Jak się mieszka w legendarnych kamienicach w Porto? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak się mieszka w legendarnych kamienicach w Porto?

Aśka Warchał Aśka Warchał
od Floret Arquitectura Nowoczesny
Loading admin actions …

Na homify najczęściej pokazujemy wolnostojące domy lub wnętrza mieszkań, dzisiaj przyszedł czas na małą odmianę! Czeka nas spacer po odnowionej kamienicy w centrum Porto. Ten budynek z XIX wieku został przerobiony na pensjonat, dzięki czemu projekt renowacji mógł zostać pomyślany całościowo także w środku starych murów. Sami zobaczycie, że niektóre z zastosowanych rozwiązań mogą sprawdzić się również w Waszych domach! Każda sypialnia ma swój indywidualny urok. Dom 1872 River House warto poznać także z racji wspaniałej różowej fasady oraz wyjątkowego, przeszklonego korytarza… A czy wspomnieliśmy już, że kamienica znajduje się tuż nad brzegiem rzeki Duero? 

Nie przedłużając, wyruszmy do Portugalii i sprawdźmy jak spisali się architekci ze studia Floret Arquitectura

Część całości

Uwielbiamy, kiedy stare centra miast zostają odświeżone. Odnowione kamienice prezentują się wspaniale! Teraz możemy zrozumieć dlaczego kiedyś zdecydowano się tutaj na wprowadzenie dwóch wejść. Możemy także zaobserwować, że dach naszego domu kryty jest czerwoną dachówką, tak jak i większości budynków w tej okolicy, co daje nam niesamowity widok! Różnokolorowe fasady lśnią w słońcu, a my nie możemy doczekać się, aby wejść do środka…

Magiczne wejście

Do sześciopiętrowej kamienicy prowadzą dwa wejścia, na dwóch różnych poziomach. Do wejścia bezpośrednio na drugie piętro prowadzi przeszklony pięknymi witrażami mostek. Jest on niezwykle urokliwy, kamienne wejście wraz z kutymi drzwiami oraz balustradą zostały znakomicie odnowione. Przyjeżdżający tutaj goście od razu mogą poczuć magię portugalskiego miasta!

Ukryte wejście

Wejście na parterze jest skromniejsze, lecz kamienica i z tej perspektywy prezentuje się niezwykle urokliwie. Różowa fasada wspaniale komponuje się z kamiennymi murami miasta. Stojąc u dołu możemy także podziwiać fantastyczne witraże mostka oraz jego bogatą dekorację z płytek, które w Portugalii wciąż są niezwykle popularne, o czym doskonale wiedzą miłośnicy stylu śródziemnomorskiego w aranżacji wnętrz.

Przestronny pokój dzienny

W projekcie renowacji wnętrza naszym architektom zależało z jednej strony na ukazaniu historii miejsca, użyciu oryginalnych materiałów, a z drugiej na przystosowaniu go do wymogów współczesności, zapewnieniu absolutnego komfortu gościom. Dużym wyzwaniem było zmierzenie się ze stratami po pożarze, który miał tutaj miejsce w 2008 roku i pozostawił dom w ruinie. Teraz nie ma po nim śladu! W pokoju dziennym odzyskano dawne belki, w których umocowano okna, odsłonięto część kamiennych murów i połączono przeszłość z teraźniejszością poprzez wybór nowoczesnych, stylowych mebli.

Barek

W każdym pensjonacie, ale w każdym domu, powinien znaleźć się barek, czyli miejsce spotkania na swobodą, wieczorną rozmowę, przy lampce wina lub przy herbacie. Tutaj wymyślono, by przeznaczyć na niego przestrzeń w korytarzu za schodami. Nad drewnianym blatem na betonowym mocowaniu powieszono rząd lamp dających nastrojowe światło. Ciekawe stołki-antyki nadają przestrzeni unikalnego charakteru.

Wspaniałe schody

Sześć pięter łączą ze sobą imponujące kręte schody zabiegowe. Na żelbetonowej konstrukcji położono drewniane stopnie, dzięki czemu panuje na nich ciepła, wręcz rustykalna atmosfera. Odsłonięcie kamiennego muru także dało wspaniały efekt. Ogromne lustro w złotej ramie przydaje przestrzeni wyrafinowania oraz nawiązuje do roku konstrukcji budynku.

Sypialnia na poddaszu

Zaczynamy od najbardziej przestronnej sypialni na poddaszu. Spodoba się ona miłośnikom bieli we wnętrzach! Aby nie tracić miejsca na mury, sypialnię podzielono za pomocą białych ażurowych ścian z wąskich desek. W ten sposób część wypoczynkową oddzielono od łazienki oraz od garderoby. Takie rozwiązanie z pewnością sprawdziłoby się w wielu naszych domach!

Kominek jako baldachim

W tej sypialni już nie jest tak nowocześnie. Wykorzystano na nią pomieszczenie, w którym kiedyś palił się kominek. Ponieważ palenisko już nie mogło spełniać swojej funkcji, w jego miejscu postawiono łóżko, które w ten sposób zyskało niezwykle oryginalny baldachim! Oczywiście komin został wcześniej zamurowany. Wiekowy kamień w połączeniu z bielą prezentuje się niezwykle romantycznie.

Kamień i ceramika

Przechodzimy teraz do naszej ulubionej sypialni, gdzie kamień wiekowych murów łączy się nie tylko z bielą, ale także z tradycyjnymi płytkami ceramicznymi z kobaltową dekoracją. Jej walory podkreśla umiejętny dobór poduszek. Wyłożone płytkami jest całe wezgłowie łóżka, za którym zamontowano nastrojowe oświetlenie taśmą LED. 

Jeśli spodobała Wam się ta sypialnia, to z pewnością ten Katalog Inspiracji przypadnie Wam do gustu:  Dekorowanie wnętrz kafelkami.

Część całości

Każdy projekt renowacji powinien być przeprowadzany z jak największym szacunkiem dla otoczenia, jednak przy realizacjach w centrum starego miasta zasada ta jest szczególnie istotna. Nasza różowa kamienica jest integralną częścią urbanistycznej tkanki, a przywrócenie jej świetności było jednocześnie przywracaniem świetności całemu centrum. Znajdziecie ją na tym zdjęciu?

Co sądzicie o mieszkaniu w kamienicy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu