Projekty,   zaprojektowane przez Fadel Arquitetura

Twój dom Twoją twierdzą: ogrodzenia z kamienia

Aśka Warchał Aśka Warchał

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Elementem, o którym nierzadko zapomina się podczas budowy domu, jest zaprojektowanie ogrodzenia pasującego do bryły. Sam dom pochłania takie koszta, że już nie raz widzieliśmy wspaniałe budynki za… brzydką, metalową siatką. Ogrodzenie będzie także miało wpływ na atmosferę panującą w ogrodzie. Oprócz kwestii estetycznych spełnia praktyczne funkcje: ochrania naszą działkę, informuje o jej granicach oraz zapewnia nam prywatność podczas wypoczynku przed domem. 

Jakie ogrodzenie wybrać? Możliwości jest wiele: drewno, cegła, beton, żywopłoty, PCV… Nasi architekci krajobrazu zaproponują nam dzisiaj jednak coś innego – ogrodzenie z kamienia. Naturalny materiał stanowi wspaniałe tło dla roślinności w ogrodzie. Jest niezwykle trwały, przetrwa długie lata, podczas których nie będziemy musieli martwić się o jego reperowanie. Dzięki temu otacza nasze domostwo atmosferą bezpieczeństwa, wprowadza poczucie stabilności. 

Zaciekawieni? Przygotowaliśmy dla Was 6 wspaniałych realizacji-inspiracji!

1. Budynek i mur jako spójna całość

Zaczynamy od imponującego projektu rezydencji o kamiennej konstrukcji, która przechodzi w mur ogrodzenia. Identyczne kamienie oraz spoiwo, ten sam nowoczesny styl – budynek i mur stanowią spójną całość, co przedstawia się naprawdę imponująco. Chociaż kamień może kojarzyć się z tradycją, to ten projekt udowadnia, że tworzyć z niego można także w duchu współczesności.

2. Dyskretnie i romantycznie

Kamienne mury w otoczeniu bujnej zieleni szybko mogą stać się niezauważalne i same pokryć mchem, jeszcze lepiej wtapiając się w krajobraz. Kochamy takie mury, bowiem sprawiają, że ogrody stają się niezwykle romantyczne. W przypadku powyższego ogrodu oryginalny mur został zachowany, podczas gdy ogród przeszedł ogromną transformację. System sadzawek zaprojektowano tak, by dopasować je do wiekowego elementu. 

Zależy Wam, aby Wasz nowy mur z kamienia szybko pokrył się mchem i zzieleniał? Użyjcie do budowy piaskowca lub wapienia.

3. W połączeniu z drewnem lub bambusem

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez GH Product Solutions
GH Product Solutions

Sandstein und Bambus

GH Product Solutions

Jeśli decydujemy się na kamienny mur, to wcale nie musimy rezygnować z innych materiałów. Istnieje nieskończenie wiele sposobów na zmiksowanie ze sobą kamienia z drewnem czy bambusem. Pozwalają one na oszczędności – kamienny mur jest bowiem najdroższą z opcji. Lekkie materiały mogą pomóc odciążyć nie tylko budżet, ale także wygląd ogrodzenia, by nie przypominało ono fortyfikacji.

4. Wielkie skały, małe patio

Kamienne ogrodzenie to opcja nie tylko na ogromne działki. Piękno skał może stworzyć unikalny klimat również w małych ogródkach czy patio. Przenieśmy się na tyły oryginalnego domu w zabudowie szeregowej. Aby móc jak najbardziej funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń na zewnątrz, zrezygnowano z trawnika na rzecz drewnianego tarasu z małą, podłużną rabatą. Jednak wprowadzenie kolejnego naturalnego materiału – kamienia – pozwala w pełni cieszyć się bliskością natury.

5. Zamiast wielkich skał

Projekty,  Ogród zaprojektowane przez GH Product Solutions
GH Product Solutions

Gabionen und Bambus

GH Product Solutions

Ciekawą alternatywą dla murów z dużych kamieni są ogrodzenia z gabionu. Kosze z metalowej siatki wypełnić można mniejszymi kamieniami różnego typu lub żwirem. Początkowo używano go do umocnień, zastępując worki z piaskiem. Dzisiaj doceniane są także jego walory estetyczne. Świetnie sprawdzi się przy domach o nowoczesnej bryle.

6. Niesamowita faktura

Oto kolejny kamienny mur osłaniający małą działkę. Tym razem zwróćmy uwagę, jak dobrze dobrane oświetlenie zewnętrze pozwala na wydobycie niezwykłej faktury kamienia oraz osiągnięcie wręcz mistycznej atmosfery przy nowoczesnej, domowej kapliczce.

Mur już stoi, roślinność posadzona, czas zabrać się za dekorację ogrodu! Tutaj znajdziecie garść świetnych pomysłów, jak to zrobić: Figury i rzeźby ogrodowe – które wybrać i dlaczego?

Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu