup lub budowę domu? A może tak jak ja uwielbiacie po prostu zastanawiać się nad wymarzonym domem? Jak wyglądałby on gdyby pieniądze nie grały roli? Wybór idealnego domu dla nas lub dla naszej rodziny to wyzwanie! Z jednej strony jest to niezwykle ekscytujące zadanie, z drugiej zaś może spędzić nam sen z powiek. Na początek mniej ważne jest w jakim stylu powinien być nasz dom – najpierw weźmy pod uwagę to, czego naprawdę potrzebujemy. Zastanówmy się razem, czym najlepiej jest kierować się wybierając dom na lata? Jaki są rodzaje domów i dla kogo, który z nich najlepiej się sprawdzi?

Jaki dom wybrać?

Wybierając dom zawsze chcemy, żeby był idealny. Pragniemy by był w dogodnej lokalizacji i w dobrej dzielnicy, posiadał wystarczający metraż i odpowiedni układ pomieszczeń, by był w przyzwoitym stanie, stał na dużej działce, i miał odpowiednią ilość miejsc postojowych. A do tego widok z okna powinien być zachwycający! Decyzję powinniśmy podjąć biorąc pod uwagę sposób w jaki żyjemy, niekoniecznie kierując się w wyborze miejscem do życia. Piękny widok z okna nie będzie dla nas satysfakcjonujący, jeśli na jego rzecz zrezygnujemy z przestronnej kuchni, mając dużą rodzinę. W krótkim czasie takie rozwiązanie stanie się dla nas uciążliwe. Zatem skoncentrujmy się na tym, jak nasz przyszły dom wygląda wewnątrz. Biorąc pod uwagę styl naszego życia zastanówmy się również: w jaki sposób chcemy spędzać wolny czas w domu? Czy potrzebujemy miejsca dla często odwiedzających nas gości? Czy nasza rodzina może się powiększyć? Czy musimy mieć dużo prywatności? Podjęcie decyzji bywa bardzo kłopotliwe, ale w przypadku wyboru domu czasem najlepiej zaufać własnej intuicji. Gdy po wejściu do oglądanego domu od razu czujemy się świetnie, oznacza to, że prawdopodobnie trafiliśmy w dziesiątkę!  Zastanówmy się, jak to miejsce na nas wpływa, jakie uczucia w nas wywołuje? Jeśli nadal mamy problem, czas wziąć do ręki kalkulator – gdy nie jesteśmy pewni swojej decyzji, a okaże się, że wkład finansowy jakiego musimy dokonać przewyższa nasze możliwości, lepiej zrezygnować.

Dom parterowy

Dom parterowy jest dobrym wyborem zazwyczaj dla niewielkich rodzin, rodzin bez dzieci lub osób starszych. To, co jest jego niekwestionowaną zaletą to mniejsze koszty budowy – ze względu na brak schodów i wylewanego stropu. Krócej też przebiega jego budowa. W parterowym domu zdecydowanie łatwiej o sprawną komunikację, jak również wchodzenie po schodach przestaje być uciążliwe. Takie domy są wygodne i praktyczne, ponieważ do każdej jego części mamy wygodny dostęp. Dla niektórych ważne może być również możliwość wyjścia do ogrodu niemal z każdego pomieszczenia. To, co można uznać za wadę domu parterowego, to jego ograniczony przez wielkość działki rozmiar oraz większe koszty dachu przy takie samej powierzchni domy kondygnacyjnego. Czasem brakuje w nim również przestrzeni prywatnej, tylko dla domowników, której funkcję w domach piętrowych zwykle pełni góra. Zajrzyjmy do tego domu autorstwa biura projektowego MTM STYL i sprawdźmy jak wygląda w środku: nietypowy dom parterowy!

Dom mansardowy

Dom z dachem mansardowym wygląda niezwykle szykownie, jednak paduje do bardziej tradycyjnego budownictwa. Dach mansardowy to inaczej dach dwukondygnacyjny – wykorzystanie takiego rozwiązania w naszym domu to dobra decyzja dla osób, które chcą jak najlepiej wykorzystać przestrzeń poddasza. Dzięki konstrukcji dachu możliwe jest zamontowanie tradycyjnych okien, w pomieszczeniach nie ma również trudnych do zagospodarowania skosów. Dzięki temu możemy uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową, która jest bardziej funkcjonalna i komfortowa niż klasyczne poddasze. Konstrukcja takiego dachu wymaga jednak dużej wprawy, gdyż jest on trudny do wykonania. Zatem jeśli zależy nam na poddaszu, a nie przepadamy za skosami, warto rozważyć opcję domu z dachem mansardowym!

Dom wielopiętrowy

Decyzja o kupnie lub budowie domu wielopiętrowego dotyczy także tego, czy powinniśmy się zdecydować na dom z poddaszem użytkowym czy dom z dodatkową kondygnacją. Różnica jest zasadnicza ponieważ dotyczy ilości przestrzeni, zarówno na piętrze, jak i ogrodu. Dom wielopiętrowy jest najlepszą opcją dla dużej rodziny, gwarantując intymność wszystkim jej członkom. Domy piętrowe, w przeciwieństwie do tych parterowych,  mają te zaletę, że nawet na niewielkiej działce możemy uzyskać dużą powierzchnię mieszkalną oraz podział na strefę dzienną oraz prywatną. Jeśli potrzebujemy więcej pokoi użytkowych, zdecydujmy się na dom piętrowy, ponieważ poddasze będzie również kłopotliwe w aranżacji.

Dom – bliźniak

Dom w zabudowie bliźniaczej to rozwiązanie łączące dom wolnostojący z domami szeregowymi. Zwykle domy bliźniaki prezentują się bardzo dobrze, jednak w jego satysfakcjonującym i komfortowym użytkowaniu ważni są sąsiedzi.  Ich największą zaletą jest oszczędność podczas budowania domu – wspólne koszty możemy dzielić z sąsiadem. Niższe będą również opłaty za ogrzewanie. Dom bliźniak sprawdzi się świetnie jeśli drugi będzie należał do najbliższej nam rodziny. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na wzajemną pomoc, nadal pozostając niezależnymi.

Szeregowiec

Szeregowa zabudowa domu z pewnością nie da nam tyle swobody i przestrzeni jak dom wolnostojący, czy nawet bliźniak. Domy szeregowe otoczone są domami sąsiadów z dwóch stron, najczęściej też przylegają do nich niewielkie działki, w związku z tym nie przestronnego ogrodu. Szeregowce tworzą osiedla i zwykle mieszczą się w miastach, w związku z czym są z nim dobrze skomunikowane, co jest ich niekwestionowaną zaletą.

Dom z prefabrykatów

Vipp Shelter od Vipp Industrialny
Vipp

Vipp Shelter

Vipp

Domy gotowe to ogromna wygoda, z której powinniśmy korzystać! Takie domy powstają około 3 miesiące, dlatego, że większość elementów konstrukcyjnych powstaje w fabryce. Zatem podstawowe elementy są zaprojektowane i wykonane o wiele wcześniej. Czas budowy takiego domu jest jego niekwestionowaną zaletą, jednak za oszczędzony czas trzeba zapłacić. Inwestycja w dom z prefabrykatów powinna zwrócić się jednak w ciągu 10 lat, ponieważ domy gotowe są bardziej ekologiczne niż te tradycyjne. Zatem osoby, dla których ważna jest dbałość o środowisko powinny rozważyć opcję domów gotowych, których projekt możemy dostosować do niemal każdej z naszych potrzeb. Więcej o domach gotowych przeczytacie w artykule tym, jakie są ich wady i zalety.

Dom energooszczędny

Dzięki budowie domu energooszczędnego zadbamy nie tylko o środowisko, ale i o własną kieszeń. Cechuje się one bardzo dobrą izolacja cieplną i wentylacją, co wpływa na ekonomię jego użytkowania. Obok domów typowo energooszczędnych wyróżnia się również domy pasywne, o jeszcze lepszej izolacji, jednak wyższych kosztach budowy oraz domy samowystarczalne, których energia pochodzi jedynie z natury i kumulowana jest w specjalnych akumulatorach. Decyzja o wyborze naszego domu marzeń wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowana, gdy lepiej znamy możliwości wyboru. Ale czy na pewno? Gdy głęboko przemyślimy nasze potrzeby oraz weźmiemy pod uwagę możliwości finansowe dobra odpowiedź na nasze wątpliwości powinna przyjść bardzo szybko.

Który rodzaj domu uważasz teraz za najlepszy dla Ciebie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu