Projekty,   zaprojektowane przez HOUSE HABITAT

Wielopokoleniowe domy dla rodzin z osobami starszymi

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Własny dom to nie tylko marzenie młodych małżeństw z dziećmi. Seniorzy również coraz częściej wybierają taką opcję, a bogactwo gotowych projektów pozwala każdemu znaleźć idealny dom dla siebie. Może warto połączyć oba marzenia w jedną całość? 

Domy wielorodzinne mają szereg zalet: są częścią tradycji, pozwalają zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i to już na etapie budowy, a także integrują rodzinę. Dziadkowie będą bardzo szczęśliwi gdy okażą się potrzebni przy opiece nad wnukami. Dzieci z kolei nie będą narzekać na nudę i tęsknotę za dziadkami.

Jednak mieszkanie z osobami starszymi pociąga za sobą pewne konsekwencje. Sam dom, musi spełniać ich oczekiwania i potrzeby i być dobrze dostosowany do mieszkańców. Dziś sporządziliśmy dla Was katalog inspiracji zawierający przykłady wspaniałych domów, w których seniorzy będą się czuli doskonale. 

1. Z ciekawą elewacją

Projekty,   zaprojektowane przez HOUSE HABITAT
HOUSE HABITAT

CASA ECOLÓGICA

HOUSE HABITAT

Ten piękny dom z dwuspadowym dachem i uroczą białą elewacją jest prosty i niedrogi w budowie oraz w późniejszej eksploatacji. Został podzielony na dwie osobne strefy, dzięki czemu każda z rodzin ma swoją prywatną część. Istotna jest także część wspólna, przeznaczona do spędzania razem czasu.

Jedną z  najbardziej znaczących korzyści posiadania międzypokoleniowego gospodarstwa domowego jest to, że przyczynia się ono do ułatwienia więzi między członkami rodziny i tworzenia lepszego poczucia wzajemnego zrozumienia się pokoleń.

2. Dom parterowy

Projekty,   zaprojektowane przez The Wee House Company
The Wee House Company

One Bedroom Wee House Patio

The Wee House Company

Dom parterowy wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla rodzin, w których są osoby starsze. Główną zaletą takiego budynku jest brak schodów wewnętrznych – wszystkie pomieszczenia są dostępne na jednej kondygnacji.

Aby wyjść do ogrodu lub na dziedziniec wystarczy pokonać dwa niziutkie schodki i już można cieszyć się pięknem otaczającej dom natury i wspaniałym zielonym trawnikiem. Układ domu w literę L sugeruje wewnętrzny podział na dwie strefy, bardzo wskazany dla rodzin z małymi dziećmi. Pozwala to na odseparowanie głośnych dzieci od osób starszych, które często odpoczywają o różnych porach dnia. 

3. Z bujnym ogrodem

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Zani.arquitetura
Zani.arquitetura

Residência P.D

Zani.arquitetura

Poranna kawa na tarasie w słońcu, wśród żywej i soczystej zieleni i kolorowych kwiatów to przyjemność, którą pokochają także seniorzy. Aby zrealizować te oczekiwania dotyczące sposobu przyjemnego spędzania czasu w domu z ogrodem, trzeba wcześniej dobrze przemyśleć i optymalnie usytuować dom na działce. Warto też zagwarantować dobre widoki przez okna i drzwi balkonowe. I oczywiście, niezwykle ważna jest odpowiednia aranżacja ogrodu, która wymaga sporych nakładów pracy. Warto poprosić o pomoc architekta krajobrazu, który dostosuje odpowiednie gatunki roślin do warunków i nasłonecznienia. 

4. Drewniany dom w otoczeniu przyrody

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Chauvín Arquitectura
Chauvín Arquitectura

CASA AMUI Marayui Country Club

Chauvín Arquitectura

Decydując o bryle budynku, warto pamiętać o kilku kwestiach, które wpływają na energooszczędność domu, a co za tym idzie, obniżają koszty jego utrzymania. Im prostsza bryła, tym tańszy koszt budowy. Dobrze aby dom był na tyle trwały, żeby nie wymagał ciągłych remontów, których koszty mogłyby okazać się za wysokie. Minimalna przewidywalna gwarancja trwałości wszystkich elementów powinna wynosić 25 lat przy odpowiedniej, ale nieuciążliwej konserwacji. 

Wspaniale sprawdzają się naturalne domy drewniane, które cechuje doskonały komfort mieszkania i ekologia. Wspaniale wtapiają się w naturalny krajobraz, co za tym idzie robią wrażenie jakby znajdowały się na zielonym terenie od zawsze. 

5. Dom w stylu wiejskiego ranczo

Przy okazji ostatniego domu należy zauważyć, że wszystkie domy przez nas zaproponowane są usytuowane na ciekawych terenach i pięknych zielonych trawnikach. Położenie budynku jest głównym aspektem, który jest niezwykle ważny dla seniora, spędzającego w domu dużo więcej czasu niż młoda rodzina. Spokojny dom w urokliwej okolicy, świeże powietrze, natura – to wszystko decyduje o atrakcyjności miejsca.

Zdjęcie przedstawia idealny dom wybudowany na obszarach wiejskich, wspaniale nadający się do ucieczki z hałaśliwego miasta. Swoją urodę zawdzięcza urokowi rustykalnej daczy. Więcej takich inspirujących projektów znajdziecie tutaj: Domy rustykalne – najbardziej przytulne i urokliwe!

Który dom podoba Wam się najbardziej? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu