Zaprojektuj otwartą przestrzeń jak ekspert! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Zaprojektuj otwartą przestrzeń jak ekspert!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Nowoczesna kuchnia od INpuls interior design & architecture Nowoczesny
Loading admin actions …

Od początku lat dwutysięcznych bardzo popularne stało się projektowanie mieszkań i domów, które pozbawione są podziału między pomieszczeniami kuchennymi i salonowymi. Współcześni deweloperzy nie budują już mieszkań z oddzielną kuchnią, tym bardziej bez okna, jak to miało miejsce za czasów PRLu. Standardem stały się pokoje dzienne z aneksem kuchennym, dzięki czemu oszczędza się sporo miejsca, eliminując ścianki działowe i tworzy, przynajmniej jedną, większą przestrzeń, która niewątpliwie pożądana jest przez właścicieli małych mieszkań lub kawalerek. 

Skoro mamy jeden pokój to ważne jest, by wszystko do siebie pasowało. Jest to trudniejsze zadanie z punktu widzenia urządzania wnętrz, gdyż musimy znaleźć złoty środek i zasymilować pomieszczenia o innym przeznaczeniu, w jedną całość.  

Jakimi sposobami można zaakcentować, wyróżnić lub oddzielić poszczególne strefy, na przykład kuchenną od wypoczynkowej lub telewizyjnej? W tym artykule dajemy Wam 8 gotowych podpowiedzi jak to zrobić.  

Więcej takich przestrzeni znajdziecie w Katalogu Inspiracji 7 świetnych aranżacji salonu z aneksem kuchennym! Zapraszamy!

Sofa

Pierwszym pomysłem na oddzielenie strefy wypoczynku od każdej innej jest ustawienie sofy na środku pokoju. Nowoczesne urządzanie odchodzi od mitu, który głosi, że meble powinny stać pod ścianą. Kanapa może być umowną granicą między salonem, a na przykład kuchnią. W ten sposób stworzymy wizualnie nie tylko dwie przestrzenie, ale też wyeksponujemy piękny mebel.

Regał

Umowną ścianą w otwartych pomieszczeniach może być regał z półkami na przestrzał, jak na powyższej propozycji. Takie granice są niezwykle praktyczne, służą ekspozycji pięknych przedmiotów lub książek, a ażurową konstrukcją nie zabierają zbytnio miejsca, wrażenia przestrzeni oraz nie zamykają dopływu światła do dalszych miejsc w pokoju. Regałem można zgrabnie oddzielić, na przykład salon od sypialni.

Dywany

Kolejnym pomysłem na zaznaczenie stref jest wyróżnienie ich dywanami. To one mogą być podstawą dla ławy kawowej bądź stołu i wytyczać centrum salonu lub jadalni. Takim akcentem może być też oświetlenie, których podłączenia należy wcześniej bardzo skrupulatnie przemyśleć jeśli montujemy je w wielofunkcyjnych pomieszczeniach. Oświetlenie sufitowe tak samo jak dywany planujemy nad centralnymi punktami stref, które przewidujemy. 

Ciekawe propozycje zobaczycie w Oświetlenie sufitowe – 9 olśniewających przykładów!

Wyspa kuchenna

Najpopularniejszym sposobem na wizualne oddzielenie kuchni od pokoju jest zbudowanie naprzeciwko aneksu, wyspy kuchennej. Taki przydatny mebel jest jakby zamknięciem przestrzeni kuchni, a od strony salonu, dzięki krzesłom lub hokerom może pełnić funkcję barku lub stołu kuchennego. Jeśli na wyspie mamy płytę grzewczą, dodatkowym podziałem, tym razem przy suficie, będzie okap jak na powyższym przykładzie INpuls. Jeśli jeszcze bardziej zechcemy oddzielić te dwie strefy, zamontujmy obok niego wiszące pod sufitem półki, które razem z wyspą dadzą wrażenie oddzielnej, zamkniętej od podłogi do sufitu ściany w kuchni, do której jednak można spoglądać z salonu.

Panel

Innym ciekawym pomysłem może być zamontowanie specjalnej ścianki, którą można nazwać panelem. Wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych ze względu na swą lekkość, ale może to być też drewniana konstrukcja. Ważne, by takie elementy były jak najbardziej ażurowe i cienkie, by nie zabierały niepotrzebnie dużo miejsca. Dowolność wzorów otworów może być świetną okazją do oryginalnego ozdobienia całego wnętrza. Wystarczy spojrzeć na powyższy przykład gdzie przestrzeń biurowa oddzielona lub ukryta (jak kto woli) została białą ścianką z otworami, przypominającą lekką, haftowaną chusteczkę.

Podłogi

Bardziej inwazyjnym sposobem na podział pomieszczeń jest zaplanowanie dwóch różnych materiałów na podłogę. Tak też robi się w salonach z aneksem kuchennym, gdzie pod szafkami decydujemy się na położenie płytek. Staramy się wtedy geometrycznie wydzielić przestrzeń na posadzce tak, by nie kolidowało to z naszymi wrażeniami piękna symetrii. Kolor kafli może być kontrastowy do reszty, lub jak najbardziej ją przypominający. W sklepach można dostać płytki imitujące drewno, jednak planując takie rozwiązanie miejmy na uwadze, że przy tego typu połączeniach, każdy ton różnicy może zniweczyć ogólny wygląd podłogi w całości.

Kolory ścian

Wyróżnienie kolorów ścian lub materiałów jakimi są pokryte, to następna z wielu opcji na wizualny podział przestrzeni. Pięknym przykładem jest powyższa propozycja, która uwydatnia i nadaje głębi mieszkaniu w części kuchennej. Pomieszczenie jest całkowicie otwarte, a dodatkowego umownego podziału dodają tu dwa pilastry, lekko wychylające się ze ścian ku wnętrzu. 

Odrębnym kolorem ściany można wyznaczyć też pewną funkcję w innym, nawet niedużym pokoju. Jedna ściana pomalowana, na przykład farbą tablicową do której przylega biurko, może być w sypialni dziecka widoczną strefą pracy i nauki.

Inaczej

Oryginalnym pomysłem, który chcieliśmy na koniec pokazać jest podział dużego pokoju na strefę wypoczynku i strefę kominkową… stalowymi rurkami. To rozwiązanie na stałe, które zastępuje ścianę lub wspomniany wcześniej panel. Jeśli interesuje nas taki sposób, równie dobrze mogą to być drewniane filary lub ściana z gałęzi bambusa. Cokolwiek nietuzinkowego przyjdzie nam do głowy!

Który sposób wybralibyście dla siebie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu