5 przykładów wspaniałych schodów | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3648:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

5 przykładów wspaniałych schodów

Martyna Raduszewska Martyna Raduszewska
Schody dywanowe Hardcube Project Factory od Project Factory Nowoczesny
Loading admin actions …

Schody oprócz swojej naturalnej funkcji komunikacyjnej pełną również rolę reprezentacyjną. Są wizytówką każdego domu i od wieków uznawane są za symbol dobrobytu. Nawet mleczarz Tewje, główny bohater musicalu Skrzypek na dachu śpiewa, że gdyby był bogaty wybudował by wysoki dom, w którym schodów było by od liku i w tym jedne donikąd – tylko na pokaz. Jak pokazuje ten przykład jak i inne z kultury i historii designu schody stanowią ważny element architektoniczny, który odzwierciedla nie tylko styl domu, epoki, ale i charakter jego właściciela.

Obecnie schody możemy wybierać spośród wielu form i materiałów. Które z nich będą funkcjonalne, a przy tym zrobią największe wrażenie na gościach? – przeczytajcie poniżej.

Nowoczesna prostota

Nowoczesne schody dywanowe wykonane z dębu. Hardcube Project Factory od Project Factory Nowoczesny
Project Factory

Nowoczesne schody dywanowe wykonane z dębu. Hardcube Project Factory

Project Factory

Najmodniejsze obecnie są schody dywanowe, bez barierki, sprawiające wrażenie zawieszonych w powietrzu i nadające mieszkaniu nowoczesnego charakteru. Patrząc z boku swoją formą przypominają dywan spływający po niewidocznych stopniach. Od tradycyjnych schodów policzkowych, różnią się tym, że są konstrukcją samonośną tzn. nie posiadają belek policzkowych, do których przymocowane są stopnie, które w klasycznych przykładach przenoszą większość obciążeń. Pomimo swojej prostoty i nie rzadko masywności, są one niezwykle efektowne, a przy tym dobrze wpisują się w aranżację prawie każdego wnętrza.

Na zdjęciu powyżej proste, dywanowe schody, pozbawione zostały typowej balustrady, za to wprowadzono szklaną ściankę łączącą dolny z górnym biegiem schodów. Drewno dębowe, o jasnej barwie zestawiono z bielą ścian i ceramicznej posadzki. Jasny odcień drewna, który sprawił, że konstrukcja wydaje się dużo lżejsza, został dodatkowo wydobyty przez skontrastowanie z głębokim błękitem ściany. Piękne zarysy słojów podkreślają naturalny wygląd drewna. Materiał ten ociepla nowoczesne w formie schody i sprawia, że wnętrze jest bardziej przytulne. Klatka schodowa jest przestronna i jasna, dzięki wprowadzeniu wysokich okien i błyszczącej posadzki, która odbija światło. Jeżeli podobają się Wam się takie nowoczesne schody zajrzyjcie też do Katalogu inspiracji Schody ze szklanymi elementami – 7 przykładów.

Inspirowane secesją

ST470 Schody klasyczne dębowe z ręcznie kutą stalową balustradą / ST470 Classical Stairs with hand-wrought steel balustrades Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od Trąbczyński Klasyczny
Trąbczyński

ST470 Schody klasyczne dębowe z ręcznie kutą stalową balustradą / ST470 Classical Stairs with hand-wrought steel balustrades

Trąbczyński

Przełom XIX i XX wieku to czas kiedy schody nabrały lekkości i stały się dużo bardziej dekoracyjne. Secesja w swoich założeniach dążyła do integracji wszystkich sztuk, a rzeczy codziennego użytku podniosła do rangi małych dzieł sztuki. W tym czasie rozkwitło rzemiosło artystyczne, a szczególną popularność zyskały kute, metalowe balustrady, dekorowane mocno stylizowanymi, fantazyjnie wygiętymi kwiatami i roślinami o długich, skręconych wiciach. Zdjęcie obok przedstawia policzkowe schody, wykonane z dębu projektu TRĄBCZYŃSKI. Piękne, stalowe balustrady wykute zostały ręcznie. Jasne, wygięte, drewniane schody, dekorowane stylizowaną wicią roślinną sprawdzą się w szczególności we wnętrzach w stylu glamour lub w tych inspirowanych stylem Art Nuveau.

Blask ekstrawagancji

Nowoczesne schody, nie tylko po przez fantazyjne dekoracje, ale również przez kolor i fakturę mogą przyciągać wzrok i wzbudzać zachwyt. Wysokiej jakości materiały, blask luster i oryginalna konstrukcja sprawiają, że obok przedstawionych na zdjęciu schodów nie można przejść obojętnie. Stopnie wykonane z jasnego drewna zostały przymocowane za pomocą wsporników do ściany. Wąskie tafle luster tworzą ściankę, ciągnącą się od stopni górnego biegu schodów aż po sam sufit. Również dolny bieg został ozdobiony lśniącym pasami, tym raz sprawiając wrażenie wspierania zawieszony w powietrzu stopni. Schody prowadzą do oryginalnego przedpokoju ze ścianami w barwie miedzi i podłogą wykończoną drewnem.

Z nietypową balustradą

Dom pod Zambrowem Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od EnDecoration Nowoczesny
EnDecoration

Dom pod Zambrowem

EnDecoration

Nawet najzwyklejsze schody mogą nabrać wyjątkowego charakteru dzięki zastosowaniu oryginalnej balustrady. Na zdjęciu obok widzimy betonowe schody ze stopniami z ciemnego drewna, na których tle wybijają się srebrzyste pręty – artystycznie wygięte, metalowe tralki sięgające poręczy górnego biegu schodów. Tuż nad schodami zwisa niezwykły żyrandol przypominający unoszące się w powietrzu bańki mydlane. Całość aranżacji dopełniają delikatne dodatki w postaci lampionów i minimalistycznych doniczek z roślinami.

W egzotycznym stylu

Nadmorski dom. Egzotyczny korytarz, przedpokój i schody od homify Egzotyczny
homify

Nadmorski dom.

homify

O takich schodach mógł marzyć bohater Skrzypka na dachu. Piękne, szerokie, kręcone schody z metalową balustradą. Wyjątkowy charakter tej klatki schodowej został podkreślony dodatkowo za pomocą oświetlenia. Zwisająca w duszy schodów orientalna lampa, zdobiona misternie wykonanym abażurem, nadaje wnętrzu bardzo wytwornego charakteru. Światło przenikające przez oryginalną, metalową oprawę maluje ornamentalny wzór na ścianach i posadzce.

Które schody najbardziej Wam się podobają?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu