Przewodnik homify - jak perfekcyjnie podzielić wnętrze?

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Przewodnik homify – jak perfekcyjnie podzielić wnętrze?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
od LANGOLO HOME LIVING Eklektyczny
Loading admin actions …

Czasem zdarza się tak, że nasza rodzina się powiększa, przybywa nam rzeczy codziennie użytku i nagle robi się jakoś tak ciaśniej… Jeśli nie chcemy dobudowywać kolejnej części domu lub urządziliśmy się w mieszkaniu i nie ma nawet takiej możliwości – jedyne, co nam pozostaje, to odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń i przestrzeni między nimi. Używając kilku aranżacyjnych trików możemy zdobyć nieco więcej miejsca w domu. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o niektórych sposobach na optyczne powiększanie pomieszczeń, takie jak jasne ściany, duża ilość luster, jasna podłoga i wysokie okna, przez które będzie dostawać się jak największa ilość światła dziennego. 

Co oprócz tego możemy zrobić, aby dom był w pełni funkcjonalny i przestronny? Jak zaplanować rozkład pomieszczeń, aby nie zmniejszyć ich powierzchni? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Ściany mobilne

od homify Industrialny

Ścianki działowe oraz mobilne ściany, najlepiej takie, które umożliwiają przepływ światła z jednego pomieszczenia do następnego pokoju, to rozwiązanie dla tych, którzy chcą wciąż mieć oddzielne strefy użytkowe, ale jednocześnie chcą, aby całość, wydawała się większa. Niektóre systemy ścian mobilnych umożliwiają ich składanie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba i będziemy chcieli mieć jedną ogromną przestrzeń. W przypadku, gdy wolimy oddzielić pomieszczenia, taką ściankę rozwijamy jak harmonijkę, a umożliwiają to poprawnie zamontowane prowadnice przypodłogowe. Jest to jeden krok do stworzenia większej przestrzeni!

Prześwitujące materiały

Jeśli chcemy, aby pomieszczenia nie były ze sobą bezpośrednio połączone, ale wciąż możliwy był przepływ światła, które optycznie powiększy pokój, to przezroczyste materiały są świetnym wyborem. Nie musi to być od razu sama nieskazitelna szyba – mogą być przesuwane drzwi z prześwitem lub np. witrażem, który będzie też estetycznym dodatkiem do wnętrza. Dzięki temu pomieszczenia wciąż będą odrębnymi pokojami, ale jednocześnie nie będzie to ich kategoryczne rozdzielenie. Często spotykane jest takie rozwiązanie między kuchnią a salonem, nawet jeśli mamy barek w kuchni, to tuż nad nim jest szyba z delikatnymi wzorami, grube szklane kafelki lub po prostu przesuwane okienko. 

Bez barier – między wnętrzem a naturą

Jeśli możemy cieszyć się ogrodem, który znajduje się tuż przy naszym domu, to powinniśmy spróbować przerobić jedną ze ścian na przesuwane szklane drzwi. Dzięki temu pomieszczenie (z reguły salon) wyda się większe, a my siedząc na kanapie będziemy mogli się rozkoszować chwilą umożliwiającą kontemplację bujnej zieleni i kolorowych kwiatów kwitnących w naszym ogrodzie. Oczywiście każdy by chciał, żeby również z jego sypialni było możliwe wyjście na ogród – jednak jeśli żyjemy w domu z całą rodziną, zazwyczaj nie ma takiej możliwości, ponieważ sypialnie znajdują się na piętrze. Tak naprawdę niezależnie przy jakim pokoju znajduje się ogród, szklana ściana, która skraca dystans między naturą a wnętrzem domu to zawsze dobry pomysł!

Otwarte schody

SCHODY Wspornikowe WS-20 od KAISER Schody Sp. z o.o. Nowoczesny
KAISER Schody Sp. z o.o.

SCHODY Wspornikowe WS-20

KAISER Schody Sp. z o.o.

Wszyscy Ci, którzy mają w domu schody, kiedyś już musieli stanąć przed trudnym wyborem – jakie schody do wnętrza? Jeśli chcecie zoptymalizować wygląd domu i perfekcyjnie zaplanować rozmieszczenie pomieszczeń, a przy tym uzyskać efekt jak największej przestronności, to schody mogą odegrać tu naprawdę dużą rolę. Dzięki nowoczesnym technikom schody mogą prezentować się tak lekko, jak w projekcie wykonanym przez kaiser schody sp. z o.o.

Szklana barierka umożliwia przepływ światła oraz nadaje eleganckiego szyku. Białe schody zawsze dobrze wyglądają, a my możemy je dopasować do każdej przestrzeni. Jeśli chcemy zadbać o spójność schodów z aranżacją i dekoracjami, pamiętajmy, że zawsze możemy zdecydować się na dywaniki, które będą nawiązywały do dekoracji lub stylu panującego w domu.

Przesuwane drzwi

Wspominaliśmy o nich już wcześniej – nic tak nie integruje domu, jak szklane, przesuwane drzwi. Zdecydowanie lepiej się prezentują niż klasyczna ściana z tradycyjnymi drzwiami i optycznie powiększają przestrzeń. 

Oczywiście przesuwane drzwi mogą być również drewniane, co o wiele lepiej się sprawdzi w przypadku np. wejścia do sypialni. Jeśli jednak są to drzwi pomiędzy salonem a kuchnią lub oddzielają ogród od wnętrza domu, to zawsze będą dobrze wypływać na całkowitą aranżację wnętrza. 

Podziel na strefy

Dość popularnym rozwiązaniem jest zupełne zamazanie granic pomiędzy pomieszczeniami użytkowymi i stworzenie jednej wspólnej przestrzeni. Wydzielając strefę dzienną możemy w ten sposób połączyć salon, kuchnię i jadalnię. W strefie nocnej znajdzie się łazienka i sypialnia, które stanowią już oddzielne pomieszczenia. Jest to rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy dysponują małą przestrzenią i chcieliby zachować jej jak najwięcej. Rezygnując ze ścian pomiędzy tymi pomieszczeniami, jesteśmy w stanie otrzymać całkiem spore i przestronne wnętrze. Jeśli ten pomysł podoba się Wam najbardziej, ale nie wiecie, jak się zabrać za aranżację, to sprawdźcie w tym artykule: Jak perfekcyjnie urządzić otwartą strefę dzienną?

Który pomysł podoba się Wam najbardziej?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu