Projekty,  Salon zaprojektowane przez SA&V - SAARANHA&VASCONCELOS

Klimatyzacja w domu: Czas na powiew świeżego powietrza!

Aśka Warchał Aśka Warchał

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Co roku w lecie zaskakuje nas fala upałów… do teraz! Odrobina planowania i zanim lato rozgości się na dobre, możemy już mieć w domu klimatyzację, nie obawiać się temperatur przekraczających 30 stopni Celsjusza. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby wybrać się na plażę, albo chociaż do lasu, jednak nie każdy może sobie pozwolić na urlop w tym najgorętszym okresie. Warto pomyśleć o klimatyzacji zwłaszcza, jeśli na wakacje zostajecie w mieście, a Wasze sypialnie znajdują się na poddaszu – to tam robi się najbardziej upalnie. Klimatyzacja nie polega tylko na chłodzeniu powietrza. Może również je ogrzewać, a oprócz tego je oczyszcza, osusza lub nawilża. Cyrkulacja powietrza będzie tutaj istotnym aspektem.

Czy klimatyzacja jest dla Was? Oczywiście ma ona swoje wady i zalety. W dzisiejszym Katalogu Inspiracji przygotowaliśmy dla Was garść informacji, które pozwolą Wam podjąć decyzję biorąc pod uwagę Wasz budżet, okoliczności i zdrowie.

Główne zalety I

Klimatyzacja ma ogrom zalet, które z pewnością docenimy w gorące, letnie dni.

Określenie temperatury - to bardzo wygodne, moc dostosowywać temperaturę otoczenia do woli. Taką możliwość daje nam dobre samopoczucie, sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni. Docenimy ją zwłaszcza w sypialniach, gdzie wcześniej skwar powodował problemy z zasypianiem. Jeśli pracujemy w domu, to również w naszym biurze lub gabinecie powinna znaleźć się klimatyzacja – inaczej o koncentrację będzie trudno. Liczne badania potwierdzają związek między temperaturą otoczenia i wydajnością.

Wiele funkcji – jak wspomnieliśmy już powyżej, klimatyzacja to nie tylko chłodzenia powietrza. Może posiadać ona wiele innych, ważnych funkcji. Filtrowanie powietrza i kontrola wilgotności szczególnie popularne opcje dodatkowe. Klimatyzacja może pomóc osuszać powietrze, co docenią mieszkańcy domów wilgotnych.

Główne zalety II

Umiarkowane korzystanie z klimatyzacji może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, ponieważ system oczyszcza powietrze cyrkulujące po naszych wnętrzach. Klimatyzacji może zatem zniwelować zanieczyszczenia powietrza i wszelkie ryzyko, które mogłoby zagrozić naszemu organizmowi. Oczywiście nie wolno przesadzić! Od zbyt mocnej klimatyzacji w samochodzie czy biurze niejeden się już pochorował – w domu nie powinno to mieć miejsca.

Korzyści dla budynku – zainstalowanie klimatyzacji może dużym atutem dla budynku, ponieważ przedłuży jego żywotność. Obecnie mieszkania są budowane w z jak najbardziej szczelną izolację możliwie, aby ograniczyć do minimum straty ciepła. Izolacja skraca oddech budynków, utrudniając im pozbywanie się wilgoci, bakterii, grzybów… Klimatyzacja pozwoli im na nowo oddychać pełną piersią.

Wady

Niektórzy ludzie podchodzą do tematu klimatyzacji niechętnie. Dlaczego?

Problemy zdrowotne – to jak to jest? Czy klimatyzacja ma pozytywny czy negatywny wpływ na zdrowie? Niestety nie jest ona rozwiązaniem dla każdego, nie zalecamy jej instalacji w domach zamieszkałych przez ludzi cierpiących na choroby układu oddechowego. To dlatego, że zmiany spowodowane sztucznym obiegiem powietrza mogą mieć szkodliwy wpływ na ich zdrowie.

Ograniczony budżet – koszt systemu klimatyzacji będzie się zmieniać w zależności od rodzaju wybranego sprzętu. Najlepiej skontaktować się z profesjonalistą, jaki system będzie najbardziej odpowiedni do naszego domu. Jeśli ogranicza nasz budżet możemy zdecydować się na jeden klimatyzator w najbardziej 'krytycznym' punkcie, zamiast próbować kontrolować temperaturę w całym wnętrzu.

Wydatki w przyszłości – technologii wymaga konserwacji, mniej lub bardziej regularne. Klimatyzacja nie jest wyjątkiem i jej konserwacja jest niezbędna, by mogła długo nam służyć. Czasem lepiej wydać więcej na sam sprzęt, w którego cenie będzie serwis przez określony okres czasu.

Wybierz najlepszą klimatyzację dla rozpatrywanej przestrzeni

Właściwy wybór systemu klimatyzacji jest nierozerwalnie związany z wielkością przestrzeni, gdzie będzie on zainstalowany, jego orientacją oraz rozmieszczeniem mebli. W zależności od tego klimatyzator będzie zużywał więcej lub mniej energii. W Internecie można znaleźć ciekawe narzędzia, które pozwolą sprawdzić np. ile energii będzie potrzebne do osiągnięcia pożądanej temperatury w naszym salonie.

Oszczędzaj energię

Jeżeli martwią nas rachunki na prąd lub po prostu zależy nam na naszej planecie i nie chcemy bez sensu zużywać energii, to pomyślmy o tym jeszcze przed zakupem klimatyzatora. Wybierając urządzenie energooszczędne inwestujemy w przyszłość. Zalecana częstotliwość konserwacji sprzętu to co pół roku. Filtry i rury muszą być czyste, aby urządzenia działały prawidłowo. Podczas instalacji należy zwrócić uwagę na rozmieszczenie okien w celu zapobieżenia stratom ciepła. Nie należy pozostawiać urządzenia włączonego na stałe.

Wiedz jak użytkować

Nie zapominaj zamykać drzwi i okien po włączeniu klimatyzacji, w przeciwnym razie jej działanie będzie bezowocne. Najefektywniej będzie działał klimatyzator podwieszony pod sufitem, ponieważ to tam ucieka najcieplejsze powietrze w pomieszczeniach. Ustaw meble tak, aby nie blokowały cyrkulacji powietrza.

Zwróć się do profesjonalisty

Aby zainstalować klimatyzator w domu, trzeba zwrócić się o pomocy do specjalisty. Na szczęście takowych nie brakuje na naszej platformie! Znajdziecie ich w zakładce 'profesjonaliści', w kategorii 'ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja'. Możecie także popytać znajomych lub pójść od razu do sklepu RTV i AGD, tam znaleźć interesujący produkt, a następnie zakupić go wraz z usługą montażu.

Czy sami macie klimatyzację w domu? Jak się sprawdza?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu