Zamieszkać jak najbliżej natury!

Aśka Warchał Aśka Warchał
ハルナツアーキ Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Dom, który przygotowaliśmy dla Was dzisiaj, ma potencjał, żeby spodobać się wszystkim! Znajdą tutaj coś dla siebie miłośnicy surowego betonu, lekkich konstrukcji, japońskiej architektury, minimalizmu, ogromnych przeszkleń, wnętrz pełnych drewna, a przede wszystkim ci, którzy chcą zamieszkać jak najbliżej natury to tylko możliwe! Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych reakcji na ten oryginalny projekt domy rodzinnego z japońskiej wyspy Iriomote-Jima, autorstwa studia architektury Harunatsu-arch.

Villa 921 ma zaledwie 74 m2 i wspaniale wpisuje się w otaczający ją krajobraz, nie próbując nad nim dominować, ale zapewniając mieszkańcom harmonijne i spokojne życie.

Czas na podróż na drugi koniec świata!

Dom unoszący się w powietrzu

Konstrukcja, którą właśnie możemy podziwiać, nawiązuje do tradycyjnych japońskich domów kasa, choć wykonana jest w dużej mierze z betonu. Masywność tego materiału tutaj zostaje zakwestionowana, dach wydaje się niezwykle lekki, a wysunięty taras bez fundamentów sprawia, że dom wygląda, jakby unosił się w powietrzu. Oczywiście naszej uwagi nie może nie przyciągnąć całkowite otwarcie fasady, ale do niego jeszcze wrócimy…

Zakorzenienie w ziemi

Przednia i tylna fasady są całkowicie otwarte, to znaczy osłaniają je jedynie przeszklenia z matowego szkła zamontowane w drewnianych ramach i funkcjonujące jak przesuwane drzwi. Z tego powodu odpowiedzialność za ciężar konstrukcji oraz zapewnienie prywatności mieszkańcom spada na fasady boczne. Nie powinno zatem dziwić, że tworzą je masywne betonowe mury, otwarte jedynie niewielkimi oknami. Dach wykonano z tego materiału ponieważ znajdujemy się na wyspie, na którą promienie słoneczne padają z niezwykła mocą. Problemem są także ulewne deszcze. Jak mieszkańcy chronią się przed tajfunami? Nad tarasem możemy zauważyć metalowe kołki, do których przykręcane są plandeki, całkowicie zamykające wodzie drogę do wnętrza.

Przestronny pokój dzienny

Wchodzimy do wnętrza i od razu czujemy ukłucie zazdrości o tak niesamowity widok z salonu! Otwarcie fasady funkcjonuje niczym rama na wspaniały pejzaż. Rozmieszczenie pomieszczeń jest tutaj bardzo ciekawe. Centralnie umiejscowiony jest pokój dzienny z salonem oraz jadalnią. Całe wnętrze zyskało wspaniały drewniany parkiet, również meble oraz zabudowa wykonane są z drewna w ciepłym, jasnym odcieniu. Długie półki są niezwykle praktyczne, wszystko się na nich zmieści!

Łazienka w nietypowym miejscu

Wspomniana zabudowa drewniana spełnia funkcje ściany, zawiera jednak w sobie ogrom miejsca do przechowywania, a nawet.. umywalkę. Z głębi salonu przechodzimy do łazienki. Także i ją można całkowicie odsłonić, co może być praktyczne na przykład podczas mycia podług. W łazience postawiono na całkowitą biel, która najlepiej zapewnia poczucie świeżości. W jej głębi znalazł swoje miejsce prysznic, a za jego ścianą praktyczna kuchnia, z której wychodzi się wprost na strefę jadalni. 

Pod zboczem

Czas przejść na drugą stronę budynku. Teraz dopiero zdajemy sobie sprawę, że znajdujemy się na zboczu. Spadek terenu został wyrównany pod fundamentami domu, chociaż już nie pod unoszącym się w powietrzu tarasem. Zbocze osłania dom przed wiatrem, a przy tym zapewnia bliskość bujnej roślinności oraz pewien niesamowity efekt, który zaraz poznamy… Na razie możemy jeszcze zachwycić się jasnym obejściem domu z pasu kremowego kamienia oraz równo wysypanego żwiru.

Zachwycająca przestrzeń

Odwracamy się teraz tyłem do łazienki i obejmujemy naszym wzrokiem całość założenia. Czujemy się, jakbyśmy przebywali na zewnątrz! To musi być wspaniałe uczycie, czuć powiew wiatru we włosach relaksując się w salonie… Obfite użycie drewna dodatkowo wzmacnia poczucie kontaktu z naturą. Przy okazji możemy zauważyć, że w domu tym nie ma drzwi, a mimo to podział przestrzeni jest bardzo wyraźny i funkcjonalny. Nie ma też tutaj mowy o jakimkolwiek poczuciu ciasnoty!

W morzu zieleni

Na koniec przygotowaliśmy dla Was ciekawe zdjęcie! Przez położenie domu na zboczu, jego dach wydaje się być tratwą na skłębionych falach koron drzew. Jak już wspomnieliśmy we wstępie, znajdujemy się na wyspie Iriomote-Jima, Yaeyama. Aż 90% jej powierzchni zajmują subtropikalne lasy. W takim otoczeniu życie musi płynąć spokojniej…

Jeśli uwielbiacie oglądać ciekawe projekty architektoniczne z najdalszych zakątków globu, to z pewnością zachwyci Was ten Katalog Inspiracji: homify 360 °: Dom na plaży w Rio.

Macie czasem ochotę przeprowadzić się na takie odludzie?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu