Najbardziej szokujące metamorfozy domów! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Najbardziej szokujące metamorfozy domów!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesne domy od Neutral Arquitectos Nowoczesny
Loading admin actions …

Czas nieraz ciągnie się niemiłosiernie, innym razem zdaje się przelatywać nam przez palce… Różny wpływ ma także na nasze domy, choć z reguły odciska on na nich swoje piętno i zmusza nas do remontów, to czasem też tak bywa, że upływ lat wpływa pozytywnie na budynek, na przykład pozwalając rozrosnąć się roślinom wokół, które teraz przydają mu malowniczości. Mijający czas to także mijające mody. To, co podobało się kiedyś, teraz już niekoniecznie znajduje zwolenników, choć wydawało się przecież, że to ponadczasowy projekt… W takim przypadku zamiast męczyć się w domu, który nie wpisuje się w nasze gusta, warto zatrudnić do pomocy doświadczonego architekta

W architekturze decydujące jest pierwsze wrażenie, dlatego taką uwagę skupia się na fasadach. Fasada od strony ulicy jest zazwyczaj bardziej reprezentacyjna, informuje bowiem przechodniów o tym, kto mieszka za murami. Nie powinna być odstraszająca lecz zapraszająca, przyciągać gości, nie sprawiać, że przejdą na drugą stronę ulicy… Jest w pewnym sensie naszą wizytówką. Dlatego też dzisiaj zamiast zaprezentować Wam szczegółowy przebieg jednej metamorfozy, zdecydowaliśmy się pokazać kilka zaskakujących przemian właśnie z perspektywy fasady. 

W poszukiwaniu pomysłów na własne metamorfozy przyjrzyjmy się tym realizacjom z różnych zakątków świata…

1. Przed: Zielona fasada pamiętająca lepsze czasy

Stoimy przed małym bungalowem, który wyróżnia się jedynie swoim zielonym kolorem. Dla nas zielony plus biel to nieodmiennie skojarzenia ze szpitalem! Nawet jeśli ktoś chciałby pozostać przy tej palecie, to oczywistością jest, że dom wymaga renowacji… Jest tutaj brudno, odpada tynk. Poza tym nikt nas nie przekona, że wnętrze zalane jest naturalnym światłem. Bryła budynku stanowi jedno z grubymi murami odgradzającymi ją od sąsiednich posesji. Ma zaledwie jedno małe okno! Czas na poważne zmiany… Wilgotny klimat meksykańskiego miasta Veracruz z pewnością nie pomógł w dobrym zachowaniu budynku.

Po: Wysoka, przeszklona fasada

W tym przypadku nie było co ratować i zdecydowano się działać radykalnie. Stary dom wyburzono, by zrobić miejsce na współczesny projekt. Aż trudno uwierzyć, że znajdujemy się na tej samej, małej działce, a jednak! Gruby mur odchudzono, dzięki czemu znalazło się nawet tutaj miejsce do parkowania! Drobny bungalow zamienił się w wysoki dom. Fasada jest prawie całkowicie przeszklona i ma niezwykle nowoczesny design, z elementami wysuniętymi raz w głąb, raz do przodu. Jesteśmy pod wrażeniem!

2. Przed: Nudny garaż

Przenosimy się do Londynu, miasta pełnego energii! Nie można tego jednak powiedzieć o tym nudnym garażu… Stał on nieużywany, dopóki właściciele nie zdecydowali się podjąć odważnych decyzji i przerobić go na mieszkanie. Oczywiście wymagało to sporo pracy! Z brudnego i zaniedbanego garażu, który kiedyś funkcjonował jako mały warsztat samochodowy, nie było łatwo zrobić mieszkania z klasą. Jednak żadne wyzwanie nie jest zbyt duże dla architektów homify! Sprawdźmy, jak sobie poradzili w tym przypadku…

Po: Elegancki apartament

Dawny garaż jest nie do poznania! Trudno nam uwierzyć, że znajdujemy się na tym samym dziedzińcu. Stare mury częściowo wyburzono, dzięki czemu teraz możemy cieszyć się czekoladową, ceglaną fasadą. Ogromne przeszklenie zdradza nam nowoczesny wystrój wnętrza. Za dnia zapewnia napływ naturalnego światła. A skoro o świetle mowa… co sądzicie o podświetleniu fasady taśmą LED? My jesteśmy zachwyceni efektem! Na takim patio można przyjemnie spędzać czas, a nie biec czym prędzej do drzwi wejściowych! Patrząc na powyższe zdjęcie uwierzylibyście, że kiedyś był to brudny garaż?

3. Przed: Staroświecka fasada

Wracamy do Meksyku, by sprawdzić, co powstało na miejscu tej staroświeckiej budowli. Dzisiejszy Katalog Inspiracji służy także temu, abyśmy zaczęli odważnie myśleć o swoich działkach. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nasz dom jest mały, ale doświadczony architekt może wykorzystać dostępny metraż w zupełnie nowatorski sposób, byśmy mogli cieszyć się kilkukrotnie większą przestrzenią mieszkalną. Wróćmy jednak do zdjęcia powyżej. Patrzymy na projekt z innej epoki, w którym niezprzemyślane rozwiązania doprowadziły do problemów z wentylacją wnętrz. Przyszedł czas, by wkroczyć do współczesności!

Po: Dom nie z tego świata!

… zrobiono to z impetem! Trudno uwierzyć, jak zmieniła się ta działka. My nie widzieliśmy w niej aż tyle potencjału! Na szczęście dostrzegł go architekt i zaproponował nowoczesny projekt na planie zbliżonym do litery ’L' dopełnionej wspaniałym basenem. Wydaje Wam się, że stary dom wyburzono, by zrobić miejsce na tę nowoczesną perełkę? Przyjrzyjcie się dobrze! Ze starego projektu wyeliminowano kolumny lecz wejście na taras oraz otwory okienne powinny wydać się Wam znajome. Użycie istniejących struktur to ogromna oszczędność czasu i pieniędzy, jednak tylko doświadczony w metamorfozach architekt będzie umiał zrobić to z głową. 

4. Przed: Fasada, która napawa strachem!

Industrialne domy od NonWarp Industrialny

W malowniczym mieście Puebla odnajdujemy tę zaniedbaną konstrukcję. W półkoliście zakończonych oknach oraz drzwiach drzemie pewien urok, jednak odpadający tynk oraz paskudne zadaszenie z blachy robią wszystko, aby go ukryć jak najgłębiej. Dom jest w naprawdę złym stanie i nawet jedna nowa warstwa farby mogłaby zdziałać tutaj cuda. Na szczęście nasi architekci mieli nieco ambitniejsze plany…

Po: Rozbudowa z klasą

Industrialne domy od NonWarp Industrialny

Poznajecie? Urokliwa ruina przemieniła się w oazę nowoczesności! Nie tylko odnowiono wewnętrzne patio, ale także rozbudowano budynek. Mury, które przed chwilą oglądaliśmy otynkowano na nowo, w kilku miejsca odsłaniając kamienne mury. Charakterystyczne okna oraz drzwi odnowiono. Najciekawsza jest jednak rozbudowa w stylu nowoczesnym. Dodano tutaj półtora piętra! Od strony patio ściany dobudówki są całkowicie przeszklone. Do ich wnętrz możemy dostać się również zewnętrznymi, metalowymi schodami. Bez wątpienia dom zyskał nowe życie!

5. Przed: Fasada bez wyrazu

Stoimy przed domem, który ani nie jest ruiną, ani przykładem dobrej architektury. To jeden z wielu budynków, przejdziemy obok niego i nawet się nie zorientujemy. Nic nie jest tutaj inspirujące, wszystko za to jest poprawne. Czasem lepiej zostać posądzonym o ekstrawagancję niż o brak charakteru. W architekturze nuda to jeden z grzechów głównych! Właściciele mieli tego dość i zdecydowali się działać…

Po: Fasada z charakterem

Prawda, że widać różnicę? Struktura budynku została zmieniona w bardzo subtelny sposób, rozbudowano jedynie nieznacznie część piętra. Najważniejsze były kwestie estetyczne. Mury częściowo odsłonięto, a częściowo otynkowano na biało. Wyrównano dach garażu dzięki czemu stał się on płaski, co pasuje do aktualnego stylu domu oraz pozwoliło na stworzenie na nim tarasu. Ciekawe są ażurowe drzwi do garażu, tak jak i przeszklone drzwi główne. Nic z prywatnego życia mieszkańców nie zostaje ujawnione, a jednak budynek wydaje nam się być znacznie bardziej przyjazny i zapraszający. Nie możemy nie zauważyć wprowadzenia zieleni do projektu. Zieleń wnętrz w przedsionku oraz drzewko na tarasie oswajają nowoczesny design. Doświadczenie i kreatywność architekta, a nasz dom może zostać całkowicie odmieniony! Wystarczy się odważyć.

Uwielbiacie drastyczne przemiany? Ta Fantastyczna metamorfoza stodoły! to niewyczerpane źródło inspiracji…

Która z metamorfoz spodobała się Wam najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu