Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Línea Paisagismo.Claudia Muñoz

10 wskazówek, jak ozdobić dom storczykami

Anna Solowiej – Homify Anna Solowiej – Homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Piękne, delikatne, kolorowe i niepowtarzalne. Każdy, kto uprawia lub chciałby pielęgnować storczyki wie, że te gatunki kwiatów mogą stworzyć niezwykłą dekorację. Niestety zachowanie ich w pięknym stanie nie jest tak proste, jak w przypadku innych, bardziej odpornych kwiatów. Wymagają troskliwej opieki bez użycia szkodliwych chemikaliów, lecz odwdzięczą się za to swoim urokiem i pięknem. Dziś przedstawiamy Wam 10 wskazówek, jak sprawić, by storczyki rosły długo i zdrowo, a Twój dom stał się dzięki nim przyjemniejszym miejscem. Jesteśmy pewni, że pokochasz te niezwykłe rośliny!

Koniecznie sprawdź nasze wskazówki. Być może zainspirują Cię do zmian we własnym domu!

1. Nie pozwól, by korzenie wychodziły poza doniczkę

Idealnie jest wkopać roślinę w ziemię na głębokość kilku centymetrów. Sprawi to, że korzenie będą zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu staną się mocniejsze i będą lepiej rosły.

2. Wybieraj gliniane naczynia

Glina to materiał bardziej porowaty, dzięki czemu lepiej przewodzi wodę i zapobiega jej gromadzeniu się. Zapobiega tym samym gniciu korzeni! Sami wiemy, że zdarza nam się czasami zbyt mocno podlać nasze rośliny… Z tego powodu unikajmy używania plastikowych doniczek, które nie odprowadzają wody.

3. Odsuń kwiaty od ściany

W ten sposób będą rosły we wszystkich kierunkach i nic nie będzie ich ograniczać. Idealnie byłoby, gdyby wolne miejsce było z każdej strony. Jeśli nie ma takiej możliwości, może warto pomyśleć o zmianie doniczki na inny kształt lub…  powieszenia storczyków pod sufitem?

4. Użyj drewnianych deseczek

Drewniane elementy nie tylko ozdabiają doniczkę, prócz tego zatrzymują wodę na dłużej w pobliżu roślin. Umożliwiają w ten sposób kwiatom korzystanie z wody przez dłuższy czas, jednocześnie zapobiegając gniciu.

5. Przed cięciem wysterylizuj sekator

Delikatnie przytrzymaj sekator nad płomieniem ognia, a po ostudzeniu jest już gotowy do cięcia! Proces ten powtarzaj za każdym razem, kiedy zaczynasz przycinać inny storczyk. Nie tylko sekator lepiej tnie, sterylizacja zapobiega także przenoszeniu się chorób z jednej rośliny na drugą. A tego nie chcemy!

6. Po przycinaniu zadbaj o uszkodzenia

Po skończonej pracy storczyki są osłabione i podatne na uszkodzenia z zewnątrz. Chrońmy je przed owadami i chorobami. Dobrą wskazówką może być użycie cynamonu, który działa jak naturalne lekarstwo.

7. Sprawdź plamy na liściach

Dziwne plamy na liściach alarmują, że nasze storczyki zaatakowały szkodniki! By się ich pozbyć wystarczy wlać do rozpylacza szklankę wody oraz kilka kropli specjalnego detergentu dostępnego w kwiaciarniach. Teraz potrząsamy i rozpylamy na liście. Jeśli problem jest duży i poprzednia metoda nie zadziałała, należy zastosować detergent bezpośrednio na zarażone miejsca. Teraz czekamy 24 godziny i dokładnie zmywamy wodą. Nie dajmy się szkodnikom!

8. Po walce ze szkodnikami zmieńmy doniczkę

Pamiętaj, że naczynie również mogło zostać zaatakowane przez pasożyty! Koniecznie przenieśmy storczyka do nowej doniczki, a poprzednią dokładnie przemyjmy przy pomocy chloru lub innego detergentu.

9. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu

Jeśli zauważyłeś, że liście przybrały bardzo ciemny, zielony kolor, może to oznaczać, że storczyki nie otrzymują wystarczającej ilości światła. Rozejrzyj się za nowym miejscem, najlepiej obok źródła naturalnego, dziennego światła. Odżyją i odwdzięczą Ci się pięknymi kwiatami.

10. Poznaj gatunek swoich kwiatów

To bardzo ważne, by znać dokładną nazwę gatunkową swoich storczyków. Dla wygody możesz zrobić specjalną tabliczkę lub etykietę na doniczkę, szczególnie gdy posiadasz dużo roślin. W tej sposób łatwiej będzie określić odpowiednią pielęgnację lub sposoby walki ze szkodnikami. Każdy gatunek lubi coś innego!

Zobacz też, jak pięknie storczyki zdobią dom:

Projekty,  Zieleń wewnątrz zaprojektowane przez Macedo & Covolo
Macedo & Covolo

Flores Para Decorar

Macedo & Covolo

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Appleyard London
Appleyard London

Pink Double Orchid Plant

Appleyard London

Projekty,  Salon zaprojektowane przez Peter Thomas Interiors
Peter Thomas Interiors

Ceramic accessories

Peter Thomas Interiors
Kto w Was ma w domu storczyki?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu