Remont kuchni? Tak łatwo go zaplanujesz!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Küche Modern und Altholztheke, ZABOROWSKI ** Kreativer Innenausbau ZABOROWSKI ** Kreativer Innenausbau Nowoczesna kuchnia
Loading admin actions …

Remont każdego pomieszczenia wymaga odpowiedniego planowania, a już szczególnie w przypadku pomieszczeń o typowo użytkowej funkcji. Czasem po prostu chcemy coś zmienić w wystroju, jesteśmy znudzeniu starą aranżacją, niektóre elementy wymagają naprawy, są już przestarzałe i zużyte. Remont, który w dodatku będzie ekonomiczny w wykonaniu, to zadanie wymagające przemyślenia. Przede wszystkim musimy się zastanowić, co tak naprawdę chcemy zmienić, co nam przeszkadza i jaki efekt końcowy chcielibyśmy uzyskać. Wymaga to również sprawdzenia dostępności materiałów, jakie chcemy wykorzystać, aby nasze urządzanie kuchni nie trwało w nieskończoność!

Pomyśl, czego potrzebujesz

Dom jednorodzinny w Redzie , PracowniaPolka PracowniaPolka Skandynawska kuchnia
PracowniaPolka

Dom jednorodzinny w Redzie

PracowniaPolka

Skoro zabieramy się za remont kuchni, oznacza to, że coś nam nie pasuje w jej aktualnym stanie. Może meble są już stare, sprzęt wymaga wymiany na nowszy model, posadzka zaczyna się ruszać, a ściany są oblepione tłuszczem? To najczarniejszy scenariusz, ale każdy z nas wie, że pomieszczenia funkcyjne, takie jak kuchnia, czy łazienka, wymagają renowacji co jakiś czas – ze względu na dużą wilgotność powietrza, częste używanie i styczność z wodą, czy gorącą parą wodną. Nie zawsze musimy wymieniać całą kuchnię, czasem wystarczy odnowienie ścian, czy posadzki. Zanim przejdziemy do remontu, powinniśmy przemyśleć, czego dokładnie potrzebujemy. Jeśli planujemy tylko wymianę mebli, nie będziemy musieli angażować w to żadnych fachowców, ale już w przypadku posadzki – raczej tak. Jak wiadomo na dobrych specjalistów trzeba zawsze poczekać, bo mają napięty terminarz – a nie chcielibyśmy tkwić w środku remontu podczas np. świąt. 

Ta urocza kuchnia widoczna na zdjęciu została wykonana przez pracowniapolka.

Znajdź odpowiednich fachowców

Wielu z nas tkwi w przekonaniu, że wszystko możemy zrobić samodzielnie, zaś z drugiej strony znajdują się Ci, którzy uważają, że do wszystkiego potrzebują odpowiedniego fachowca. Jeśli połączymy te dwa podejścia, otrzymamy złoty środek, który pomoże nam nieco zaoszczędzić, ale uzyskać pożądany efekt. Niektóre czynności, jak składanie mebli, czy podłączanie lodówki, oczywiście jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, ale już w przypadku instalacji gazowej, czy elektrycznej, warto poczekać na specjalistę. To samo dotyczy np. kładzenia kafelkowej posadzki. Jak znaleźć odpowiedniego fachowca? Ogłoszeń jest wiele, ale najlepiej sprawdzą się osoby z polecenia, które wykonywały podobną usługę u naszych znajomych. Jeśli nikt z naszych przyjaciół nie przeprowadzał w ostatnim czasie remontu, to przeszukując fora z opiniami będziemy w stanie znaleźć odpowiedniego fachowca, który wykona pracę solidnie i adekwatnie do ceny.

Schemat projektu

Orford | A classic country kitchen with coastal inspiration Davonport Klasyczna kuchnia Drewno
Davonport

Orford | A classic country kitchen with coastal inspiration

Davonport

Zanim przystąpimy do remontu powinniśmy mieć schemat projektu, jaki chcemy wprowadzić w życie. Odpowiednie planowanie przyda nam się, jeśli nie chcemy, aby remont trwał w nieskończoność. Jest to logiczne podejście do urządzania, które w przypadku, gdy wymieniamy posadzkę, malujemy na nowo ściany, ustawiamy meble w innej konfiguracji – zaoszczędzi nam wiele pracy, czasu i pieniędzy! Wszystkie działania powinniśmy wykonywać krok po kroku, a nie symultanicznie – dzięki temu unikniemy chaosu i zbędnego bałaganu. 

Blaty

Blaty są tą częścią kuchni, która jest chyba najbardziej eksploatowana w każdym domu. Musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, wodę i środki chemiczne, a do tego oczywiście powinna się ładnie prezentować. Blaty zazwyczaj dobieramy osobno do aneksu kuchennego i mamy tutaj całą paletę barw oraz materiałów z jakich mogą być wykonane. Jeśli w trakcie remontu, chcemy zmienić blat, to tak naprawdę nie ma znaczenia na jakim etapie prac go dodamy – wystarczy, że szafki dolne będą już ustawione w odpowiednim miejscu.

Meble

Wybór mebli jest chyba najprzyjemniejszym zadaniem, jakie nas czeka podczas remontu kuchni. Tak naprawdę myśląc o zmianie wystroju kuchni, już zaczynamy sobie wyobrażać właśnie aneks kuchenny. Czy będzie to kuchnia w stylu angielskim z białymi meblami, pełnymi witrynek i ozdobnych, ale szykownych detali, czy może kuchnia nowoczesna, błyszcząca i gładka? W zależności od stylu w jakim chcemy urządzić kuchnię, mamy do wyboru naprawdę sporo różnych mebli. Możemy również skusić się na meble na wymiar, które są droższe, ale z pewnością będą odpowiadać naszym potrzebom.

Podłoga

Wybór podłogi do kuchni może sprawić nieco kłopotów, ponieważ musimy pamiętać, że będzie ona narażona na wysoką wilgotność powietrza, kontakt z wodą i… tak naprawdę musi być gotowa na wszystkie kulinarne wypadki – rozgrzana patelnia, tryskający olej… Do wyboru mamy przede wszystkim kafelki, beton, terakotę i drewno. Jeśli planujemy remont kuchni i chcemy zmienić również podłogę, to właśnie od tego elementu powinniśmy zacząć cały remont. Kilka przykładów na ciekawe podłogi do kuchni znajdziecie w tym artykule: 11 pomysłów na podłogę w kuchni!

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas remontu kuchni?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu