Jak urządzać, żeby lepiej spać? | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Jak urządzać, żeby lepiej spać?

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Śródziemnomorska sypialnia od ROSA PURA HOME STORE Śródziemnomorski
Loading admin actions …

Zdarza się, że w małych mieszkankach lub kawalerkach nie mamy wydzielonego miejsca na oddzielną sypialnię. Nie możemy odseparować strefy spania i relaksu od strefy dziennej lub pracy. Jest to nie lada problem, zwłaszcza dla tych, którzy cenią sobie spokój lub po prostu nie potrafią dzielić tych wszystkich funkcji w jednym pomieszczeniu. 

Sypialnia powinna być oazą spokoju. Pokojem, w którym zapominamy o obowiązkach, a w którym wypoczywamy i oddajemy się pasji czytania książek lub wieczornym pielęgnacjom. Czym jesteśmy starsi i bardziej zabiegani, tym bardziej doceniamy to pomieszczenie, chcąc nadać mu wyjątkowego znaczenia i wyglądu. Zatem aranżacja wnętrza sypialni, powinna być przemyślana w taki sposób, by sprzyjała swojemu przeznaczeniu. W tym artykule podpowiemy Wam jak urządzić pokój, w którym sen będzie prawdziwą, pełną regeneracją po i przed każdym zwariowanym dniem w tygodniu.  

Inne ciekawe wystroje sypialni zobaczycie w Katalogi Inspiracji Jaki kolor do sypialni wybrać? 10 podpowiedzi. Zapraszamy!

Unikaj nadmiaru rzeczy

Engel & Völkers Bodrum Nowoczesna sypialnia od Engel & Völkers Bodrum Nowoczesny
Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Engel & Völkers Bodrum

Sypialnia powinna sprzyjać zmysłom, które powodują, że nie rozpraszamy się i nie odwracamy uwagi od procesu wyciszenia i zasypiania. Dlatego sypialnie powinny być jak najmniej zagracone. Nowoczesne urządzanie rządzi się prawem minimalizmu, nawet w stylach, które mają być z założenia przytulne i obfitować w tkaniny, wzory i ciekawe faktury. To jednak zaś nie wyklucza oszczędności w meblach lub wiszących na ścianie dodatkach, na przykład obrazach, plakatach i tak dalej. W sypialni, o ile to możliwe, powinno znaleźć się jedynie łóżko, stoliki nocne, szafa lub komoda, ewentualnie fotel. Zrezygnuj z niepotrzebnych półek na bibeloty, które zbierają kurz.

Baw się światłami

W tym pokoju światła są niezwykle ważne. Oprócz tego głównego, które oświetla całe pomieszczenie, powinniśmy zaplanować cały szereg innych funkcjonalnych i dekoracyjnych. Niezbędne jest światło przy łóżku do czytania, które mamy na wyciągnięcie ręki także w razie nagłej pobudki w środku nocy. Światło dekoracyjne może pojawić się w postaci bardzo modnych ledów, widocznych na powyższej fotografii pod sufitem, przy podłodze lub kinkietów w różnej postaci, nie tylko nad naszymi głowami. Także kolor światła jest bardzo znaczący. Wybierajmy te ciepłe, żółte odcienie, a jeśli chcemy zaszaleć i zmienić nasz pokój w romantyczny kącik dla dwojga, możemy pokusić się o kolor. Mogą to być kolorowe żarówki lub transparentne, barwne abażury. Abażury mogą też rozpościerać światło w przeróżne wzory, które będą grały światłocieniami niezwykłe role. Myślmy szeroko i kreatywnie na temat oczywistych potrzeb w naszym domu, a przyjdą nam do głowy niedrogie, acz nietuzinkowe rozwiązania, których pozazdroszczą nam profesjonaliści!

Stwórz rytuały, które Cię wyciszą

Piękny kubek gorącej herbaty, dobra książka, świeża pościel, lekka gimnastyka. To tylko nieliczne przykłady tego w jaki sposób możemy umilić sobie zasypianie. Pielęgnacja ciała także wchodzi w grę, szczególnie dla pań. Nic tak nie cieszy i satysfakcjonuje jak dobrze zakończony dzień z uwzględnieniem wykonania wszystkich prozdrowotnych założeń.

Unikaj bałaganu

Ten punkt jest chyba najważniejszy z całej listy. Bałagan w domu ogólnie powoduje frustracje i konflikty w rodzinie. Po co więc narażać się na niepotrzebne, bezsensowne stresy, kiedy codzienne poświęcenie kilkunastu minut na pozbieranie ubrań, odkurzenie podłogi lub mebli odejmie nam powodów do zmartwień. To ma związek także z naszą pierwszą radą. Im mniej rzeczy, tym mniej powierzchni do sprzątania. Bałagan nie pozwoli nam zasnąć w pełni zrelaksowanym i bez wyrzutów sumienia, chyba że jesteśmy już na tyle znieczuleni na sytuację chaosu nas otaczającego, ze nie zauważamy problemu. W takim wypadku należy się zdystansować, postanowić poprawę i następnie odkryć nową jakość życia w czystym domu. Jak to zrobić, przeczytajcie w 7 łatwych sposobów na utrzymanie porządku w domu!

Używaj łóżka tylko do relaksu

Łóżko powinno być świętością i kojarzyć nam się jedynie z dobrym snem. Żadnych innych funkcji nie powinniśmy mu przypisywać. Praca, oglądanie telewizji, korzystanie z social mediów na smartfonach, tabletach i komputerach skutecznie odwracają naszą uwagę od rytuału przejścia w zdrowy, regeneracyjny sen. Nie zapraszajmy do niego naszych czworonożnych pupili. Stwórzmy wyłączność na ten mebel.

Zasady feng shui

Our photoshoot of apartment design by Domaga Architects Eklektyczna sypialnia od Ayuko Studio Eklektyczny Drewno O efekcie drewna
Ayuko Studio

Our photoshoot of apartment design by Domaga Architects

Ayuko Studio

Feng shui to wytyczne, które mają za zadanie pomóc nam urządzić pomieszczenie tak, by jakość mieszkania w nim była jak najwyższa, nie tylko w praktycznych względach, ale też metafizycznych. Stosowanie zasad feng shui tworzy harmonię, która podświadomie działa na nasze zmysły, które to z kolei powodują, że lepiej wypoczywamy w sypialni. Oto najważniejsze z nich: 

1. Łóżko powinno być podstawione wezgłowiem pod ścianą,  

2. właściciele powinni mieć swobodny dostęp do łóżka z dwóch stron,  

3. łóżko powinno mieć przytulną oprawę w postaci miękkich tkanin i poduszek jak na przykładzie Ayuko Studio

4. na podłodze w sypialni nie powinno zabraknąć miękkiej wykładziny, dywanu lub przynajmniej małych dywaników, położonych przy dwóch bokach łóżka, dla pierwszego, ciepłego kontaktu stóp z podłożem po wyjściu z łóżka 

5. pościel powinna być nowa lub używana wcześniej jedynie przez nas 

6. lustro w sypialni rozbudza namiętność 

7. powinniśmy unikać nadmiaru roślin w sypialni, które metaforycznie konkurują z mieszkańcami o energię. Jedna, lekka roślina to w zupełności wystarczający, naturalny akcent w tym pokoju.

Jakie rady dodalibyście do naszego zestawienia, na dobry wypoczynek w wymarzonej sypialni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu