Projekty,   zaprojektowane przez Lamco Design LTD

7 trików, aby prasowanie przestało być katorgą

Aśka Warchał Aśka Warchał

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Niektórzy uwielbiają prasowanie. Precyzyjne i powolne ruchy ich relaksują, lubią przy okazji posłuchać ulubionych płyt czy obejrzeć serial. Inni, cóż… nazywając rzeczy po imieniu: nienawidzą prasowania! Niestety wymogi miejsc pracy nie przeważnie nie pozwalają pojawiać się w wymiętym ubraniu. Poza tym brak entuzjazmu w kwestii prasowania, nie oznacza wcale, że lubimy wyglądać niechlujnie. Na szczęście wszystkiego można się nauczyć, nawet lubienia domowych obowiązków! Dzięki dzisiejszemu artykułowi, macie szanse odczarować prasowanie i wyeliminować te jego aspekty, które teraz sprawiają, że za nim nie przepadacie. 

Zaciekawieni? Zapraszamy do lektury!

1. Żelazko w doskonałym stanie

Projekty,  Gospodarstwo domowe zaprojektowane przez homify

Chirurg, cieśla, elektryk czy mechanik muszą utrzymywać swoje narzędzia w idealnym stanie, bowiem inaczej spartaczyliby robotę. Stan przedmiotu będzie miał wpływ na ostateczny efekt ich działania – z żelazkiem nie jest inaczej! 

Najważniejsza kwestia to usuwanie kamienia, który gromadzi się na żelazku przez parę wodą, pomagającą nam w prostowaniu trudnych fałd. Jeśli będziemy przecierać ściereczką żelazko po każdym prasowaniu, unikniemy okropnej sytuacji, kiedy śpieszymy się do pracy, chcemy przygotować na wyjście czarne ubranie, a tutaj zostaje na nim biała smuga kamienia…

2. Przestronne miejsce do prasowania

Co często najbardziej odrzuca nas od prasowania? Brak miejsca! Przygotowanie przestrzeni, w której będzie nam po prostu wygodnie jest bardzo ważne. Możemy zwrócić się do architekta wnętrz, by w naszej szafie zamontował rozkładaną deskę, możemy też po prostu wykorzystywać jadalniany stół, po uprzednim jego wyczyszczeniu oraz zabezpieczeniu. Miejsce do prasowania powinno być dobrze oświetlone, musimy widzieć, co robimy! Łatwy dostęp do muzyki zdecydowanie uprzyjemni domowy obowiązek.

Dojrzycie, gdzie prasują mieszkańcy tego uroczego domu?

3. Wiedza podstawowa

Mamy czyste żelazko, mamy wygodne miejsce do prasowania, teraz czas pomówić o ustawianiu odpowiedniej temperatury. Kto nigdy nie stopił sobie ulubionej bluzki, ten niech pierwszy rzuci kamień… Delikatne tkaniny prasujemy z użyciem niższych temperatur, szczególną uwagę zachować należy przy sztucznych materiałach oraz nadrukach. Najlepiej wszystko prasować wywinięte 'na drugą stronę' – oszczędzimy sobie wiele nieprzyjemności.

4. Garść istotnych drobiazgów

Podczas prasowania ważne będą detale: zapięcie suwaka czy guzików, by ubranie przybrało swój zwyczajowy kształt, usunięcie wszelkich etykiet, nieprasowanie metek, które mogą się stopić… Najwięcej uwagi poświęćmy jednak sprawdzaniu, czy nie mamy na ubraniu żadnej plamy – zaprasowana już tak łatwo nie zejdzie.

5. Ubranie ubraniu nierówne

Każda część garderoby i każda tkanina ma swoje szczególne właściwości, wszystkiemu po kolei trzeba nauczyć się stawić czoła. Na przykład jedwab musi być prasowany w niskiej temperaturze, na mokro i na drugą stronę. Wełnę z kolei należy starać się układać poziomo w celu zapobiegania deformacji, najlepiej prasując ją przez delikatnie wilgotny, cienki ręcznik.

Oprócz delikatność tkaniny istotna będzie tez konstrukcja poszczególnych elementów odzieży. Niełatwo prasuje się koszule, zacząć należy od najtrudniejszych elementów: mankietów i kołnierzyka, a reszta pójdzie z górki. Spodnie zaczynamy prasować w talii, aby potem przejść szybko do nogawek.

6. Rozwieszać pranie z głową

Główna zasada w zarządzaniu czasem? Optymalizacja! Zanim zabierzemy się za prasowanie, nasze wyprane ubrania musimy wysuszyć. Tutaj otwiera się przed nami ogromne pole do ułatwienia sobie życia podczas prasowania. Rozwieszajmy pranie z głową! Po pierwsze, od razu wyciągnijmy je z pralki, im dłużej w niej leży, tym bardziej się mnie. Przed powieszeniem każdą z rzeczy energicznie strzepujmy, dzięki czemu niektóre ubrania mogą nawet potem nie wymagać prasowania. Dobrym sposobem jest również posiadanie pralko-suszarki.

Też macie problem z umiejscowieniem pralki? Ten artykuł Wam pomoże w podjęciu decyzji: Mało miejsca na pralkę? Mamy na to sposoby!

7. Wystrzegaj się podwójnej pracy

Projekty,  Garderoba zaprojektowane przez Lamco Design LTD
Lamco Design LTD

White walk in wardrobe

Lamco Design LTD

Cały nasz wysiłek podczas prasowania na nic się nie zda, jeśli nie będziemy przywiązywać wagi do przechowywania naszych ubrań. Jak mówi przysłowie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, a zatem powieśmy łatwo gnące się rzeczy na wieszakach, dokładnie złóżmy pozostałe. Nie przeładowujmy półek i wieszaków, do wszystkiego miejmy dostęp. Wtedy chronimy się przed poczuciem zupełnej bezcelowości czynności, którą może teraz zaczynamy lubić coraz bardziej…

Jeśli projektowanie garderoby oddamy w ręce sprawdzonego architekta bądź architektki wnętrz, to z pewnością nie będziemy musieli przejmować się pomiętymi na nowo ubraniami!

Czy prasujecie wszystkie Wasze ubrania?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu