Piecyki na brykiet - świetna alternatywa dla kominka!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Piecyki na brykiet – świetna alternatywa dla kominka!

A.D. A.D.
od DAN SKAN GmbH Skandynawski
Loading admin actions …

Zimą, kiedy temperatura za oknem niepokojąco spada, nasuwają się pytania odnośnie ogrzewania. Jak i czym palić aby było ekonomicznie ale i ekologicznie a przede wszystkim ciepło. Lepszym rozwiązaniem jest drewno kominkowe czy brykiet? Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Bez wątpienia bardzo dużo mają ich również brykiety. Niewątpliwym argumentem przemawiającym za ich zastosowaniem jest fakt, że Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie. Co za tym idzie wybór rodzajów brykietów jest bardzo szeroki. Kolejnym ważnym aspektem jest wymiar estetyczny. Piece wolno stojące, tzw. kozy, mają niewątpliwy urok i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Szeroka oferta producentów, różnorodna stylistyka i nowoczesna technologia sprawiają, że coraz częściej zastępujemy nimi tradycyjne kominki. Przeczytajcie nasz artykuł aby dowiedzieć się wszystkich istotnych informacji na temat piecyków na brykiet.

Rodzaje piecyków na brykiet

Na rynku znajdziecie kilka typów piecyków. Najpopularniejsze to te stalowe i żeliwne. Wnętrza pieców wyłożone jest cegła szamotową, dzięki której po wygaśnięciu żaru dłużej trzymają ciepło. Kozy z żeliwa dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych, malowane np. czarną, niebieską lub biała emalią. Sklepienie pieca może pełnić rolę płyty grzejnej do podgrzewania lub gotowania potraw. Żaroodporna szyba w drzwiczkach pozwala kontrolować stan paleniska i obserwować płonący ogień. Żeliwne piece doskonale sprawdzaj się jako źródło ciepła w domkach letniskowych, gdyż żeliwne paleniska intensywnie wypromieniowują duże ilości ciepła.

Piece stalowe, w przeciwieństwie do żeliwnych, mają małe możliwości akumulacyjne z powodu cienkich ścian. Oddawanie ciepła zaczyna się wkrótce po rozpaleniu pieca a kończy się zaraz po jego wygaśnięciu. Ich zaletą jest dużo mniejszy ciężar przy tej samej powierzchni grzewczej, w stosunku do piecy żeliwnych. Temperatura ścian jest jednak znacznie wyższa, dlatego ze względów bezpieczeństwa zaleca się zastosowanie gładkich okładzin ceramicznych lub kamiennych kafli. Ma to również za cel zwiększenie sprawność pieca i zdolność akumulowania ciepła. Taka okładzina obudowy nie nagrzewa się tak bardzo, jak powierzchnie stalowe, w mniejszym więc stopniu grozi oparzeniem. Niektóre modele wyposażone są w płytę grzejną do gotowania. Można również kupić piec obrotowy lub z przeszklonymi ścianami bocznymi, dzięki czemu palący się płomień widoczny jest z każdego miejsca w pomieszczeniu. 

Sposoby instalacji

Jeśli piec ma pełnić funkcję głównie ozdobną, zadbajmy o dużą wizję ognia – im większe szyby, tym ciekawej koza prezentuje się w salonie. Istotny jest również sposób montowania rury, którą ulatywać będą spaliny. Montowana z tyłu pieca jest możliwa do ukrycia, ale koza da mniej ciepła. Montaż rury„od góry’ uniemożliwi jej ukrycie, ale za to spowoduje, że sporo ciepła będzie się rozchodzić po pomieszczeniu wraz ze spalinami w rurze. Taki rodzaj montażu będzie stanowić ciekawy industrialny lub w prost przeciwnie – rustykalny akcent. Wszystko zależy od aranżacji wokół niego. Koza musi być podłączona do własnego komina przystosowanego do odprowadzania dymu z urządzeń spalających drewno. Najlepiej, gdy wlot do niego znajduje się bezpośrednio nad urządzeniem

Co zrobić aby podnieść wydajność

Projekt wnętrz domu kraków Rustykalna kuchnia od MOCOLOCCO Rustykalny
MOCOLOCCO

Projekt wnętrz domu kraków

MOCOLOCCO

Brykiet jest o tyle ciekawą alternatywą, że pozwala na uzyskanie bardzo wysokich wartości kaloryczności, a do tego niektóre z jego odmian pozwalają na dużo dłuższe utrzymywanie żaru niż drewno. Dlatego, żeby zwiększyć wydajność kozy wybierajcie do niej dobre rodzaje brykietu. Mają one wysoką wartość opałowa – porównywalna ze średniej jakości węglem kamiennym. Innymi zaletami brykietu są: niska emisja dwutlenku siarki i innych substancji szkodliwych podczas spalania, niska zawartość popiołu oraz możliwość długiego przechowywania w suchych pomieszczeniach. Wygodny i czysty w użyciu brykiet dodatkowo ma większą gęstość niż drewno.

Dobór odpowiedniego mocy do powierzchni domu

Salon - ściana z cegły Nowoczesny salon od DoMilimetra Nowoczesny Cegły
DoMilimetra

Salon – ściana z cegły

DoMilimetra

Niewątpliwą zaletą kozy jest jej niewielki wymiar a duże możliwości grzewcze. Moc To jeden ważniejszych parametrów, na jaki należy zwrócić uwagę wybierając piec kominkowy. Moc i sprawność to najważniejsze cechy urządzenia. Moc kozy dobiera się w zależności od kubatury pomieszczenia, w którym ma być zamontowane. Przyjmuje się, że do ogrzewania pomieszczanie o kubaturze 25-30 m³ potrzeba 1 kW mocy. Wybierając kozę warto też zwrócić uwagę na sposób regulacji mocy, odbywający się poprzez regulację dopływu powietrza do spalania. W nowoczesnych urządzeniach jest on regulowany przez termostat, w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Czas palenia ma również dość istotne znaczenie – warto aby wynosił minimum 8 godzin. Dzięki temu nie będziecie musieli co chwilę dokładać opału.

Konserwacja i ochrona

Salon - koza Nowoczesny salon od DoMilimetra Nowoczesny Żelazo/Stal
DoMilimetra

Salon – koza

DoMilimetra

Piecyki nie wymagają specjalnej konserwacji jednak należy je na bieżąco oczyszczać z popiołu. Piece żeliwne, które stoją w domu nie są narażone na korozję. Zabrudzenia w postaci olejów czy sadzy należy usunąć za pomocą przeznaczonych do tego specjalnie detergentów. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie są sposoby aby koszty ogrzewania były mniejsze przeczytajcie artykuł: Porady i triki – jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Koszty

Część dzienna, zima Skandynawski salon od Magdalena Zawada Skandynawski
Magdalena Zawada

Część dzienna, zima

Magdalena Zawada

Niedrogie ale dobre kozy zakupicie już za niecałe 2 tys złotych. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie trzeba ich obudowywać co powodowałoby dodatkowe koszty. Decydując się na brykiet musimy liczyć 650 złotych chcąc kupić 960 kilogramową paletę. Jeśli interesuje nas mniejsza ilość, to za około 400 złotych dostępna jest 480 kilogramowa paleta. Oczywiście do każdego zakupu musimy wliczyć jeszcze kwotę transportu. Pamiętajcie, że ceny opału zmieniają się w ciągu całego roku. Najkorzystniejsze są latem dlatego wtedy właśnie najlepiej je kupować. Brykiet ma tą zaletę, że ze względu na swój kształt jest dosyć łatwy w przechowywaniu i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca.

A jak Wam się podobają nowoczesne kozy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu