Materiały na fundamenty- najlepsze opcje! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Materiały na fundamenty- najlepsze opcje!

A.D. A.D.
Dom jednorodzinny / Epalinges, Szwajcaria Nowoczesne domy od Absens architekci Nowoczesny
Loading admin actions …

Budowa fundamentów to jeden z najważniejszych etapów budowy domu. To właśnie one wpływają na trwałość całej konstrukcji. Zatem warto dołożyć wszelkich starań, by ich jakość była jak najlepsza. Bardzo istotne jest, by używać wyłącznie dobrych jakościowo materiałów. Tylko dobry jakościowo materiał zapewni dużą żywotność budynku oraz zmniejszy ryzyko powstania usterek, które jak wiadomo mogą znacznie przedłużyć czas budowy oraz zwiększyć sumaryczne koszty. Proces budowy fundamentów należy rozpocząć od dokładnego oznaczenia granic, oczyszczenia i usunięcia gruntu. Następnym etapem jest dokładne wytyczenie ścian fundamentowych – tę usługę wykonuje geodeta. Wtedy dopiero można przystąpić do wykopu dołu pod fundamenty. Jego głębokość jest dostosowana do rodzaju i wysokości fundamentów. O gatunkach i kategoriach fundamentów przeczytacie w poniższym artykule.

Odpowiednie fundamenty w chłodnym klimacie

Podstawą stosowania wszelkich materiałów budowlanych są instrukcje czy karty techniczne wydawane dla danego materiału przez producenta. Kierownik budowy powinien nadzorować stosowanie materiałów budowlanych zgodnie z zaleceniami tych dokumentów. Niedopilnowanie tych zasad grozi poważnymi problemami w przyszłości. Problematyczne stają się zimy kiedy wszystkie wady technologiczne budowy pojawiają się w postaci pęknięć lub wybrzuszeń. Wynika to z faktu iż fundamenty to element domu, który bez przerwy narażony jest na kontakt z wodą gruntową. Ona natomiast zamarzając może powodować spore szkody. Z tego powodu należy fundamenty odpowiednio zabezpieczyć, aby mogły one stawić czoła wodzie zalegającej po opadach deszczu oraz podziemnej wodzie powodującej parcie hydrostatyczne.

Beton wodoodporny

Zazwyczaj pod płytę fundamentową montuje się izolacje przeciwwilgociową oraz zbrojenie. Można zrezygnować z izolacji tylko w wypadku zastosowania betonu wodoodpornego. Jest to rozwiązanie dużo droższe dlatego ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Termin beton wodoszczelny oznacza, że woda nie przecieka przez niego swobodnie, ale także jest bardzo odporny na przenikanie pary wodnej. Jeśli wybierzecie ten materiał na swoje fundamenty zwróćcie uwagę na odpowiednie położenie tego materiału musi on bowiem być odpowiednio zagęszczony i nie posiadać wolnych przestrzeni.

Ławy fundamentowe

Healthy Gate, Bude, Cornwall Minimalistyczne domy od Trewin Design Architects Minimalistyczny
Trewin Design Architects

Healthy Gate, Bude, Cornwall

Trewin Design Architects

Ława fundamentowa jest tradycyjnym i sprawdzonym rozwiązaniem, które chętnie wykorzystujemy podczas budowy domów jednorodzinnych. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze na zwartym i suchym gruncie. Tradycyjne ławy fundamentowe wylewa się bezpośrednio do gruntu bądź na deskowanie. Wymiary ławy fundamentowej nie zależą wyłącznie od obciążenia budynku. Równie ważne są warunki glebowe. Im podłoże będzie słabsze, tym rozmiary ławy będą większe. W wyjątkowo trudnych warunkach glebowych trzeba zastosować dodatkowe poprzeczne zbrojenia, a tradycyjny beton zastąpić żelbetonem. Z tych powodów koszt takiego rozwiązania jest mocno zróżnicowany.

Płyty fundamentowe

Płyta fundamentowa jest powszechnie stosowana w miejscach o bardzo trudnych warunkach glebowych w których wykonanie ław fundamentowych byłoby zbyt ryzykowne. Płyta fundamentowa posiada znacznie większą nośność i zapewnia równomierne osiadanie budynku w gruncie. Wiąże się to ze zwiększoną odpornością całego domu. Sposób wykonania płyty fundamentowej jest stosunkowo prosty. Grubość typowej płyty przeznaczonej pod dom jednorodzinny waha się pomiędzy 18, a 35 cm w zależności od masy budynku oraz rodzaju gruntu. Istotne jest też, że w miejscach ścian nośnych należy wykonać dodatkowe zbrojenie. Prace nad płytą fundamentową przebiegają bardzo szybko i sprawnie dzięki temu można wykonać fundament w zaledwie kilka dni. Po upływie tygodnia-dwóch od wylania płyty można już rozpocząć pracę nad ścianami.

Fundamenty monolityczne

Monolityczne fundamenty betonowe robi się z betonu wysokiej klasy. Niekiedy żelbetowe dodatkowo zbrojone są prętami stalowymi. Ponieważ w domach jednorodzinnych obciążenia nie są zbyt duże, ściany fundamentowe rzadko wymagają zbrojenia. Zaletą takich ścian zewnętrznych jest ich duża wytrzymałość na ściskanie. Ściany z bloczków lub pustaków mają standardowe wymiary i żeby osiągnąć ich wymaganą grubość, trzeba niekiedy dobierać elementy różnej wielkości. Zaleta monolitycznych fundamentów betonowych jest także szerokość dopasowana idealnie do potrzeb, co pozwala zaoszczędzić na materiale. Podstawową, istotną wadą ścian monolitycznych jest to, że trudno się je wykonuje przy bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze. Latem świeży beton trzeba zraszać wodą, zimą – poprawiać jego urabialność odpowiednimi dodatkami lub domieszkami.

Fundamenty z bloczków betonowych

Dom jednorodzinny / Epalinges, Szwajcaria Nowoczesne domy od Absens architekci Nowoczesny
Absens architekci

Dom jednorodzinny / Epalinges, Szwajcaria

Absens architekci

Zamiast robić fundamenty z mieszanki betonowej, łatwiej je wymurować z betonowych bloczków. Są mrozoodporne i bardzo wytrzymałe na ściskanie. Mają niewielką nasiąkliwość. Nadają się do niemal wszystkich ścian fundamentowych. Niestety wymurowane z nich fundamenty są mniej wytrzymałe na boczne parcie gruntu niż ściany monolityczne. Ściany fundamentowe można również wymurować z keramzytobetonowych bloczków pełnych. Nie trzeba będzie już wtedy ocieplać ścian, bo materiał ten ma dobre właściwości termoizolacyjne. Wymaga jednak bardzo starannego izolowania przed wilgocią i wodą. Budynek przedstawiony na zdjęciu to przykład pracABSENS ARCHITEKCI - niezwykle wymagający teren  ze względu na zróżnicowane poziomy, możliwość jego osuwania się w przyszłości i spływu wraz z wodą deszczową. 

Fundamenty z pustaków szalunkowych

Ciekawym rozwiązaniem są pustaki szalunkowe. W pustych przestrzeniach między ich ściankami umieszcza się zbrojenie i wlewa mieszankę betonową. Ścianki pustaków szalunkowych tworzą więc rodzaj formy. Pustaki tego typu produkowane są z betonu lub keramzytobetonu. Te ostatnie są lżejsze i poprawiają izolacyjność termiczną ścian. Niektóre firmy oferują pustaki szalunkowe, które muruje się na zaprawę i wypełnia betonem jedynie w narożach. Tylko gdy ściany fundamentowe są wyższe, należy nim wypełnić również pierwszą warstwę pustaków. Ściany z pustaków szalunkowych, zwłaszcza tych zbrojonych i w całości wypełnianych betonem, mają bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie i parcie boczne. Są też mrozoodporne i mają nasiąkliwość podobną jak bloczki betonowe. Ściany takie wznosi się stosunkowo szybko i sprawnie. 

Jeśli interesujecie się tematem budowy koniecznie zajrzyjcie do katalogu inspiracji: Od czego zacząć budowę domu?

Jaki rodzaj fundamentów będzie najlepszy dla Waszej budowy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu