Wentylowane fasady – dlaczego warto w nie zainwestować?

A.D. A.D.
El Refugio Inteligente, NOEM NOEM Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Elewacje wentylowane zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Wynika to z tego, że w dzisiejszych czasach, fasady budynków coraz częściej muszą być wyrafinowane i jednocześnie proste. Zewnętrzna powłoka budynku powinna chronić wnętrze, zapobiegać ucieczce ciepła i zapewnić wymaganą szczelność. Jednocześnie fasada powinna spełniać wymagania estetyczne i przyczyniać się do tego, żeby obiekt dobrze wpisywał się w otaczające go środowisko. Spełnienie tych różnorakich i wielostronnych wymogów jest naprawdę niełatwym zadaniem. A każdy przecież chce aby jego dom zachwycał swoim wyglądem nie tylko mieszkańców ale również przechodniów i innych obserwatorów. Wybór elewacji to ważna decyzja – rynek jest bardzo różnorodny, stwarza wiele możliwości dotyczących materiałów i kolorów. Dzisiaj przybliżymy Wam specyfikę elewacji wentylowanych. Są one alternatywą dla popularnych elewacji układanych metodą lekką mokrą. Zobaczycie dlaczego warto zainwestować w taki rodzaj fasady!

Rodzaje elewacji

Nowoczesne elewacje domów wyróżniają się przede wszystkim prostą, kolorystyką najczęściej najbardziej zbliżoną do naturalnej, czyli kolory drewna oraz biel i szarości, jako komponent szkła i stalowych wykończeń. Postęp technologiczny sprawia, że odchodzimy od klasycznych elewacji wykonywanych, jako tynki elewacyjne. Choć niezwykle popularne właśnie tynki elewacyjne są niejako dodatkiem do drewna kamienia lub płyt. Inwestując w porządną elewację uzyskacie trwałość oraz długoletnie gwarancje. Możecie wybierać pośród elewacji kamiennych, drewnianych,  elewacje wykonane w oparciu o płyty z bakelitu i forniru lub z kształtek betonowych czy ze szkła. Popularne są również elewacje łączone, kilka rodzajów materiałów połączonych ze sobą. Fasadę wentylowaną można zrobić z niemalże każdego materiału.

Ocieplanie metodą lekką mokrą

Z różnych metod ocieplania ścian domu od zewnątrz największą popularnością cieszy się metoda lekka mokra. Polega ona na przyklejaniu do ścian płyt styropianowych, nakładaniu na nie zaprawy, wtapianiu weń siatki wzmacniającej i tynkowaniu. System taki nie obciąża ścian, dobrze je ociepla i pozwala uzyskać ładną elewację. Metoda lekka traci swoją popularność. Wynika to z dużej wrażliwości na błędy wykonawcze. Niedokładne ułożenie izolacji, zbyt małe zakłady siatki zbrojącej, czy tynkowanie ścian fragmentami, na dodatek w długich odstępach czasu to tylko część z nich. Kolejną wadą jest fakt, że można ją stosować tylko w ściśle określonych warunkach atmosferycznych – nie może padać deszcz, ani wiać silny wiatr, zakres optymalnej temperatury to 5-25°C, a duże nasłonecznienie praktycznie uniemożliwia wykonywanie robót. Alternatywą metody lekkiej mokrej jest metoda sucha, którą wykonuje się właśnie elewacje wentylowaną.

Nigdy więcej wilgoci

El Refugio Inteligente, NOEM NOEM Nowoczesne domy

Wolna przestrzeń pomiędzy zewnętrznymi płytami podwieszanymi a warstwą izolacyjną zapobiega przenikaniu do izolacji wody opadowej, ponadto pomaga odprowadzić parę wodną migrującą od wewnątrz na zewnątrz obiektu. Dzięki takiemu rozwiązaniu z wewnętrznej strony płyty odprowadzana jest skraplająca się woda, materiał izolacyjny nie ulega zawilgoceniu i w ten sposób konstrukcja zabezpieczona jest przed uszkodzeniem i korozją biologiczną. Elewacja wentylowana gwarantuje przeniesienie punktu rosy ze ściany właściwej budynku na powierzchnię izolacji cieplnej. W praktyce oznacza to że nigdy więcej nie będziecie borykać się z problemem nadmiaru wilgoci czy grzyba.

Szybkość montażu

Wentylowany system elewacji zapewnia prostotę i szybkość projektowania, walory estetyczne oraz łatwość montażu. Jako alternatywa dla tradycyjnych elewacji lekko mokrych charakteryzują się znaczną oszczędnością energii oraz  wyeliminowaniem ryzyka pękania materiałów elewacyjnych z powodu osadzania się budynku. Poziom oszczędności energii wynosi około 40%. Zastosowanie systemu elewacji wentylowanych zapewnia doskonałą ochronę ściany głównej oraz barierę dźwiękoszczelną, zapobiegając przenikaniu hałasu z otoczenia do wnętrza budynku.

Izolacja akustyczna

Ogromna ilość oferowanych produktów poprawiających komfort akustyczny w domach świadczy o zapotrzebowaniu na ciszę, a także o tym, że wiele tradycyjnych materiałów budowlanych nie spełnia pod tym względem oczekiwań. Stąd akustyczne płyty, akustyczne maty, akustyczne taśmy. Wszystkie one czekają na tych, którzy budując dom, zapomnieli o parametrach akustycznych ścian.Jeśli zastosujecie wentylowaną fasadę nie grozi Wam to. Izolacja akustyczna ma za zadanie chronić wnętrze budynku przed dźwiękami powietrznymi oraz dźwiękami uderzeniowymi. Zależy ona w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanego materiału. Świetne parametry izolacyjności osiągają fasady z płyt ceramicznych. Jeśli Wasz dom ulokowany jest przy hałaśliwej ulicy lub w centrum miasta i Wasze wymagania akustyczne są w związku z tym podwyższone możecie zdecydować się na produkt o wyższym niż standardowo parametrze izolacji akustycznej. 

Utrzymywanie ciepła

Zdjęcie przedstawia projekt domu wykonany przez STOPROCENT ARCHITEKCI, w którym została zastosowana technologia wentylowanej elewacji z Aquapanelu i szkła. Piętro wykończono profilowanymi deskami elewacyjnymi z modrzewia. Pojęcie elewacji wentylowanej w terminologii budowlanej odnosi się do ściany elewacyjnej, która oprócz zewnętrznej ochrony obiektu budowlanego i zapewnienia estetyki obiektu pełni również funkcje klimatyzujące.Duża zaletą wentylowanych elewacji jest komfort termiczny jaki zapewniają one mieszkańcom. Fasady wentylowane tworzy podkonstrukcja, warstwa izolacyjna ściany oraz okładzina zewnętrzna. Istotą elewacji wentylowanej jest pustka wentylacyjna, zachowana między warstwą izolacyjna a okładziną. Zapewnia to świetne utrzymanie ciepła zimą ponieważ system okładzin wentylowanych dostosowany jest do ociepleń o grubości zapewniającej osiągnięcie wymaganych przepisami budowlanymi korzystnych parametrów ochrony cieplnej. Dodatkowo gwarantuje ona efekt chłodzenia latem. Przy wysokich temperaturach na zewnątrz odbija promieniowanie słoneczne, a wentylowana przestrzeń zapewnia efekt chłodzenia.

A Wy co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu