Schody nie tylko do wchodzenia - najlepsze pomysły! | homify

Schody nie tylko do wchodzenia – najlepsze pomysły!

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
L3P Architekten ETH FH SIA AG Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Loading admin actions …

Piękne schody zazwyczaj dodają wnętrzu uroku, jednak ich użytkownicy czasem mogą mieć wrażenie, że zaburzają one otwartość i rytm przestrzeni. Niekiedy mogą czuć się nimi przytłoczeni, ponieważ sprawiają one, że wnętrze staje się ciemniejsze i mniej przestronne. To prawda, że klatka schodowa zwykle jest mała i ciasna, ale nie oznacza to, że nie może prezentować się rewelacyjnie. Może zwyczajnie ją zaniedbujemy,  traktując ją jedynie jako łącznik pomiędzy różnymi częściami domu? Dziś pokażemy Wam kilka pomysłów, jak zaaranżować tę problematyczną przestrzeń, byśmy bez skrupułów mogli się nią pochwalić.

Coś więcej niż tylko schody

Schody to pierwszy element wyposażenia wnętrza, który rzucaj się w oczy, gdy wchodzimy do domu. Mogą więc przesądzić one o jego atrakcyjności. Niekiedy stają się one nawet punktem centralnym w aranżacji całego mieszkania, jak na przykład niezwykle efektowne schody spiralne. Istnieje wiele sposobów konstrukcji schodów, tak by dopasować je nawet do małych pomieszczeń. To właśnie rodzaj domu i pomieszczenia, a także sposób usytuowania schodów będzie najbardziej decydujący przy określaniu ich stylistyki. Jednak to, jak zaaranżujemy pozostałe elementy ich otoczenia zależy już tylko od naszej pomysłowości! Co zatem zrobić, by nasze schody wygadały lepiej? Przekonajmy się!

Wykorzystaj moc kolorów

Klatka schodowa oraz korytarz zasługują na specjalne traktowanie. Nie bójmy się wyjątkowości – miejsce to powinno wyglądać niestandardowo. Możemy sobie na to spokojnie pozwolić z tego względu, że jest to pomieszczenie przechodnie, więc nie spędzamy w nim zbyt wiele czasu. Nie będziemy zatem czuli się przytłoczeni wybranym przez nas silnym akcentem. Najłatwiejszym sposobem na dodanie charakteru schodom lub klatce schodowej jest wykorzystanie akcentów kolorystycznych. Jeśli nasze drewniane schody wymagają odświeżenia przemalujmy je, używając  ulubionej farby. Jeśli to dla nas za dużo – niech ściana przy schodach będzie w mocnym, odważnym kolorze. A może mozaika? To zrobi wrażenie!

Zaaranżuj miejsce do przechowywania

Manhattan Micro-Loft Specht Architects Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody
Specht Architects

Manhattan Micro-Loft

Specht Architects

Personalizacja oraz dopasowywanie elementów wnętrz jeszcze nigdy nie było tak powszechne, jak w dzisiejszych czasach. I jest to olbrzymie ułatwienie! Nie dość za zaoszczędzamy przestrzeń w naszych domach, zyskujemy miejsce do ukrycia rzadko używanych przedmiotów, to na dodatek możemy stworzyć interesującą aranżację. Schody jako schowek? Oczywiście! W miejscu stopni możemy zaprojektować dyskretne szuflady. Możemy umieścić je również pod schodami, gdzie trzymać będziemy pościel i ręczniki lub rzadko używaną odzież. Zamiast szuflad swoją rolę doskonale spełnią szafki, które zgrabnie wpasują się w styl projektu schodów.

Wybierz nietypową balustradę

Stylu i wyrafinowania schodom bardzo często dodaje balustrada. Może ona zostać zaprojektowana w sposób niezwykle dekoracyjny i być wypełniona ornamentami, bądź bardzo prosty, ocierający się o minimalizm. Obie będą bardzo eleganckie, ale najważniejsze jest żeby zarówno stopnie, jak i barierka utrzymane były w podobnej stylistyce. Żaden z tych elementów nie może być zbyt ciężki w stosunku do drugiego. Jeśli wybieramy proste stopnie, wykorzystajmy potencjał aranżacyjny, jaki może dać nam balustrada i pokuśmy się o formy mniej oczywiste.

Zaprojektuj kolaż ze zdjęć

Ściana przy schodach nie może być nudna! Jeśli zrezygnujemy jednak z mocnego akcentu kolorystycznego musimy sprawić, by przykuwała ona wzrok w inny sposób. Stwórzmy więc przestrzeń na prywatną galerię!  Klatka schodowa doskonale nadaje się do celów ekspozycyjnych. Ścianę w stonowanej barwie możemy zapełnić ulubionymi dziełami sztuki, a najlepiej wykonanymi przez nas fotografiami. Będzie nam o wiele przyjemniej, gdy dzięki zdjęciom przypomnimy sobie nasze ostatnie wakacje, kierując się do sypialni każdego wieczoru. Utwórzmy z nich swobodny kolaż, zestawiając zdjęcia w różnych ramkach o różnej wielkości. Możemy zapełnić nimi nawet całą ścianę! To będzie dopiero interesująca wystawa!

Zdecyduj się na nietypowe stopnie

By nasz korytarz oraz klatka schodowa zachwycały naszych gości postawmy na nietypowe stopnie. Dzięki nim możemy stworzyć nieco futurystyczną aranżację, a wchodząc po tak niekonwencjonalnych schodach za każdym razem będziemy mieć wrażenie, że przenosimy się w odlegle, fantastyczne światy. Niekiedy schody w niebanalnym stylu wygadają jak nowoczesne  rzeźby lub artystyczne instalacje! Pamiętajmy jednak by nie zabrakło im jednej najważniejszej cechy – funkcjonalności. Schody muszą być wygodne w użytkowaniu, a przede wszystkim bezpieczne. Zawsze starajmy się więc łączyć użyteczność z pięknym wzornictwem, byśmy mogli cieszyć się wyjątkowymi schodami, jak najdłużej.

Postaw na industrialny look

Our photoshoot for apartment design by Mode:lina Architects homify Eklektyczny korytarz, przedpokój i schody Żółty
homify

Our photoshoot for apartment design by Mode:lina Architects

homify

Industrialne schody zawsze dodadzą świeżości aranżacji! W nowoczesnym wnętrzu, zwłaszcza w lofcie, schody, do wykonania których użyto industrialnych materiałów, są must have! Czasem mają one ażurową i lekką konstrukcję, zatem nie naruszają wrażenia przestronności i otwartości wnętrza. Industrialne schody są odważne i wyraziste, zaś gdy łączą w sobie różnorodne materiały, w tym naturalne surowce dodaje im to odrobiny łagodności i szlachetności, tak jak w tych betonowych, autorstwa Mode:lina Architects, sfotografowanego przez Ayuko Studio. 

A może podobają Wam się białe schody? Oto 11 przepięknych przykładów!

Która aranżacja spodobała Wam się najbardziej?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu