Ciemne kolory w małym pokoju? To może się udać! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Ciemne kolory w małym pokoju? To może się udać!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Cegła w mieszkaniu Nowoczesne okna i drzwi od Za murami za dachami Nowoczesny
Loading admin actions …

Z reguły małe pokoje próbujemy jak najbardziej rozjaśnić, używając bieli, pastelowych odcieni i dużej ilości światła. Czasem chcielibyśmy pokryć ściany ulubionym lub wymarzonym kolorem, a wielkość pokoju nie powinna nas od tego powstrzymać. Jeśli koniecznie chcemy, aby wnętrze danego pomieszczenia było spowite mroczną barwą, to pamiętajmy o kilku zasadach, które pomogą nam uniknąć optycznego pomniejszenia. 

Ciemne kolory mają to do siebie, że po prostu nie odbijają światłą, przez co całe wnętrze wygląda na mniejsze. Jednak możemy się uchronić przed takim rezultatem wybierając odpowiedni odcień i jego nasycenie, dobierając meble, które będą tworzyć kontrast z ciemną ścianą, dodając ciekawą sztukę, wybierając jasną podłogę, podkreślając okna oraz dobierając dodatki, które pomogą stworzyć nastrój w pokoju. Jak zabrać się za ciemną aranżację małego wnętrza?

Wybierz odpowiedni odcień

Wszystkie kolory, również te ciemne, występują w różnych odcieniach. Jeśli chcemy zdecydować się na ciemną barwę w małym pomieszczeniu, to powinniśmy dopasować do niego odpowiedni odcień – czasem jego intensywność może być zbyt przytłaczająca dla wnętrza. Jeśli nie chcemy zrezygnować z koloru, ale boimy się, że pomieszczenie będzie wyglądało na mniejsze niż jest w rzeczywistości, sięgnijmy po mniej nasycony odcień. Pamiętajmy też, że odpowiednie proporcje mogą zdziałać cuda – przy ich dobrym zastosowaniu nawet czerń w małym wnętrzu będzie się prezentować znakomicie. Wystarczy, że skontrastujemy ją z jasną barwą, która pokryje np. drugą ścianę.

Dodaj meble, które będą się uzupełniać z ciemnym kolorem

Wszyscy wiemy, że w małych pomieszczeniach powinniśmy używać tylko jasnych kolorów, ciepłych barw i różnych odcieni pasteli. Jednak jeśli zamarzy się nam intensywny lub naprawdę ciemny kolor, to nie powinniśmy się przed jego realizacją wzbraniać. Czym możemy takie barwy zneutralizować? Oczywiście jasnym kontrastem! Jeśli do ciemnych ścian dołączymy równie ciemne meble, to generalnie pomieszczenie wyjdzie dość przygnębiająco i lepiej, żebyśmy z tej opcji zrezygnowali. Ciemne kolory, szczególnie w małych pomieszczeniach, powinniśmy uzupełnić ich przeciwnikami – meble w jasnych barwach, naturalne drewno – sprawdzą się wyśmienicie! Dzięki temu unikniemy nie tylko przygnębiającej atmosfery, ale też kolorystycznej monotonii. 

Trochę sztuki

W ciemnych i małych wnętrzach uwagę powinny przykuwać dekoracje i ozdoby, które będą stanowić opozycję względem mrocznych ścian. Rozproszą nieco ciemną barwę i dzięki temu całość będzie się prezentować niemalże jak w galerii sztuki. Jednak pamiętajmy, że jeśli chcemy zawiesić obraz utrzymany w ciemnych barwach na czarnej lub intensywnej kolorystycznie ścianie, to powinien on mieć jasną ramę, a najlepiej być otoczony jasnym pasmem, które pozwoli rozgraniczyć dzieło sztuki i ścianę. W innym przypadku mogą się one zlać ze sobą. 

Odpowiedni kolor podłogi

Industrialna kuchnia od homify Industrialny

W zestawieniu z ciemnymi ścianami, podłoga powinna być utrzymana w jaśniejszym tonie, aby całość nie zlała się nam w jedną, mroczną przestrzeń. Nie musi to być od razu biel, ale nawet delikatne odcienie szarości mogą już zdziałać cuda. W ten sposób światło będzie odbijane od podłogi, a pomieszczenie przestanie wydawać się takie małe. Do dyspozycji mamy wiele materiałów, od drewna przez wykładziny po kafelki. Wszystkie występują w różnych barwach, więc nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniego koloru. Jednak o czym musimy pamiętać w przypadku intensywnych barw – nie mieszajmy ich ze sobą! Mocne ściany nie idą w parze z intensywną podłogą.

Dekoracja okien

Cegła w mieszkaniu Nowoczesne okna i drzwi od Za murami za dachami Nowoczesny
Za murami za dachami

Cegła w mieszkaniu

Za murami za dachami

Okna, które są głównym źródłem naturalnego światła, zawsze powinny być odpowiednio wyeksponowane, szczególnie w małych wnętrzach. Jeśli nasza aranżacja opiera się na ciemnych lub bardzo intensywnych kolorach, to okna powinny być przyozdobione w jasnych barwach – tak, żeby stanowić kontrast względem mocnych ścian. Możemy skusić się na delikatną biel albo po prostu pożegnać się z firankami i zasłonami (szczególnie tymi ciężkimi), na rzecz rolet. Jeśli żyjemy z dala od szumu miasta i dociekliwych oczu sąsiadów, to możemy też zrezygnować z firanek – sam kwiatek stojący w oknie będzie się pięknie prezentował.

Nie wiecie, jak zabrać się za upiększanie okna? Sprawdźcie w tym artykule: Najlepsze pomysły na ciekawe dekoracje okien!

Odpowiednie dodatki

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dodatki i dekoracje tworzą niepowtarzalną atmosferę i potrafią diametralnie odmienić charakter wnętrza. Jeśli w małym pomieszczeniu stawiamy na ciemne ściany, to dodatki powinny je rozjaśnić. Oprócz tego, pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu – im więcej światła, tym lepiej! Możemy też podkreślić wszelkie dekoracje instalując dodatkowe lampki – dzięki temu skupimy uwagę właśnie na dekoracjach, a reszta aranżacji będzie dla nich eleganckim tłem.

Co jeszcze dodalibyście do tej listy trików?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu